logo_eet

جمهوری اسلامی پروازها از مبدأ چین را محدود نمی‌کند

(STR/AFP via Getty Images)
(STR/AFP via Getty Images)

جمهوری اسلامی علی‌رغم شیوع گسترده کرونا در چین و اعمال محدودیت برای مسافران از مبدأ چین در بسیاری از کشورها، اعلام کرد که پروازها از مبدأ چین را محدود نمی‌کند.

شهنام عرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تأکید بر این که انتظار بالارفتن شدید آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونا در موج هشتم وجود ندارد، گفت: قرار نیست ورود پرواز از هیچ کشوری به ایران محدود شود.

وی در ادامه مدعی شد هیچ دلیل علمی برای محدود کردن پروازها وجود ندارد و در شرایط کنونی در هیچ کشوری به این سمت نمی‌روند، چون اکنون تمام سویه‌های کرونا در کشورهای مختلف در گردش هستند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که شیوع شدید ویروس کرونا در چین، نگرانی‌های جهانی در خصوص بازگشت گسترده بیماری کووید۱۹ به سطحی نگران کننده در سراسر دنیا را افزایش داده است. 

تاکنون کشورهای فرانسه، آمریکا، ایتالیا، کانادا، بریتانیا، کره جنوبی، هند، ژاپن، تایوان و استرالیا، آزمایش کووید برای مسافران از مبدأ چین الزامی کردند. همچنین مراکش نیز اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع کرونا در این کشور، ورود مسافرانی که از چین به خاک مراکش سفر می‌کنند، تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود.

این مقام وزارت بهداشت عنوان کرد: دستوراتی را برای تشدید نظارت‌های بهداشتی بر مسافران پروازهای ورودی به کشور، بخصوص مسافران هوایی کشورهایی که آمار شیوع کرونا در آنها بالا رفته است و پرواز مستقیم به ایران دارند، صادر کرده‌ایم. 

وی البته توضیح نداد که چه دستوراتی صادر شده و تشدید نظارت‌های بهداشتی مورد ادعای وی به چه صورت است.

هفته گذشته تحقیقات بهداشتی Airfinity مستقر در بریتانیا اعلام کرد که شمار مرگ‌ومیر «روزانۀ» مبتلایان کووید در چین به ۹هزار نفر رسیده است.

از سوی دیگر = سفارت جمهوری اسلامی با انتشار پیامی در یکی از شبکه‌های اجتماعی چینی به نام «ویبو» چینی‌ها را به سفر به ایران تشویق و اعلام کرده شهروندان این کشور بدون ویزا می‌توانند به ایران بیایند.

اخبار مرتبط