Search
Asset 2

آمریکا: جمهوری اسلامی از طریق مالزی تحریم‌های نفتی را دور می‌زند

یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که دریافته است ایران با استفاده از شرکت‌های مستقر در مالزی نفت خود را به جنوب شرقی آسیا منتقل می‌کند.
(AFP via Getty Images)

به گزارش رویترز یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که آمریکا دریافته است که جمهوری اسلامی با استفاده از شرکت‌های مستقر در مالزی نفت خود را به جنوب شرقی آسیا و نزدیکی سنگاپور منتقل می‌کند.

این مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا بیان کرد که ایالات متحده در تلاش است تا مانع از این شود که مالزی به مکانی تبدیل شود که گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی و حماس بتوانند کمک‌های مالی جمع‌آوری کنند و سپس آن را انتقال دهند.

او افزود: «ما نگران ظرفیت حماس برای جمع‌آوری کمک‌های مالی در منطقه، از جمله مالزی هستیم. به همین منظور قصد داریم تا [با مقامات کشورهای منطقه] مستقیما در این‌باره صحبت کنیم.»

این مقام آمریکایی گفت جمهوری اسلامی و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در تلاش برای جمع‌آوری کمک‌های مالی به ویژه از طریق خیریه‌ها هستند.

او همچنین بدون اینکه از خیریه‌های مظنون نام ببرد اشاره کرد: «این که آن‌ها می‌خواهند از کمک‌هایی مالی که برای فلسطینیان فرستاده می‌شود سوءاستفاده کرده و به تامین مالی فعالیت‌های خشونت‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده خود بپردازند، وحشتناک است.»

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، و نیل مک‌براید، مشاور کل خزانه‌داری، از دوشنبه تا پنجشنبه در سنگاپور و مالزی هستند.

بنا بر اعلام این وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، سفر آنها به منظور پیشبرد مقابله با تأمین مالی و درآمدزایی جمهوری اسلامی و وابستگان آن انجام می‌شود.

در دسامبر گذشته این وزارت‌خانه تحریم‌هایی را علیه چهار شرکت مستقر در مالزی به اتهام پشتیبانی از برنامه تولید پهپاد جمهوری اسلامی اعمال کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی