Search
Asset 2

کنفرانس امنیتی مونیخ امسال از مقامات دولتی روسیه و ایران دعوت نکرد

به گفته رئیس این رویداد سالانه، مقامات دولتی روسیه و ایران به کنفرانس امنیتی مونیخ امسال دعوت نشده‌اند، زیرا به نظر نمی‌رسد که آنها آماده گفتگوی معنادار باشند.
دبیر کل ناتو ینس استولتنبرگ، نخست‌وزیر دانمارک مت فردریکسن، رئیس‌جمهور مولداوی مایا سندو و رئیس‌جمهور فنلاند ساولی نیینستو در کنفرانس امنیتی مونیخ (MSC) در مونیخ، جنوب آلمان، در ۱۸ فوریه ۲۰۲۳ شرکت می‌کنند. (ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images)

رویترز گزارش داد که به گفته رئیس رویداد سالانه کنفرانس امنیتی مونیخ، مقامات دولتی روسیه و ایران به کنفرانس امسال دعوت نشده‌اند، زیرا به نظر نمی‌رسد آنها آماده گفتگوی معناداری باشند.

این کنفرانس که با حضور نخبگان دفاعی و امنیتی جهان برگزار می‌شود، در تاریخ ۱۶ تا ۱۸ فوریه در این شهر جنوبی آلمان برگزار می‌شود.

این رویداد چند روز قبل از دومین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین و چهار ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس برگزار می‌شود، جنگی که بی‌ثباتی را در سراسر خاورمیانه عمیق‌تر کرده است؛ زیرا کشورهای غربی در حال جنگیدن با گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق، یمن و سوریه هستند.

کریستوف هوسگن روز سه‌شنبه گفت امیدوار است در این نشست درباره این درگیری‌ها و همچنین درگیری‌هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند اما باعث بحران‌های انسانی بزرگی شده‌اند مانند جنگ ۱۰ ماهه در سودان که میلیون‌ها نفر را آواره کرده‌ است، بحث شود.

او گفت، برای مثال، مقامات آمریکایی و چینی برای اولین بار پس از مدت‌ها در رویداد سال گذشته با یکدیگر صحبت کردند که منجر به تعامل بیشتر شد.

هوسگن که مشاور بلندمدت سیاست خارجی آنگلا مرکل صدراعظم سابق بود، گفت: «بنابراین ما امیدواریم مونیخ فرصتی برای برداشتن این گام‌های کوچک را فراهم کند.»

هوسگن به خبرگزاری آلمانی دی‌پی‌ای گفت که دولت‌های ایران و روسیه به دلیل عدم علاقه جدی به مذاکرات دعوت نشده‌اند. او گفت، با این حال، از سازمان‌های غیردولتی ایرانی و روسی دعوت شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی