Asset 2

آمریکا: جمهوری اسلامی ممکن است شریک جنایت‌های جنگی روسیه شود

(SAUL LOEB/AFP via Getty Images)
(SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده اعلام کرد ارسال هواپیماهای بدون سرنشین توسط حکومت ایران به روسیه برای حمله به اوکراین میتواند تهران را شریک جنایات جنگی مسکو کند.

سالیوان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: تسلیحات ایرانی برای کشتار غیرنظامیان در اوکراین و تلاش برای فروبردن شهرها در سرما و تاریکی استفاده میشود که از دید ما ایران را در جایی قرار میدهد که به طور بالقوه میتواند در جنایات جنگی گسترده نقش داشته باشد

وی تأکید کرد که با وجود تحریمهای واشنگتن و اتحادیه اروپا علیه ایران در بخش فروش تسلیحات به روسیه در ماههای گذشته، جلوگیری از تداوم اجرای اینگونه معاملات نظامی بین تهران و مسکو عملاً دشوار است.

هرچند جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که پیش از آغاز جنگ اوکراین تعدادی معدود پهپاد در اختیار روسیه قرار دادهاند؛ اما برخی منابع خبری مدعی شدند حکومت ایران قبلاً ۱۹۵۰ پهپاد به روسیه تحویل داده و ۳۰۰ فروند دیگر نیز در آینده نزدیک به مسکو عرضه خواهد شد.

در همین رابطه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، جمعه ۱۶ دیماه، اعلام کرد که واشنگتن تمام ابزارهای موجود را به کار خواهد گرفت تا از انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه جلوگیری کند.

او با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی اکنون به بزرگترین پشتیبان نظامی روسیه تبدیل شده است، تداوم این رویکرد تهران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست.

اخبار مرتبط