Search
Asset 2

اف‌بی‌آی درباره حمله هکرها به حساب‌های ایمیل این سازمان هشدار داد

اف‌بی‌آی و چند آژانس آمریکایی اطلاعیه‌ای مشترک درباره امنیت سایبری صادر کرده و درباره حمله هکرهای دولت‌های خارجی با استفاده از ایمیل هشدار دادند.
(Scott Olson/Getty Images)

اف‌بی‌آی و چند آژانس آمریکایی اطلاعیه‌ای مشترک درباره امنیت سایبری صادر کرده و درباره حمله هکرهای دولت‌های خارجی با استفاده از ایمیل هشدار دادند. حملات به شکلی انجام می‌گیرد که هکرها مانند سازمانی قانونی و قابل اطمینان به نظر می‌رسند.

در اطلاعیه مشترک اف‌بی‌آی، وزارت امور خارجه و آژانس امنیت ملی  آمریکا آمده است که گروه هکری کیمسوکی، که مورد حمایت کره شمالی بوده و با آژانس اطلاعات نظامی کمونیستی این کشور همکاری دارد، با دور زدن احراز هویت ایمیلی به جعل هویت دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران و پژوهشگران می‌پردازد.

در این اطلاعیه آمده که آن‌ها داده‌های سرقتی و اطلاعات ارزشمند ژئوپلیتیکی را در اختیار رژیم کره شمالی قرار می‌دهند.

در این اطلاعیه آمده که این گروه هکری قصد دارد با «دسترسی مداوم به اطلاعات جاری درباره آمریکا، کره جنوبی و دیگر کشورهای مورد نظر خود، از هرگونه تهدید سیاسی، نظامی یا اقتصادی در قبال امنیت و ثبات رژیم جلوگیری به عمل آورد.»

«هکرهای کیمسوکی علاوه‌بر ارسال ایمیل‌های مجاب‌کننده از نام‌های کاربری جعلی و دامنه‌های قانونی برای جعل هویت افراد شاغل در سازمان‌های مورد اطمینان، از جمله اندیشکده‌ها و مؤسسات آموزش عالی، برای جلب اعتماد و ایجاد ارتباط با دریافت‌کنندگان ایمیل استفاده می‌کنند.»

«اما ایمیل‌ها ارتباطی با دامنه واقعی سازمان مذکور ندارند و از آدرس ایمیل و دامنه تحت کنترل هکرها ارسال می‌شوند.»

در این اطلاعیه آمده که «حتی اگر گیرنده شکاک بخواهد اعتبار فرستنده را بررسی کند، پاسخ او به یک آدرس ایمیل جعلی در دامنه تحت کنترل هکرها فرستاده می‌شود.»

اطلاعیه اف‌بی‌آی، وزارت امور خارجه و آژانس امنیت ملی آمریکا از تمام کاربران می‌خواهد که مراقب نفوذ هکرها باشند.

کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، ماه گذشته هشدارهایی درباره هکرهای دولتی مورد حمایت چین، روسیه، ایران و کره شمالی صادر کرد و خواستار آن شد که کنگره بودجه بیشتری به این سازمان اختصاص دهد.

او گفت: «ما برای مقابله با تهدیدات سایبری نیاز به بودجه داریم. بویژه تهدیداتی که از جانب چین با آن‌ها مواجه هستیم. البته مجموعه‌ای بی‌نظم از جنایتکاران خبره و دیگر دولت‌های متخاصم مانند روسیه، ایران و کره شمالی هم هستند.» او افزود که مقامات آمریکایی بیش از همه نگران حزب کمونیست چین هستند.

در رونوشت اف‌بی‌آی از اظهارات او در کمیسیون مجلس آمده است: «حزب کمونیست چین در تلاش برای حمله سایبری، دروغگویی، جعل، جا زدن خود به‌عنوان یک ابرقدرت جهانی و تضعیف دموکراسی و کامیابی اقتصادی آمریکا از صرف هیچ هزینه‌ای دریغ نمی‌کند.»

به گزارش اف‌بی‌آی، این اطلاعیه مشترک درحالی منتشر می‌شود که اف‌بی‌آی اخیراً دریافته که کلاهبرداران مختلف در سال گذشته بیش از ۳.۴ میلیارد دلار از سالمندان آمریکایی سرقت کرده‌اند.

براساس گزارش اف‌بی‌آی، خسارات مربوط به کلاهبرداری‌های گزارش‌شده توسط آمریکایی‌های بالای ۶۰ سال در سال گذشته نسبت به سال قبل‌تر ۱۱ درصد افزایش داشته است. پلیس درباره افزایش طرح‌های وقیحانه برای تخلیه حساب‌های بانکی افراد هشدار داده و گفته که این طرح‌ها با ارسال پیک حضوری برای جمع‌آوری پول نقد یا طلای قربانیان به اجرا درمی‌آیند.

جیمز بارناکل، معاون بخش تحقیقات جنایی اف‌بی‌آی، در اطلاعیه‌ای گفت: «این اتفاق می‌تواند روی سالمندان آمریکایی که توانایی بیرون رفتن و پول درآوردن ندارند، تأثیر ویرانگری بگذارد. بعضی‌ها کل پول خود را از دست می‌دهند و بی‎چاره می‌شوند.»

اف‌بی‌آی سال گذشته بیش از ۱۰۰هزار شکایت از سوی قربانیان بالای ۶۰ سال دریافت کرد که نزدیک به ۶هزار نفر از آن‌ها بیش از ۱۰۰هزار دلار ضرر کرده بودند. این گزارش به دنبال افزایش شدید کلاهبرداری‌های گزارش‌شده توسط سالمندان آمریکایی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ منتشر شده است؛ زمانی که مردم دائماً در خانه بودند و کلاهبرداران از طریق تماس تلفنی با آن‌ها ارتباط می‌گرفتند.

اما مجموع ضرر و زیان سرسام‌آور سالمندان آمریکایی احتمالاً بیشتر از این‌هاست. تنها حدود نیمی از ۸۸۰هزار شکایت ثبت‌شده در مرکز رسیدگی به جرایم اینترنتی اف‌بی‌آی در سال گذشته شامل اطلاعاتی بودند که به سن قربانی اشاره داشتند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی