Search
Asset 2

دیلی میل: حکومت ایران از مسلمانان در انگلیس برای جاسوسی و حمله به مخالفان جمهوری اسلامی بهره می‌گیرد

حکومت ایران مسلمانان بریتانیایی را که برای زیارت در خاورمیانه به‌سر می‌برند، برای جاسوسی از یهودیان و مخالفان جمهوری اسلامی در انگلیس به‌خدمت می‌گیرد.
مسلمانان در راهپیمایی "روز عاشورا" در مرکز لندن در ۱۹ اوت ۲۰۲۱ شرکت می‌کنند. (DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)

به گزارش دیلی میل، گفته می‌شود حکومت ایران مسلمانان بریتانیایی را که برای زیارت در خاورمیانه به‌سر می‌برند، برای جاسوسی از یهودیان و مخالفان جمهوری اسلامی در انگلیس به‌خدمت می‌گیرد.

عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شیعیان بریتانیایی که از اماکن مذهبی ایران و عراق بازدید می‌کنند ارتباط می‌گیرند.

دیلی میل به نقل از مقامات اسرائیلی و بریتانیایی گزارش داد: «به آن‌ها گفته می‌شود که به بریتانیا برگردند و درباره یهودیان سرشناس بریتانیایی یا اهدافی مانند کنیسه‌ها اطلاعات جمع کنند.»

برخی نیز علیه ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی مقیم بریتانیا جاسوسی می‌کنند؛ افرادی که رژیم تهران آن‌ها را به ایجاد ناآرامی در کشور متهم می‌کند.

شب گذشته، یک مقام اسرائیلی گفت که از زمان قتل عام هفتم اکتبر به دست حماس، اسرائیل بارها به انگلیس هشدار داده و از این کشور خواسته است نسبت به حملات احتمالی ایران یا عوامل مرتبط با این کشور هشیار باشند.

یک منبع اطلاعاتی گفت: «ما از تعداد مأموران ایرانی در داخل اروپا و انگلیس اطلاعی نداریم اما کافی است یک نفر وارد شبکه اطلاعاتی آن‌ها شود.»

کارشناسان همچنین هشدار داده‌اند که تعدادی از ایرانیانی که با بورسیه دولتی برای تحصیل به دانشگاه‌های بریتانیا می‌آیند، جاسوس هستند.

کسری اعرابی، از اندیشکده اتحاد علیه ایران هسته‌ای، گفت: «عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دنبال استخدام ایرانیان انگلیسی نیستند، زیرا این افراد معمولاً سکولار بوده و مخالف رژیم آیت‌الله‌ها هستند. اما شیعیان بریتانیایی که اصالت پاکستانی، عراقی و لبنانی دارند، در مراسم اربعین در شهر کربلا، که سالانه ۲۰ میلیون زائر را به خود جذب می‌کند، هدف اصلی سپاه پاسداران هستند.»

اکثر مسلمانان بریتانیا سنی‌مذهب هستند اما برآورد می‌شود که حدود ۴۰۰هزار مسلمان شیعه نیز در این کشور زندگی می‌کنند. شیعه مذهب رسمی حکومت ایران است که خود را حامی شیعیان جهان می‌داند.

یکی از منابع وایت‌هال گفت: «وقتی سپاه می‌خواهد کسی را در خاک بریتانیا ترور کند یا دست به آدم‌ربایی بزند، اغلب از شبکه مجرمان سازمان‌یافته مستقر در بریتانیا استفاده می‌کند.»

یک منبع دیگر گفت: «اما اطلاعات جمع‌آوری‌شده به دست جاسوسان انگلیسی ممکن است برای انجام حمله در این کشور مورد استفاده قرار گیرد.»

او افزود: «دلیل این‌که سپاه پاسداران از شبکه مجرمان سازمان‌یافته برای انجام این کارها استفاده می‌کند این است که خوش‌بختانه جاسوسان ایرانی کار آسانی برای جاسوسی در خاک بریتانیا ندارند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی