Asset 2

یک مورخ برجسته: کیفرخواست علیه ترامپ آمریکا را وارد مرحله جدید و خطرناکی کرده است

صدور کیفرخواست علیه ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، هنگام ورود به برج ترامپ در نیویورک در 3 آوریل 2023، دست تکان می دهد. ترامپ وارد نیویورک شد و در آنجا تسلیم اتهامات جنایی بی سابقه ای خواهد شد و آمریکا را به قلمروی ناشناخته و بالقوه ناآرام خواهد برد، در حالی که به دنبال بازپس گیری مجدد است. (ED JONES/AFP via Getty Images)

ویکتور دیویس هانسون، مورخ محافظه‌کار برجسته، عنوان کرد که با اتهام‌زنی هفته گذشته علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، این کشور وارد دوره جدید نگران‌کننده‌ای شده است که موجب اختلال عملکرد مزمن می‌شود. 

هانسون روز گذشته به اپک تایمز گفت: کیفرخواست هیئت‌منصفه نیویورک علیه ترامپ، «مرحله جدیدی را که قبلاً در کشور ندیده‌ایم را آغاز کرده که در آن اختلافات سیاسی توسط دادستان‌های کینه‌توز داوری می‌شود 

دفتر الوین برگ، دادستان منطقه منهتن در حال تحقیق در مورد پرداخت ۱۳۰ هزار دلار به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های بزرگسالان در سال ۲۰۱۶ است و اینکه آیا ترامپ این پرداخت‌ها را به‌جای قراردادن درهزینه‌های کمپین، به‌عنوان هزینه‌های تجاری طبقه‌بندی کرده است.  

اگرچه جزئیات این اتهامات تا جلسه دادگاه در ۴ آوریل فاش نخواهد شد، اما انتظار می‌رود که این اتهامات شامل اتهامات جنایی جعل اسناد تجاری باشد.این اتهام مستلزم آن است که الوین برگ، دادستان منطقه منهتن ثابت کند که ترامپ برای سرپوش‌گذاشتن بر نقض قوانین مالی کمپین انتخاباتی فدرال، اسنادی را جعل کرده است. 

اهداف سیاسی پشت کیفرخواست قضایی

دیویس هانسون هشدار داد که صدور کیفرخواست علیه ترامپ بدین معنا است که ازاین ‌پس هر رئیس‌جمهور فعلی یا سابق و یا هر مقامی می‌تواند هدف یک وکیل دولتی یا محلی باشد که به دنبال کسب افتخار یا شهرت است. 

به گفته هانسون، اگر جمهوری‌خواهان بخواهند متقابلاً کاری را که دموکرات‌ها انجام می‌دهند، انجام دهند، مردم می‌بینند که کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، می‌تواند کمیته‌هایی مانند هیئت ۶ ژانویه را تشکیل دهد و اعضای آن را انتخاب کند، و همزمان دادستان‌های ایالتی در ایالت‌های جمهوری‌خواه مانند فلوریدا، یوتا و وایومینگ، خانواده جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا را با اتهامات مختلف تحت تعقیب قرار دهند. 

این مورخ برجسته در ادامه تأکید کرد که به‌این‌ترتیب «کل کشور ناکارآمد خواهد شد 

به گفته هانسون، کیفرخواست ترامپ در زمانی مطرح می‌شود که بسیاری از آمریکایی‌ها از وضعیت کشور ناراضی هستند و آن را به سمت یک «انقلاب خاموش» هدایت می‌کنند. 

او با ذکر نمونه‌هایی از روی‌گردانی مردم از نهادهای فرهنگی به دلیل ترویج ایدئولوژی‌های جدید، گفت: «ارتباط نیمی از کشور با نهادهای فرهنگی قطع شده است و مردم اسکار، گرمی یا تونی را تماشا نمی‌کنند و تماشاچیان ان‌بی‌ای، لیگ حرفه‌ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا، کاهش‌یافته است 

هانسون خاطرنشان کرد که مردم از این عصبانی هستند که اکنون هرگاه از افراد سفیدپوست نام‌برده می‌شود، تقریباً همیشه به شکلی تحقیرآمیز است. 

از نظر هانسون، کیفرخواست علیه ترامپ فقط مردم را عصبانی‌تر کرده است. 

هانسون گفت که اگر ترامپ به‌عنوان یک توسعه‌دهنده املاک در نیویورک می‌ماند، احتمالاً دادستان‌های محلی او را رها می‌کردند. او گفت: «تنها زمانی دادستان‌ها وارد عمل شدند که احساس کردند ترامپ یک تهدید سیاسی است.» 

استراتژی چپ برای سال ۲۰۲۴

به گفته هانسون، هدف دموکرات‌ها از پیگیری این پرونده جنایی این است که ترامپ با جلب همدردی اقشار مختلف در انتخابات ریاست‌جمهوری باقی بماند، زیرا آنها معتقدند که او در انتخابات عمومی ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ شکست خواهد خورد. به همین دلیل کیفرخواست یا حتی محکومیت ترامپ او را از نامزدی برای ریاست‌جمهوری سلب صلاحیت نمی‌کند. 

هانسون گفت: «آنها احساس می‌کنند که هنوز نیمی از کشور را در اختیار دارند و انتخابات را کنترل می‌کنند. آنها می‌خواهند او را در انتخابات سراسری سلاخی کنند.» 

 او گفت که چپ‌ها فکر می‌کنند اگر ترامپ، به‌جای ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، نامزد حزب جمهوری‌خواه باشد شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات سراسری دارند و «آنها احساس می‌کنند که هنوز نیمی از کشور را در اختیار دارند و انتخابات را کنترل می‌کنند. آنها می‌خواهند ترامپ را در انتخابات سراسری سلاخی کنند.» 

ترامپ چگونه باید واکنش نشان دهد

از نظر هانسون، واکنش‌های ترامپ در این زمان بسیار مهم است. او توصیه کرد که بهترین اقدام رئیس‌جمهور سابق این است که «آرامش را حفظ کند» و مردم را به خیابان دعوت نکند. 

هانسون به ترامپ توصیه کرد که نام دادستان‌ها را لکه‌دار نکند. او همچنین به رئیس‌جمهور سابق توصیه کرد که مردم را به «بیرون رفتن و اعتراض» تشویق نکند، زیرا چپ‌ها این را دعوت به شورش تفسیر می‌کنند. 

مانند سایر تحلیلگران، هانسون فکر می‌کند که این کیفرخواست در کوتاه‌مدت به ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه کمک خواهد کرد. بااین‌حال تأثیر بلندمدت آن نامشخص است. 

به گفته وی، درصورتی‌که ترامپ به «حالت بالستیک» درآید [خشم یکباره و هیجانی شدن]، رأی‌دهندگان ممکن است به‌جای او، دسانتیس را انتخاب کنند، زیرا آنها به دنبال کسی هستند که واقعاً توانایی ایجاد تغییر را داشته باشد، نه فقط درباره آن فریاد بزند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی