Search
Asset 2

تداوم تنش در روابط تهران و برلین، جمهوری اسلامی دو دیپلمات آلمان را اخراج کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در سخنانی به اقدام نمایندگان مجلس کانادا در معرفی کردن سپاه پاسداران به عنوان گروه تروریستی واکنش نشان داد.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی (ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

جمهوری اسلامی در واکنش به اخراج دو دیپلمات خود توسط دولت آلمان، دو تن از دیپلمات‌های برلین در ایران را اخراج کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز ۱۰ اسفندماه گفت: «در پی اقدامات مداخلهجویانه و غیرمسئولانه دولت آلمان در امور داخلی و قضایی جمهوری اسلامی ایران، دو دیپلمات آلمانی بهعنوان عنصر نامطلوب شناخته شده و اخراج میشوند

دولت آلمان روز چهارشنبه گذشته کاردار ایران در برلین را احضار و به او اطلاع داد که این کشور آنچه را که «نقض گسترده حقوق یک شهروند آلمانی» میخواند را نمیپذیرد. در نتیجه دولت آلمان دو تن از اعضای سفارت ایران را عناصر نامطلوب اعلام کرده و از آنها خواسته است که در کوتاهترین زمان آلمان را ترک کنند.

این اقدام آلمان تنها یک روز پس از آن اعلام شد که دادگاه ایران گزارش داد جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ۶۷ساله ایرانیآلمانی و مقیم آمریکا، پس از محکومیت به فعالیتهای «تروریستی» به اعدام محکوم شده است.

مرکز اطلاع‌رسانی وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین خبر داد که سفیر آلمان نیز به وزارت خارجه ایران احضار شده و تصمیم دولت به وی ابلاغ شده است.

طی روزهای گذشته روابط تهران و برلین با تنش همراه بوده و به‌تازگی نیز شورای ویژه نمایندگان بوندستاگ (پارلمان آلماناعلام کرد که همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران را به حالت تعلیق درمیآورد.

خانم کاتیا ماست، مدیر اجرایی فراکسیون حزب سوسیالدموکرات آلمان، ۵ اسفند‌ماه، اعلام کرد که در پی تحریمهای جمهوری اسلامی علیه نمایندگان پارلمان آلمان، شورای ویژه این مجلس همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران را از هفته آینده به حالت تعلیق درمیآورد.

جمهوری اسلامی در پیش از آن در واکنش به تحریمهای اتحادیه اروپا از جمله علیه وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین آموزش پرورش دست به تحریمها و اقداماتی متقابل زد و از وضع تحریم علیه شماری از سیاستمداران، نمایندگان پارلمانی و شرکتها خبر داد و نام سه تن از نمایندگان پارلمان آلمان در لیست تحریمهای جمهوری اسلامی قرار دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی