Search
Asset 2

برکناری وزیر دفاع چین؛ قدرت رهبر حزب کمونیست چین در حال افول است؟

برکنار شدن ژنرال لی شانگفو، وزیر دفاع چین
ژنرال لی شانگفو، وزیر دفاع چین (Roslan Rahman/AFP via Getty Images)

لی شانگفو، وزیر دفاع چین روز بیست‌وچهارم اکتبر به دلایل نامعلومی از سمت خود برکنار شده است، او بعد از چین کانگ، وزیر خارجه سابق، دومین وزیر منتخب شی‌ جینپینگ است که در سه ماه گذشته عزل شده است.  

بر اساس بیانیه کوتاهی که خبرگزاری دولتی شینهوا منتشر کرده است، ژنرال لی ‌شانگفو از سمت عضویت در شورای دولتی که پستی بالاتر از وزارت است، نیز برکنار شده است. 

طبق این بیانیه، آقای کانگ وزیر سابق خارجه نیز عضویت در شورای دولتی را از دست داده است. این برکناری‌ها نشان‌دهنده ابهامات در تصمیم‌گیری‌های رژیم کمونیستی چین است.  

ژنرال لی پیش از برکناری، حدود دو ماه از انظار عمومی ناپدید شده بود. آخرین بار او در ۲۹ اوت در یک جلسه امنیتی سخنرانی کرد و با وزرای دفاع تعدادی از کشورهای آفریقایی دیدار داشت 

لی شانگفو کیست؟ 

لی شانگفو یکی از اعضای هیئت شش نفره شی ‌جین‌پینگ رهبر رژیم کمونیستی چین بود و در طول دوران کاری‌اش در پست‌های ارشد نظامی کار کرده بود. او هم‌چنین یکی از اعضای هیئت شش نفره منتخب شی ‌جین‌پینگ است. دونالد ترامپ در دوره ریاست‌جمهوری‌اش نام او و تعدادی از مقام‌های حزب کمونیست چین را در لیست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا اضافه کرد. اتهام او نقض قوانین تحریم با خرید جتهای جنگنده و تجهیزات موشکی از یک صادرکننده اصلی تسلیحات روسیه بود که در لیست تحریمهای آمریکا قرار داشت 

برکناری ناگهانی ژنرال لی و آقای کانگ که هر دو با توجه خاص شیجینپینگ به مقام وزارت رسیدند، سوالاتی را در مورد قدرت وی در رژیم چین ایجاد کرد. 

پیش از این هم، گمانهزنی‌هایی در محافل رسانه‌ای درباره افول قدرت شی ‌جین‌پینگ در رهبری حزب کمونیست چین مطرح شده بود.  

به نظر می‌رسد که برکناری دو وزیر آقای شی نشان‌دهنده اختلافات درون حزبی با جناح رقیب وی باشد.   

با این وجود، غیرعادی نیست که مقامات عالیرتبه نظامی در چین، پس از ناپدید شدن غیرقابل توضیح از کار برکنار شوند. برای مثال، فانگ فنگ‌هویی که عضو کمیسیون نظامی مرکزی، بالاترین نهاد ناظر بر نیروهای مسلح بود، قبل از برکناری از سمت رئیس ستاد مشترک «ارتش آزادی‌بخش خلق» در اوت ۲۰۱۷ بدون هیچ توضیحی از دید عموم ناپدید شد. این ژنرال ارشد که آقای شی را در اولین دیدارش با رئیس جمهور دونالد ترامپ در آوریل ۲۰۱۷ به واشنگتن همراهی کرده بود، دو سال بعد به اتهام فساد مالی به حبس ابد محکوم شد. 

فنگ چونگی، استاد مطالعات چین در دانشگاه فناوری سیدنی در سپتامبر گذشته درباره ناپدید شدن وزیر دفاع از انظار عمومی به اپک تایمز گفت: «آنچه که در اینباره مهم است این است که لی شانگفو وابسته به دیگر جناح‌های سیاسی در چین نیست.» 

آقای فنگ خاطرنشان کرد که این مهندس هوافضای ۶۵ ساله به عنوان یکی از اعضای حلقه سیاسی آقای شی تلقی میشد، زیرا او در ماه مارس توسط شی به عنوان وزیر دفاع منصوب شد. 

در مقایسه، آقای فانگ که زمانی بالاترین مقام نظامی رژیم بود و به عنوان یکی از اعضای کلیدی «جناح جیانگ» شناخته میشد، یک جناح سیاسی وفادار به جیانگ زمین، رهبر سابق حزب کمونیست چین بود.  

با توجه به اینکه ژنرال لی، مانند آقای شی، به حلقه‌ «نسل دوم سرخ»تعلق دارد، از طرف حزب به آینده شغلی وی نیز توجه خاص شد.  این حلقه به پسران یا دختران کادرهای بلندپایه حزب کمونیست اشاره می‌کند که به مائوتسه تونگ کمک کردند تا حاکمیت در حزب و کشور چین را به دست بگیرد. پدرش، لی شائوزو، کهنه سرباز ارتش سرخ و معاون فرمانده نیروی راه‌آهن چین بود. 

آقای شی در ماه‌های اخیر چندین بازرسی از فرماندهی نظامی انجام داد. در این بازدیدها، وی بارها بر لزوم تقویت مدیریت نظامی برای تضمین «امنیت و ثبات» ارتش تاکید کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی