Search
Asset 2

تمایل حماس و اسرائیل برای حفظ آتش‌‌بس در روزهای آینده

تمایل حماس و اسرائیل برای حفظ آتش‌بس
نیروهای حماس در جریان آزادی گروگان‌ها در رفح در جنوب نوار غزه در ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ با اعضای صلیب سرخ صحبت می‌کنند. (AFP via Getty Images)

دو طرف جنگ در غزه به دنبال آتش‌بس در روزهای آینده هستند، تا بتوانند گروگان‌ها و اسیران بیشتری را مبادله کنند.

دولت اسرائیل می‌گوید در صورتی که حماس به آزادی گروگان‌ها ادامه دهد، آتش‌‌بس را تمدید خواهد کرد.

یورونیوز به نقل از حماس گزارش داده است که این گروه برای تمدید چهار روزه آتش‌بس اعلام آمادگی کرده است.

در پایان روز سه‌شنبه، حماس ده گروگان را در ازای آزادی ۳۰ زندانی فلسطینی به اسرائیل تحویل داد و قرار است که روز چهارشنبه نیز همین تعداد از گروگان‌ها و زندانیان بین دو طرف مبادله شوند. آتش‌بس دو روزه قرار است تا پایان روز چهارشنبه بیست و نهم نوامبر ادامه یابد. چنانچه مدت آتش‌بس تمدید نشود، جنگ میان دو طرف از فردا، پنج شنبه در نوار غزه از سر گرفته خواهد شد.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ارتش اسرائیل امروز (چهارشنبه) برای ادامه جنگ آماده است و از روزهای آتش‌بس برای تقویت آمادگی و تصویب برنامه‌های عملیاتی استفاده کرده است.

رویترز در تحلیلی نوشته است که هفته‌ها بمباران شدید هوایی و تهاجم زمینی، بخش‌های وسیعی از شمال غزه را ویران کرده و هزاران فلسطینی را کشته است، اما به نظر می‌رسد که تأثیر چندانی بر حاکمیت حماس نداشته است؛ بویژه که این گروه توانایی خود را در انجام مذاکرات پیچیده با اسرائیل و اجرای آتش‌بس در میان سایر گروه‌های مسلح و سازماندهی آزاد سازی گروگان‌ها در فضای آرام و دور از تشنج را نشان داده است. یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه و دیگر فرماندهان حماس احتمالا همراه با صدها هزار فلسطینی آواره به جنوب نقل مکان کرده‎اند.

دولت بایدن به اسرائیل گفته است که اگر حمله را از سر بگیرد باید با دقت بسیار بیشتری عمل کند. بعید است این رویکرد به این زودی‌ها حماس را به زانو درآورد. هم‌چنین فشار بین‌المللی برای آتش‌بس پایدار در حال افزایش است.

ویلیام برنز، رئیس سیا و دیوید بارنیا، رئیس موساد روز سه‌شنبه در قطر دیدار و درباره تمدید آتش‌بس و آزادی گروگان‌های بیشتر گفتگو کردند. دولت قطر که نقشی کلیدی در میانجی‌گری میان دو طرف جنگ دارد، میزبان این مذاکرات بود. بعد از قطر، مصر نیز که نقش مهمی در میانجی‌گری این بحران دارد، در مذاکرات حضور داشت.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده قرار بود این هفته از منطقه خاورمیانه بازدید کند و انتظار می‌رفت که برای آتش‌بس طولانی‌تر تلاش کند.

وزرای خارجه گروه ۷ متشکل از هفت قدرت دنیا که به عنوان متحدان نزدیک اسرائیل نیز به شمار می‌روند، در بیانیه مشترکی خواستار «تمدید بیشتر آتش‌بس» و «حمایت از غیرنظامیان و رعایت قوانین بین‌المللی» شدند.

رویترز در تحلیل خود معتقد است که حماس هنوز حدود ۱۵۰ گروگان را در اختیار دارد و با توجه به ترکیب کنونی مبادله گروگان‌ها، به نظر می‌رسد تا آزادی تمام گروگان‌ها نیاز به برقراری آتش‌بس در دو هفته دیگر باشد، اما این امکان وجود دارد که حماس برای آزادی سربازان اسرائیلی شرایط سخت‎تری ایجاد کند.

از آغاز آتش‌بس، در مجموع ۶۰ اسرائیلی آزاد شده‌اند. ۲۱ گروگان دیگر که شامل ۱۹ تایلندی، یک فیلیپینی و یک شهروند اسرائیلی روس‌تبار هستند در مذاکرات جداگانه آزاد شده‌اند. قبل از آتش‌بس، حماس یک مادر و دختر اسرائیلی- آمریکایی را آزاد کرد و ارتش اسرائیل در روزهای پایانی اکتبر موفق به نجات یک سرباز زن اسرائیلی شدند که توسط حماس به گروگان گرفته شده بود. سربازان اسرائیلی هم‌چنین جسد دو گروگان دیگر شامل یک سرجوخه زن  و یک زن سالخورده اسرائیلی را در ساختمان مجاور بیمارستان شفا پیدا کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی