logo_eet

گرمترین و سردترین نقاط روی کره زمین

دره مرگ، کالیفرنیا (رابین بِک/ اِی اِف پی/ گِتی ایمیجِز)
دره مرگ، کالیفرنیا (رابین بِک/ اِی اِف پی/ گِتی ایمیجِز)

سردترین

۱) ایستگاه وُستوک، قطب جنوب

ایستگاه وُستوک در قطب جنوب یکی از سردترین نقاط بر روی کره زمین است. این ایستگاه پژوهشی روسیه در مکانی قرار دارد که پایین‌‌‏ترین درجه سرما در آن، ۲/۸۹- درجه سیلسیوس (۵۶/۱۲۸- درجه فارنهایت) ثبت شده است. قطب جنوب نه تنهاسردترین مکان زمین است، بلکه بادخیزترین محل بوده و روی‌‌‏هم‌‌‏رفته بلندترین قاره در دنیا به‌‌‏شمار می‎‌‌‏رود. ۹۰ درصد یِخِ موجود در جهان در قطب جنوب وجود دارد. بااین حال درآنجا هیچ نوع بارندگی دیده نمی شود. این ویژگی، آن را به یک بیابان بدل کرده است.

۲)  اویمیاکون‌‌‏، روسیه

هر شخصی می‌‌‏داند که روسیه کشوری سردسیر است. اویمیاکون روسیه سردترین محل سکونت در جهان است. پایین‌‌‏‌‌‏‌‌‏ترین درجه حرارتی که در آنجا ثبت‌‌‏شده است، ۲/۷۱- درجه سیلسیوس (۱۶/۹۶- درجه فارنهایت) می‌‌‏باشد. این شهر کوچک در حدود ۵۰۰ نفر جمعیت دارد. هر چند در آنجا در فصل زمستان هوا بسیار سرد است، اما مردم همچنان به زندگی خود ادامه می‌‌‏دهند. دانش آموزان به مدرسه می‌‌‏روند مگر آن‌‌‏ که دما به پایین‌‌‏تر از ۵۲- درجه سلسیوس (۶/۶۱- درجه فارنهایت) برسد. گاهی اوقات هوا تا اندازه‌‌‏ای سرد می‌‌‏شود که در شب پرندگان منجمد می‌‌‏شوند.

 ۳)  وِرخوویانسک، روسیه

 یکی دیگر از شهرهای بسیار سرد در روسیه شهر وِرخوویانسک است که دارای جمعیتی در حدود ۱۴۰۰ نفر می‌‌‏باشد. پایین‌‌‏ترین دمایی که تاکنون در آنجا ثبت ‌‌‏شده‌‌‏است ۸/۶۹- درجه سلسیوس (۶۴/۹۳- درجه فارنهایت) می‌‌‏باشد. در خلال سال‌‌‏های ۱۸۶۰ و در اوایل قرن ۲۰ وِرخوویانسک به خانه تبعیدیان سیاسی تبدیل شد.

۴)  نورت آیس، گرینلند

در لیست ما، گرینلند در رده چهارم میان سردترین مکان‌‌‏ها بر روی کره زمین قرار دارد. همچنین سردترین منطقه در نیمکره غربی می‌‌‏باشد. پایین‌‌‏ترین دمای ثبت شده در نورت آیس ۶۶- درجه سلسیوس (۸/۸۶- درجه فارنهایت) می‌‌‏باشد. نورت آیس ایستگاه پژوهشی از دولت بریتانیا است که در وسط صفحه یخی گرینلند واقع شده‌‌‏است.

 ۵) ِاسنَگ، یوکان، کانادا

اِسنَگ در منطقه یوکان واقع‌‌‏ شده‌‌‏است. آن سردترین مکان در شمال قاره امریکا می‌‌‏باشد. پایین‌‌‏ترین دمای ثبت شده در ِاسنَگ ۶۳- درجه سلسیوس (۴/۸۱- درجه فارنهایت) می‌‌‏باشد. ِاسنَگ هوای سردی دارد زیرا کوه‌‌‏ها مانع وزش هوای گرم اقیانوس آرام به آن می‌‌‏شود. هوای سرد از سمت کوه‌‌‏ها به سوی پایین به سمت اِسنَگ جریان می‌‌‏یابد. به دلیل شرایط جغرافیایی خاص، شما می‌‌‏توانید صدای مردم را هنگامی که بیرون هستید از مایل‌‌‏ها فاصله بشنوید.

گرمترین

 ۱) العزیزیه، لیبی 

العزیزیه واقع در شمال غربی لیبی یکی از گرمترین مکان‌‌‏های قابل سکونت بر روی کره زمین است. در ۱۳ سپتامبر ۱۹۹۲، درجه حرارت العزیزیه بالای ۸/۵۷ درجه سانتیگراد (۰۴/۱۳۶ درجه فارنهایت) ثبت گردیده است.

دره مرگ، کالیفرنیا (رابین بِک/ اِی اِف پی/ گِتی ایمیجِز)

۲) دره مرگ، کالیفرنیا

اسم این مکان گواه تمام ماجرا است. دره مرگ  که در جنوب شرقی کالیفرنیا واقع شده، گرمترین، خشک‌‌‏ترین و پایین‌‌‏ترین مکان در شمال آمریکاست. گرمترین دمای ثبت شده در دره مرگ ۷/۵۶ درجه سیلسیوس (۱۳۴ درجه فارنهایت) است. اگرچه دره مرگ، در طول روز بسیار گرم است، اغلب در شب درجه حرارت آن، تا زیر نقطه انجماد کاهش می‌‌‏یابد.

۳) گوادامیس، لیبی

لیبی مکانی گرمسیر است. گوادامیس شهِری آباد در غرب لیبی می‌‌‏باشد. بالاترین درجه حرارت ثبت شده در گوادامیس ۵۵ درجه سانتیگراد (۱۳۱ درجه فارنهایت) است. مردم از آهک، تنه درخت نخل و گل برای ساختن خانه‌‌‏های خود به منظوردر امان‌‌‏بودن از گرمای بی رحمانه و طوفان‌‌‏های شن استفاده می‌‌‏کنند.

۴) کِبیلیی، تونس

کِبیلیی نیز شهِری آباد در مرکز تونس، واقع در آفریقا است که در رده چهارمین نقطه گرم جهان قرار گرفته است. گرمترین روز ثبت شده در آن ۵۵ درجه سیلسیوس است. همچنین کِبیلیی به خاطر محصول خرمای با کیفیت خود شناخته شده است. بنا به برخی از گزارش‌‌‏ها، این مکان بهترین خرما را در جهان دارا است.

۵) تیمبوکتو، مالی

تیمبوکتو در غرب آفریقا در مالی قرار گرفته است که یکی از معروفترین مکان‌‌‏ها در آفریقا می‌‌‏باشد. درجه حرارت در آنجا می‌‌‏تواند به بالای ۵/۵۴ درجه سیلسیوس (۱۳۰ درجه فارنهایت) برسد. تیمبوکتو در زمان گسترش اسلام در آفریقا مهد علم و دانش با اهمیتی کلیدی بود. ۳ مسجد قابل توجه با نام‌‌‏های دجینگوربِر، سیدی یحیی و سَنکور و یکی از بزرگترین مجموعه‌‌‏های نسخ خطی قدیمی جهان در تیمبوکتو وجود دارد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *