Asset 2

آمریکا فرود هواپیمای ترابری وابسته به سپاه در کریمه را تایید کرد 

پرواز هواپیمای ترابری بزرگ شرکت پویا وابسته به سپاه به کریمه تحت اشغال روسیه
(Public Domain)

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که شواهد روشنی از پرواز هواپیمای ترابری بزرگ شرکت پویا وابسته به سپاه به کریمه تحت اشغال روسیه موجود است. 

رسانه‌های اوکراین شامگاه ۱۶ شهریور اعلام کردند که یک فروند هواپیمای ترابری ایلوشین ۷۶ متعلق به شرکت ایرانی «پویا» از فرودگاه شهر سیمفروپول در شبه‌جزیره کریمه که به اشغال روسیه درآمده است، به هوا برخاسته است اما شرکت پویا این خبر را تکذیب کرد. 

با این حال وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار توییتی عنوان کرد که جمهوری اسلامی همچنان در مورد حمایت خود از روسیه در جنگ اوکراین دروغ میگوید. 

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این توییت عنوان کرد: «روز گذشته، شرکت هواپیمایی پویا وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو ساعت پس از فرود با یک هواپیمای باری بزرگ که برای حمل ماشین‌آلات سنگین طراحی شده بود، فرودگاه سیمفروپل در کریمه اشغالی را ترک کرد.» 

او در ادامه نوشت: «شواهد در دسترس جهانیان است، با این حال خطوط هوایی پویا این موضوع را رد می‌کند و رژیم ایران همچنان در مورد حمایت خود از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین دروغ می‌گوید 

دو روز پیش وب‌سایت اوکراینی پراودا با استناد به داده‌های وبگاه «فلایت رادار ۲۴» که ترافیک هوایی را رصد می‌کند خبر داد که هواپیمای ایلوشین ۷۶ شرکت پویا دو ساعت پس از آن که در فرودگاه شهر سیمفروپول بر زمین نشست، در ساعت ۱۷:۰۹ غروب این فرودگاه را ترک کرد. 

بر اساس گزارش این روزنامه، هواپیما ترابری متعلق به شرکت پویا به سمت جنوب شرقی حرکت کرد و پس از پرواز بر فراز دریای سیاه در نهایت به سمت مسکو رفته است. 

شرکت هواپیمایی پویا که ابتدا با نام قشم ایر توسط بنیاد تعاون سپاه تأسیس شده و چندین بار تغییر نام داده است از سال ۱۳۹۷ به دلیل حمایت از تروریسم و انتقال سلاح و نیرو به سوریه تحریم شده بود. 

ساعاتی پس از انتشار این خبر، شرکت هواپیمایی پویا پرواز هواپیمای ایلوشین ۷۶ این شرکت بر فراز منطقه پروازممنوع شبه‌جزیره کریمه را به منظور کمک‌رسانی به نیروهای روسیه «خبرسازی» خواند و آن را تکذیب کرد. 

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «این هواپیما طی ۴۸ ساعت گذشته در فرودگاه مهرآباد پارک بوده و پروازی نداشته و انجام چنین پروازی کاملاً نشدنی است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی