Search
Asset 2

ناپدید شدن وزیر دفاع چین از انظار عمومی 

برکنار شدن ژنرال لی شانگفو، وزیر دفاع چین
ژنرال لی شانگفو، وزیر دفاع چین (Roslan Rahman/AFP via Getty Images)

ژنرال لی شانگفو، وزیر دفاع چین، طی دو هفته گذشته به طور علنی دیده نشده است و این موضوع بحث‌ و گفتگوهایی را در شبکه‌های اجتماعی در مورد محل اختفای وی و جنگ قدرت میان مقامات رده بالای حزب کمونیست چین برانگیخته است. 

آخرین حضور عمومی این ژنرال ارشد چین ۲۹ اوت در یک مجمع امنیتی، سخنرانی در این مجمع و گفتگو با وزرای دفاع از غنا، زامبیا و چندین کشور آفریقایی دیگر بود و از آن تاریخ تا کنون از او خبری منتشر نشده است. 

غیبت چهره عمومی ارتش رژیم چین یادآور ناپدید شدن وزیر امور خارجه سابق چین گانگ، است. او که تحت حمایت شی جین پینگ، رهبر چین بود در ۲۵ جولای، و پس از ۳۰ روز ناپدید شدن از انظار عمومی، به طور ناگهانی برکنار و فرد دیگری جایگزین وی شد. 

مدت کوتاهی پس از برکناری او، وزارت امور خارجه تقریباً تمام مشخصات و فعالیت‌های عمومی چین را از وب‌سایت خود پاک کرد. هر چند برخی از این اخبار و اطلاعات مجدداً در وب‌سایت رسمی این وزارتخانه ظاهر شد، آقای چین از ژوئن تاکنون هیچ حضوری در انظار عمومی نداشته است. 

با افزایش ابهامات پیرامون این دیپلمات، شی جین پینگ در ۳۱ ژوئیه دو فرمانده ارشد را که برای نظارت بر واحد زرادخانه هسته‌ای کشور منصوب کرده بود، برکنار کرد. 

ژنرال لی یوچائو، رئیس نیروی موشکی ارتش آزادی‌بخش خلق چین و ژنرال شو ژونگبو، کمیسر سیاسی این واحد نظامی ماه‌ها در رسانه‌های دولتی ظاهر نشده بودند و برکناری آنها بدون هیاهو اعلام شد. دلیل برکناری و محل نگهداری آنها مشخص نیست. 

رام امانوئل، سفیر ایالات متحده در ژاپن، در مورد تغییرات اخیر در رهبری سیاسی و نظامی چین در شبکه اجتماعی X نوشت: « ترکیب کابینه رئیس جمهور شی اکنون شبیه رمان آگاتا کریستی با نام «سپس هیچ‌کدام باقی نماندند» شده است. ابتدا، وزیر امور خارجه چین گانگ ناپدید شد، سپس فرماندهان نیروی موشکی ناپدید شدند، و اکنون لی شانگ فو، وزیر دفاع، دو هفته است که در انظار عمومی دیده نشده است.» 

رام امانوئل با مقایسه فهرست رو به رشد مقامات مفقود شده با رکورد بالای نرخ بیکاری جوانان در چین، عنوان کرد: «چه کسی برنده این مسابقه بیکاری خواهد بود؟ جوانان چین یا کابینه شی؟» 

ناپدید شدن ژنرال لی شانگفو، گمانه‌زنی‌های زیادی را در رسانه‌های اجتماعی خارج از کشور برانگیخت و برخی ادعا کردند که وی تحت بازجویی قرار گرفته است. 

کای شنکون، ناظر چینی در ۷ سپتامبر در یک پست رسانه اجتماعی نوشت: «لی شانگفو ممکن است به اتهام فساد و نقض جدی نظم و انضباط تحت بازجویی قرار گرفته باشد.» او البته این ادعا را «تأیید نشده» خواند. 

کای شنکون با اشاره به اینکه اگر این ادعاها درست باشد به معنای سقوط یک مقام دولتی دیگر خواهد بود خاطرنشان کرد که این اتفاق نشان دهنده این است که «جنگ داخلی در سطح بالای حزب کمونیست چین پایان نیافته است.» 

او افزود: مقامات انتخاب شده توسط آقای شی نیز ممکن است «در هر زمانی اخراج شوند» و همانند دهه‌های پرتلاطم زمان مائو تسه تونگ «هیچ‌کس ایمن نیست 

یائو چنگ، سرهنگ سابق فرماندهی نیروی دریایی چین که در حال حاضر در ایالات متحده در تبعید است به اپک تایمز گفت که ژنرال لی ممکن است توسط مقامات «بازداشت» شده باشد. 

او به یک اطلاعیه ماه ژوئیه که توسط کمیسیون نظامی مرکزی صادر شد، اشاره کرد که در آن آمده بود که مقامات در حال جمع‌آوری نکاتی درباره فساد در سیستم تهیه تجهیزات هستند. 

یائو چنگ گفت که از چندین منبع نظامی شنیده است که نهادهای نظارتی «تحقیقاتی را در مورد خرید تجهیزات در زمانی که لی شانگفو رئیس دپارتمان توسعه تجهیزات بوده، آغاز کرده‌اند 

ژنرال لی در سال ۲۰۱۷ به ریاست دپارتمان توسعه تجهیزات، شعبه‌ای زیر نظر کمیسیون نظامی مرکزی مسئول تهیه تسلیحات، منصوب شد. او به مدت شش سال به عنوان مدیر این مرکز خدمت کرد تا اینکه در ماه مارس سال جاری به سمت وزیر دفاع ارتقا یافت. 

این مقام سابق نیروی دریایی ارتش چین گفت که تغییرات اخیر در رهبری سیاسی و نظامی نشان می‌دهد که آقای شی احساس می‌کند قدرت او در ارتش بی‌ثبات است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی