Search
Asset 2

در بزرگترین قرارداد صادرات دفاعی تاریخ ترکیه، عربستان سعودی از ترکیه پهپاد می‌خرد 

عربستان سعودی در بزرگترین قرارداد دفاعی تاریخ ترکیه با خرید پهپاد از این کشور موافقت کرد.
( Chris McGrath/Getty Images,BERTRAND GUAY/AFP via Getty Images,Persian Epoch Times)

عربستان سعودی در روز سه‌شنبه در بزرگترین قرارداد دفاعی تاریخ ترکیه با خرید پهپاد از این کشور موافقت کرد. 

به گزارش رویترز، این قرارداد در پی تلاش دیپلماتیک رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای ترمیم روابط با کشورهای خلیج فارس و کمک به اقتصاد بیمار ترکیه صورت گرفت. 

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داد اردوغان و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در مراسم امضای قرارداد بین شرکت دفاعی ترکیهای بایکار و وزارت دفاع عربستان شرکت کردند. 

شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان روز سه‌شنبه در توییتی اعلام کرد که عربستان سعودی این پهپادها را «با هدف افزایش آمادگی نیروهای مسلح پادشاهی و تقویت قابلیت‌های دفاعی و تولیدی این کشور» خریداری خواهد کرد. 

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی جزئیاتی در مورد ارزش این قرارداد ارائه نکرد اما هالوک بایراکتار، مدیرعامل بایکار گفت که این بزرگترین قرارداد صادرات دفاعی و هوانوردی در تاریخ ترکیه است. 

اردوغان، روز گذشته در جریان سفر خود به چند کشور عربی حوزه خلیج‌فارس، وارد شهر جده در عربستان شد. 

از سال ۲۰۲۱ که آنکارا تلاش دیپلماتیکی را برای ترمیم روابط با عربستان سعودی و امارات متحده آغاز کرد، سرمایه‌گذاری‌ها و منابع مالی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به کاهش فشار بر اقتصاد ترکیه و ذخایر ارزی آن کمک کرده است. 

ترکیه سال‌ها با این دو کشور عربی بر سر حمایت آنکارا از جنبش‌های دموکراسی‌خواه در خاورمیانه و شمال آفریقا و قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸ اختلاف داشت. 

همکاری مشترک عربستان و ترکیه

رویترز گزارش کرده است که اردوغان امروز به قطر سفر می‌کند که دومین ایستگاه از اولین سفر او به خلیج‌فارس از زمان انتخاب مجددش به عنوان رئیس جمهور در ماه مه است. او روز چهارشنبه به امارات متحده عربی می‌رود. 

خبرگزاری دولتی عربستان گفت اردوغان و شاهزاده محمد در امضای یک طرح همکاری دفاعی توسط شاهزاده خالد و یاشار گولر وزیر دفاع ترکیه شرکت کردند. 

توسعه صنعت نظامی بومی بخشی از برنامه بلندپروازانه شاهزاده محمد برای تنوع بخشیدن به اقتصاد پادشاهی سعودی به‌دوراز نفت بوده است. 

شرکت صنایع دفاعی بایکار در بیانیه‌ای جداگانه گفت که توافق با ریاض مستلزم همکاری در زمینه انتقال فناوری و تولید مشترک «به منظور پیشبرد قابلیت توسعه فناوری بالا دو کشور» است. 

خبرگزاری دولتی عربستان اعلام کرد که دو کشور همچنین چندین یادداشت تفاهم در بخش‌هایی از جمله انرژی، املاک و سرمایه‌گذاری مستقیم امضا کردند. 

آنکارا گفت که ماه گذشته، معاون رئیس جمهور ترکیه، جودت یلماز و وزیر دارایی مهمت شیمشک برای گفتگو با همتایان خود در مورد «فرصت‌های همکاری اقتصادی» به امارات متحده عربی سفر و با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جمهور این کشور دیدار کردند. 

این در حالی است که کسری بودجه ترکیه در ماه ژوئن نسبت به سال گذشته ۷ برابر بیشتر شده و از سوی دیگر تورم سالانه ماه گذشته ترکیه نزدیک به ۴۰ درصد بود و ارزش لیر در سال جاری تقریباً ۲۹ درصد افت داشته است.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی