Search
Asset 2

رهبران گروه هفت جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند

کشورهای گروه هفت شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا در بیانیه‌ای رژیم اسلامی را محکوم کردند.
پرچم کشورهای گروه هفت شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا (JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN/AFP via Getty Images)

پس از حمله موشکی و پهپادی گسترده جمهوری اسلامی به اسرائیل، بایدن در ۱۴ آوریل نشستی مجازی با رهبران گروه هفت برگزار کرد تا پاسخی واحد برای حمله به ایران ارائه کنند.

کشورهای گروه هفت شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا پس از پایان نشست در بیانیه‌ای رژیم اسلامی را محکوم کردند.

«ما، رهبران گروه هفت، حمله مستقیم و بی‌سابقه ایران به اسرائیل را بشدت محکوم می‌کنیم. ایران صدها پهپاد و موشک به سمت اسرائیل پرتاب کرد. اسرائیل با کمک شرکای خود این حمله را خنثی کرد.»

رهبران گروه هفت ضمن ابراز حمایت کامل از اسرائیل بر تعهد خود به امنیت این کشور تأکید کردند.

کشورهای گروه هفت ضمن اشاره به این‌که ایران و نیروهای نیابتی‌اش باید به حملات خود پایان دهند، گفت: «ایران با اقدامات خود به افزایش بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند و خطر تشدید غیرقابل کنترل تنش در منطقه را افزایش می‌دهد. ایران باید از این کار دست بردارد. ما به تلاش خود برای تثبیت وضعیت و جلوگیری از تشدید تنش ادامه خواهیم داد.»

رهبران گروه هفت همچنین از تعهد خود به پایان دادن به بحران غزه، تلاش برای آتش‌بس فوری و پایدار، آزادی گروگان‌های گروه تروریستی حماس و ارائه کمک‌های بشردوستانه بیشتر به فلسطینی‌ها گفتند.

به گزارش کاخ سفید، رهبران گروه هفت درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران گفت‌وگو کردند اما به اجماع نرسیدند.

به گفته مقام ارشد دولت آمریکا، رهبران گروه هفت در جریان گفت‌و‌گوهای خود درخصوص تحریم ایران «به موانعی برخوردند» که برای ادامه کار باید بر آن‌ها غلبه کنند.

جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ آوریل تهدید کرد که اگر کشوری به حمله موشکی و پهپادی شبانه تهران واکنش نشان دهد، حمله گسترده‌تری انجام خواهد داد و افزود که پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس این کشور هستند.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در گفت‌وگو با رسانه‌های دولتی گفت: «ایران به آمریکا هشدار داد که اگر با اقدامات تلافی‌جویانه اسرائیل علیه ایران همراهی کند، پایگاه‌های آمریکایی مورد هدف قرار می‌گیرند.» او افزود: «اگر اسرائیل در پی انتقام از ایران باشد، پاسخ ما بسیار شدیدتر از اقدام نظامی امشب خواهد بود»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی