Search
Asset 2

کبد: ژنرالی از خودگذشته

اسیدهای چرب ضروری برای کبد بسیار مفید هستند. چربی‌های گیاهی موجود در آووکادو، آجیل، دانه‌ها و نارگیل نیز عملکرد مناسبی در کبد دارند.
اسیدهای چرب ضروری برای کبد بسیار مفید هستند. چربی‌های گیاهی موجود در آووکادو، آجیل، دانه‌ها و نارگیل نیز عملکرد مناسبی در کبد دارند.

 

اسیدهای چرب ضروری برای کبد بسیار مفید هستند. چربی‌های گیاهی موجود در آووکادو، آجیل، دانه‌ها و نارگیل نیز عملکرد مناسبی در کبد دارند.

کبد شما همانند قهرمانی است که به‌طور خستگی‌ناپذیری کار می‌کند تا بدن شما را به دور از هرگونه آلودگی و مواد سمی نگه‌‌‌‌‌‏دارد. اگر بیش از حد کار کند یا بیمار شود شما دچار خستگی مفرط شده و ‌مانند راننده‌ای که در ترافیک گیر‌‌‌‌‌‏کرده از شدت خشم منفجرمی‌‌‌‌‌‏شوید.

کبد که در قسمت پشتی و راست فضای دنده‌ای قفسه سینه قرارگرفته، نیاز به توجه و مراقبت بسیاری دارد، زیرا بدون کبد دچار مسمومیت شده و قادر به تحمل بوهای شدید نخواهید بود و به‌راحتی عصبی و سرخورده می‌شوید. همچنین خسته، دمدمی مزاج و دلتنگ شده و ممکن است از خشکی چشم، نفخ معده، حساسیت‌ و خستگی مفرط رنج ببرید.

اسیدهای چرب ضروری برای کبد بسیار مفید هستند. چربی‌های گیاهی موجود در آووکادو، آجیل، دانه‌ها و نارگیل نیز عملکرد مناسبی در کبد دارند.

همانطور که در نقاط مختلف زمین سیل‌ و راه‌بندان رخ می‌دهد، بدن نیز دچار سیل‌ و راه‌بندان می‌شود و به همین دلیل دانشمندان چین باستان به‌طور هوشمندانه‌ای بدن را همانند مینیاتوری از جهان در نظر می‌گرفتند.

اگر کبد در معرض میزان زیادی از مواد سمی ازقبیل آفت‌کش‌ها، دارو‌‌‌‌‌‏ها، کرم‌‌‌‌‌‏های محافظ پوست و همچنین موادی مانند استروژن و کلسترول که در خود بدن ساخته می‌شوند، قرار‌‌‌‌‌‏گیرد، دیگر نمی‌‌‌‌‌‏تواند آن‌‌‌‌‌‏طور که باید از شما مراقبت‌‌‌‌‌‏کند.

نحوه‌‌‌‌‌‏ی کار کبد

مواد سمی در آستانه‌‌‌‌‌‏ی مجرای ورودی کبد منتظر می‌‌‌‌‌‏مانند، تا به‌حد کافی دستخوش تغییرات شده، به‌طوری‌که برای بدن قابل تحمل ‌گردند.

به‌محض اعمال این تغییرات، موادی که به‌‌‌‌‌‏میزان کمتری سمی هستند، در یکی از پنج مجرا به سمت پایین جریان پیدا می‌کنند. این مواد در یکی از مجاری، دستخوش تغییر مجدد می‌شوند. پس از طی این مرحله وارد جریان خون ‌می‌شود.

متأسفانه، درست همانند این حالت که زباله تولید‌‌‌‌‌‏شده بیش از گنجایش محل‌ دفن زباله باشد، اگر بدن انسان نیز درمعرض مواد سمی بسیار زیادی قرار گیرد، آنگاه این مواد سمی، به یکی یا تمامی پنج مجرای کبدی برمی‌گردد و باعث انسداد مجاری کبدی خواهند شد.

درصورت وقوع چنین امری، مواد سمی بدون تبدیل شدن به مواد غیرسمی وارد جریان خون شده و موجب بیماری‌‌‌‌‌‏های جدی مانند سرطان می‌شود.

راه‌‌‌‌‌‏حل این مشکل چیست؟

نخست و پیش از هر چیز باید نگاه درستی به شیوه‌‌‌‌‌‏ی زندگی و رژیم غذایی خود داشته باشیم.

مصرف چه غذاهایی به کبد فشار می‌‌‌‌‌‏آورند؟ غذاهای فرآوری‌شده، تولیدات غیرارگانیک و محصولات حیوانی، موادغذایی که بطور‌‌‌‌‌‏مصنوعی طعم داده‌‌‌‌‌‏شده‌‌‌‌‌‏باشند، قند و الکل همه به کبد فشار وارد می‌کنند.

چه میزان دارو مصرف می‌کنید؟ آیا می‌‌‌‌‌‏توان درمان‌‌‌‌‌‏های طبیعی مثل طب سوزنی، درمان فیزیکی و بهبود رژیم غذایی را جایگزین داروهایی مانند مسکن و استاتین کرد؟

چه کرم‌‌‌‌‌‏هایی استفاده می‌کنید؟ با‌‌‌‌‌‏اینکه کرم قابل خوردن ‌‌‌‌‌‏نیست اما از طریق پوست جذب و وارد جریان خون شده و مواد سمی موجود در آن به کبد فرستاده‌‌‌‌‌‏می‌شود.

 می‌توان با خوردن غذاهای سالم‌‌‌‌‌‏تر به سلامت کبد کمک نمود تا در سم‌زدایی بهتر عمل نماید. کبد دوست‌‌‌‌‌‏دار رنگ سبز و طعم ترش است، پس سبزیجات برگ‌‌‌‌‌‏داری مثل کلم و کلم بروکلی زیاد بخورید و از مصرف آن‌‌‌‌‌‏ها همراه با لیموترش لذت ببرید.

اسیدهای چرب ضروری برای کبد بسیار مفید هستند. چربی‌های گیاهی موجود در آووکادو، آجیل، دانه‌های گیاهی و نارگیل نیز عملکرد مناسبی در کبد دارند.

زمانی که کبد سالم باشد، همانند ژنرالی صبور و نیرومند، آماده‌‌‌‌‌‏ی هرگونه چالشی‌‌‌‌‌‏است تا با ازخودگذشتگی شما را مورد محافظت ‌‌‌‌‌‏قرار دهد. درنتیجه شما نیز در مواجهه با چالش‌ها صبور بوده و انعطاف‌‌‌‌‌‏پذیرتر خواهید‌‌‌‌‌‏شد.

بنابراین از آن به‌خوبی مراقبت کنید.

تایسِن لرنر یک مربی کارآزموده در حوزه‌ی سلامت و ورزش است؛ او به خانم‌‌‌‌‌‏ها کمک می‌کند تا بدون گرسنگی‌‌‌‌‌‏دادن به بدن خود و صرف وقت زیاد در باشگاه‌‌‌‌‌‏های ورزشی، به زیبایی و تناسب اندام دست پیدا کنند. لینک وب سایت او : www.lavendermamas.com

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «کبد: ژنرالی از خودگذشته»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی