Search
Asset 2

کشتی یونانی «توتور» در پی حمله حوثی‌ها غرق شد

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد که گمان می‌رود کشتی یونانی «توتور» در پی حمله شبه‌نظامیان حوثی یمن در دریای سرخ غرق شده باشد.
(Twitter)

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد که گمان می‌رود کشتی یونانی «توتور» در پی حمله شبه‌نظامیان حوثی یمن در دریای سرخ غرق شده باشد.

خبرگزاری رویترز بر اساس گزارش‌های قبلی «سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا» (UKMTO) نوشت که حوثی‌ها و منابع دیگر، ناو توتور متعلق به یونان را در تاریخ دوازدهم ژوئن هدف حمله موشک‌ها و یک قایق کنترل از راه دور مملو از مواد منفجره قرار دادند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا در یک به‌روزرسانی گفته است که «مقامات نظامی گزارش می‌دهند که زباله‌های دریایی و نفت در آخرین مکانی که توتور در آن گزارش شده، مشاهده شده است.»

روزنامه واشنگتن پست نوشته است که غرق شدن کشتی توتور در دریای سرخ نشان‌دهنده تشدید تنش جدیدی توسط حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن کشتی‌ها از طریق کریدورهای دریایی است.

بر اساس گزارش رویترز، یکی از خدمه که گمان می‌رود در زمان حملات در موتورخانه کشتی توتور حضور داشته، ناپدید شده است.

توتور دومین کشتی غرق‌شده توسط حوثی‌ها

کشتی توتور دومین کشتی غرق‌شده در پی حملات حوثی‌های یمن است. کشتی روبی‌مار متعلق به بریتانیا اولین کشتی غرق شده توسط حوثی‌ها بود که در تاریخ دوم ماه مارس، حدود دو هفته پس از اصابت موشک، غرق شد.

گزارش سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا درباره غرق شدن توتور یک هفته پس از آن منتشر شد که حوثی‌ها به کشتی با پرچم لیبریا و همچنین به کشتی Verbena با پرچم پالائو که مملو از مصالح ساختمانی چوبی بود آسیب جدی وارد کردند.ملوانان کشتی Verbena وقتی نتوانستند آتشی را که در اثر حملات ایجاد شده بود مهار کنند، کشتی را رها کردند.

از ماه نوامبر، حوثی‌ها کشتی دیگری را نیز توقیف کرده و سه ملوان را در حملات جداگانه کشته‌اند.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که یک ملوان فیلیپینی بر اثر حمله حوثی‌های یمن به یک کشتی فله‌بر کشته شد. ایالات متحده این اقدامات حوثی‌ها را تروریستی خواند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده گفت که دریانورد فیلیپینی کشته شده در کشتی M/V Tutor، یک کشتی یونانی با پرچم لیبریا بود که «هیچ ارتباطی با درگیری در غزه» نداشت.

حوثی‌های وابسته به حکومت ایران از ماه نوامبر کشتی‌های تجاری را در منطقه دریای سرخ هدف قرار داده‌اند که به گفته آنها این حملاتی برای اعلام همبستگی با فلسطینی‌ها در غزه است.

حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها، شرکت‌های کشتی‌رانی را مجبور کرده است که کشتی‌ها را از میانبر تجاری کانال سوئز به مسیر طولانی‌تر در اطراف آفریقا منحرف کنند و با تاخیر در تحویل، ارسال و افزایش هزینه‌ها، تجارت جهانی مختل شده است.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی روز دوشنبه، ۱۷ ژوئن، حملات هوایی را به فرودگاه بین‌المللی حدیده یمن و جزیره کامران در نزدیکی بندر سلیف در کنار دریای سرخ انجام دادند که به نظر می‌رسد اقدامی تلافی‌جویانه در پاسخ به حملات هفته گذشته حوثی‌ها باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی