Asset 2

دیده‌بان حقوق بشر از افزایش فشار جمهوری اسلامی بر مخالفان در سالگرد اعتراضات خبر داد

افزایش فشار جمهوری اسلامی به مخالفان
(Social Media)

سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» با اشاره به بازداشت‌های تازه در آستانه سالگرد اعتراضات در ایران، از افزایش فشارهای حکومت بر مخالفان خبر داده است. 

این سازمان حقوق بشری با انتشار بیانیهای به بازداشت و پرونده‌سازی علیه فعالان حقوق زنان اشاره کرده که از سوی حکومت به تلاش برای «سرنگونی نرم» متهم شده‌اند و نوشته است: مقام‌های اطلاعاتی و قضایی ایران عمدتاً در دادگاه‌هایی که مطلقاً استانداردهای بین‌المللی در آن رعایت نمی‌شود، علیه کنشگران اتهام‌های امنیتی مبهم مطرح می‌کنند. 

این گزارش علاوه بر این به تشدید سرکوب گسترده بهاییان و خانواده‌های دادخواه در آستانه سالگرد اعتراضات سال گذشته اشاره کرده است. 

این بیانیه‌ با اشاره به بازداشت‌ها در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری عنوان می‌کند: حکومت ایران حداقل دوازده فعال را دستگیر کرده و فشار بر مجموعه بزرگی از مخالفان مسالمت‌آمیز را افزایش داده‌اند. 

به گفتۀ دیدبان حقوق بشر حکومت ایران اعتراضات مردمی را «با بی‌رحمی سرکوب کرد» و صدها نفر کشته و هزاران معترض بازداشت شد. 

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد دیدبان حقوق بشر، گفت: «مقام‌های ایران در آستانه سالگرد مهسا (ژینا) امینی، به شیوه رایج خود در فشار حداکثری بر معترضان مسالمت‌آمیز روی آورده‌اند 

به گفته خانم سپهری‌فرد اگرچه «ممکن است اعتراض‌های خیابانی کمتر شده باشد، اما مقام‌ها به سرکوب‌ها ادامه داده و کنشگران سرشناس مدنی و حقوق بشر را هدف قرار می‌دهند 

پژوهشگر ارشد دیده‌بان حقوق بشر همچنین خطاب به «کشورهای عضو سازمان ملل که با ایران مذاکره می‌کنند» گفته است «باید شرایط سخت این مدافعان حقوق بشر را در محور تعامل‌های خود با ایران قرار دهند 

نیروهای امنیتی روز چهارشنبه ۲۵ مرداد، تعدادی از فعالان حقوق زنان را در شهرهای رشت، فومن، انزلی و لاهیجان استان گیلان بازداشت کردند. 

در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز شماری از فعالان مدنی و معترضانی که در جریان اعتراضان گسترده سال پیش سابقه بازداشت داشته‌اند طی روزهای اخیر بازداشت یا احضار شده‌اند. 

با همزمانی سالگرد اعتراضات و بازگشایی دانشگاه‌ها برخی مقامات از جمله در شهرداری تهران از طرح‌هایی برای «مجازی‌شدن دانشگاه‌ها تا دهم مهرماه» خبر داده‌اند و همزمان موج گسترده احضار تلفنی دانشجویان نیز به شهرهای مختلف گسترش‌یافته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی