logo_eet

تعداد قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه از ۴۵ هزار تن گذشت

ساختمان های ویران شده در 16 فوریه 2023 در هاتای ترکیه مشاهده می شود.
نمایی هوایی از ساختمان های ویران شده در 16 فوریه 2023 در هاتای ترکیه مشاهده می شود.(Burak Kara/Getty Images)

تعداد قربانیان زمینلرزه در جنوب ترکیه و شمال سوریه با گذشت سیزده روز از این حادثه، همچنان در حال افزایش است و به ۴۵ هزار و ۴۷۲ نفر رسیده است.

هرچند زمینلرزه ۷.۸ ریشتری که بامداد دوشنبه ۱۷ بهمنماه، ساختمانهای بسیاری را در جنوب ترکیه و شمال سوریه ویران کرد و تعداد زیادی در زیر آوار مانده و جان باختند؛ اما تیمهای امدادی همچنان در برخی مناطق برای نجات جان افرادی که هنوز در زیر آوار زنده ماندهاند تلاش میکنند.

روز گذشته نیروهای امدادی آتشنشانی استانبول اعلام کردند که موفق شدند در استان هاتای در جنوب ترکیه یک مرد ۴۵ساله به نام هاکان یاسین اوغلو را پس از ۲۷۸ ساعت از وقوع زلزله زنده از زیر آوار خارج کنند.

مقامات ترکیه شب گذشته در تازهترین گزارش از شمار قربانیان زلزله در این کشور اعلام کردند که ۳۹ هزار و ۶۷۲ نفر تاکنون بر اثر این زمینلرزه جان باخته‌اند.

همچنین مقامات سوریه نیز شمار قربانیان این زلزله را بیش از پنج هزار و ۸۰۰ نفر اعلام کردند.

این آمار در حالی مطرح میشود که هنوز آمار دقیقی از تعداد مفقودان زلزله ۱۳ روز پیش از سوی حکومتهای ترکیه و سوریه ارائه نشده است و به نظر میرسد که همچنان شماری از شهروندان در زیر آوار باقیمانده باشند.

بااینحال مقامات ترکیه پیشتر اعلام کردند، عملیات تجسس در ۱۵ هزار ساختمان از کل ۱۹ هزار ساختمان فروریخته در مناطق زلزلهزده تمام شده و در کل ۲۱۱ هزار واحد مسکونی در ۴۷ هزار ساختمان دیگر قابلسکونت نیستند.

اخبار مرتبط