Search
Asset 2

پایان بن‌بست کمک اتحادیه اروپا به اوکراین

رئیس اجلاس سران اتحادیه اروپا گفت رهبران اتحادیه روز پنجشنبه به اتفاق آرا با تمدید کمک جدید به اوکراین موافقت کردند که به هفته‌ها مقاومت مجارستان پایان داد.
رئیس شورای اروپا چارلز میشل در کنفرانس مطبوعاتی اجلاس اتحادیه اروپا در مورد اوکراین، دفاع و انرژی، در بروکسل در تاریخ ۳۱ مه ۲۰۲۲ صحبت می‌کند. (KENZO TRIBOUILLARD/AFP via Getty Images)

شارل میشل، رئیس اجلاس سران اتحادیه اروپا گفت که رهبران این اتحادیه روز پنجشنبه به اتفاق آرا با تمدید ۵۰ میلیارد یورو، ۵۴ میلیارد دلار کمک جدید به اوکراین موافقت کردند و به هفته‌ها مقاومت مجارستان پایان یافت.

پیش از آغاز اجلاس، رهبران اتحادیه اروپا فشارهایی را بر نخست‌وزیر مجارستان، ویکتور اوربان برای گرفتن موافقتش با تصویب این طرح اعمال کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از این توافق استقبال کرد و گفت که این کمک‌ها ثبات اقتصادی و مالی بلندمدت کشورش را در حالی که جنگ با روسیه به‌زودی وارد سومین سال خود می‌شود، تقویت می‌کند.

کی‌یف که در مبارزه با مسکو به‌ شدت به کمک‌های غرب متکی است، گفت که انتظار دارد اولین قسط ۴.۵ میلیارد یورویی را در ماه مارس از اتحادیه اروپا دریافت کند.

این توافق پس از هفته‌ها کشمکش با اوربان، که بسته کمکی را در دسامبر گذشته وتو کرد، حاصل شد.

اوربان هنگام وتو کردن کمک مالی به اوکراین استدلال کرده بود که اوکراین هنوز بخشی از اتحادیه اروپا نیست و همچنین نگرانی‌هایی درباره فساد در آن کشور وجود دارد و درنتیجه، چنین کمکی «غیرمنطقی» و «نامناسب» است.

رهبران اتحادیه اروپا گفتند که توافقنامه کمک به اوکراین، شامل بحث سالانه درباره این بسته و گزینه بازنگری آن در دو سال «در صورت نیاز» است، اما هیچ حق وتویی برای بوداپست وجود ندارد.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه انتظارات ۲۶ کشور دیگر اتحادیه اروپا را به‌روشنی بیان کرد و گفت که اتحادیه اروپا «جامعه‌ای است که همه در آن همبستگی دارند.»

نخست‌وزیر لهستان، دونالد تاسک، در تایید سخنان صدر اظم آلمان به خبرنگاران گفت: «به ‌عنوان یک جامعه، ما نمی‌‌توانیم از این موضوع دست بکشیم. امروز لحظه‌ای است که نخست‌وزیر اوربان باید ببیند که زمان برای بازی‌هایش به پایان رسیده است. او باید در نظر بگیرد که آیا داخل (این اتحادیه) است یا خارج آن.»

تصمیم اتحادیه اروپا در شرایطی اتخاذ می‌شود که آینده کمک‌های ایالات متحده به اوکراین نامشخص است. برخی از مقامات اتحادیه اروپا گفتند که بدون بودجه جدید، پول نقد کی‌یف در ماه مارس تمام خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی