Search
Asset 2

پیدا شدن اسناد طبقه‌بندی شده در دفتر سابق بایدن؛ آزمون سخت برای نهادهای نظارتی آمریکا

جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Win McNamee/Getty Images)
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Win McNamee/Getty Images)

در شرایطی که هنوز رسانه‌های نزدیک به حزب دموکرات آمریکا موضوع پیدا شدن اسناد طبقه‌بندی شده در اقامتگاه دونالد ترامپ را کنار نگذاشته‌اند، از دفتر جو بایدن در زمانی که بعد از معاونت اوباما در آن مشغول به کار بود، اسناد محرمانه یافت شده است.

کاخ سفید اعلام کرد، وکلای جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در پاییز گذشته «تعداد کمی» اسناد محرمانه را در دفتر سابق بایدن در «مرکز دیپلماسی و تعامل جهانی پن بایدن» یافته‌اند. گفته شده رئیس جمهور آمریکا چه در دوران معاونت ریاست جمهوری خود در دوران اوباما و چه پس از آن یعنی در میانه سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ و ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰  به صورت موردی در این اندیشکده‌ مرتبط با دانشگاه پنسیلوانیا مستقر در واشینگتن، استقرار داشته است. به گفته کاخ سفید، وکلای شخصی بایدن در تاریخ ۲ نوامبر، این اسناد را پیدا کردند. همچنین گفته شده تاریخ این مدارک به زمانی باز می‌گردد که بایدن معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بوده است.

اگرچه که هنوز درباره محتوای این اسناد و یا طبقه‌بندی آن‌ها جزئیاتی منتشر نشده است اما بر اساس گفته‌های کاخ سفید برخی از این اسناد مهر محرمانه دارند و این در حالی است که بایدن پیش‌تر و در ارتباط با پیدا شدن اسناد محرمانه در خانه شخصی دونالد ترامپ گفته بود که انتقال اسناد طبقه‌بندی شده به خارج از کاخ سفید بی‌مسئولیتی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وکلای بایدن می‌گویند زمانی که مشغول سر و سامان دادن به دفتر سابق بایدن بودند، این اسناد را پیدا کرده و آن‌ها را به آرشیو ملی تحویل داده‌اند. براساس این گزارش، کاخ سفید در این زمینه در حال همکاری با آرشیو ملی و وزارت دادگستری است.

شبکه «سی بی اس» در آمریکا گزارش داده که به دستور مریک گارلند، وزیر دادگستری این کشور قرار است دادستان فدرال شیکاگو این اسناد را بررسی کند. پلیس فدرال ایالات متحده (اف‌بی‌آی) نیز تحقیق در این باره را آغاز کرده است.

همچنین روز دوشنبه ریچارد ساوبر، مشاور ویژه جو بایدن،  به سی‌بی‌اس گفت که درست قبل از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای، وکلای جو بایدن در جریان پاکسازی این اتاق این اسناد را یافتند. اما او توضیح نداد که به چه دلیل در مورد موضوع یافت شدن اسناد در ماه نوامبر و قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای با تاخیری دوماهه اطلاع‌رسانی شده است.

دونالد ترامپ که خود در پرونده دیگری بخشی از تحقیقات جنایی اداره تحقیقات فدرال آمریکا موسوم به «اف‌بی‌آی» است، در واکنش به کشف اسناد طبقه‌بندی شده در مرکز «پن بایدن» در حساب خود در شبکه اجتماعی «تروث» نوشت: «اداره تحقیقات فدرال چه زمانی به خانه‌های بایدن و یا حتی کاخ سفید حمله خواهد کرد؟» او در ادامه افزود: «مطمئنا این اسناد از طبقه‌بندی محرمانه خارج نشده بودند.»

پیدا شدن این اسناد سبب شده تا برخی چهره‌های جمهوری‌خواه نیز نوع برخورد با «اسناد طبقه‌بندی شده در دفتر خصوصی بایدن» و دیگر موضوعات مربوط به بایدن، شامل «اتهام‌‌ها علیه پسرش» را دوگانه توصیف کنند. رانی جکسون سناتور جمهوری خواه یکی از این منتقدان است که در این رابطه گفت: «دو سیستم قضایی در این کشور داریم، یکی برای آنها و یکی برای ما.»

به نظر می‌رسد وزارت دادگستری و پلیس فدرال ایالات متحده در رابطه با این موضوع آزمون سختی پیش رو دارند. باید منتظر ماند و دید دستگاه‌های نظارتی آمریکا که در موضوعات مرتبط با دونالد ترامپ در دوران پس از ریاست جمهوری تحقیقات و اتهاماتی را مورد پیگرد قانونی قرار داده‌اند، با اتهامات وارده به رئیس جمهور مستقر چگونه مواجه‌ای خواهند داشت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی