logo_eet

تعداد قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه از ۱۹ هزار نفر فراتر رفت؛ پیکر ۳ فوتبالیست ایرانی پیدا شد

(OZAN KOSE/AFP via Getty Images)
قهرمان مرعش, ترکیه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
(OZAN KOSE/AFP via Getty Images) قهرمان مرعش, ترکیه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

باگذشت چهار روز از وقوع دو زلزله مهیب در ترکیه، شمار کشتهشدگان و مجروحان این حادثه روزبهروز در حال افزایش است و به گفته مقامات در ترکیه و سوریه تا کنون ۱۹ هزار و ۳۳۲ نفر بر اثر این حادثه جان باختند.

رجب طیب اردوغان، رئیسجمهور ترکیه، عصر امروز پنجشنبه ۲۰ بهمنماه، اعلام کرد که به دنبال زمینلرزه در ده استان این کشور تا کنون ۱۶ هزار و ۱۷۰ نفر کشته و ۶۴ هزار و ۱۹۴ نفر نیز زخمی شده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش‌های منتشر شده از مناطق تحت تسلط مخالفان رژیم بشار اسد در سوریه و مناطقی که در دست دولت مرکزی قرار دارد، شمار قربانیان زلزله به ۳ هزار و ۱۶۲ نفر رسیده و ۵ هزار و ۶۸۵ نفر نیز زخمی شده‌اند.

به نظر می‌رسد که این آمار طی روزها و ساعت‌های آینده همچنان افزایش یابد، چرا که به گفته دولت تا کنون نیروهای امدادی در حال عملیات امداد و نجات بودند و ازاین‌پس این عملیات در برخی مناطق متوقف شده و عملیات آواربرداری آغاز خواهد شد.

همچنین جعفر عسگری، رئیس انجمن فوتبال قطع عضو ایران، کشتهشدن سه عضو تیم ملی فوتبال قطع عضو ایران در زمینلرزه ترکیه را تأیید کرد و گفت که پیکر محمدرضا میراحمدی، مهدی سعیدآوی و حامد مطرودی پس از عملیات آواربرداری یک هتل فروریخته پیدا و شناسایی شده است.

خواهر محمدرضا میراحمدی، یکی از فوتبالیست‌های کشته شده روز بعد از وقوع زلزله گفته بود: «محمدرضا دیشب تا ساعت ۲.۵ هم با همسرش صحبت میکرد، اما از صبح که خبر را شنیدیم، بارها با او تماس گرفتیم. تلفن او زنگ میخورد، اما جواب نمیداد. او و دیگر همتیمیهایش در هتل کیرک وال منطقه مالاتیا حضور داشتند.»

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، هتلی که این سه فوتبالیست ایرانی در آن ساکن بودن بر اثر زلزله ۹۰ درصد تخریب شده بود.

از سوی دیگر با گذشت زمان و افزایش تعداد قربانیان، انتقادها نسبت به عملکرد دولت اردوغان در مواجهه با این بلای طبیعی افزایشیافته است.

هرچند تلویزیون‌های دولتی طی این چهار روز به‌صورت مداوم گزارش‌های مستقیمی از عملیات امداد و نجات در مراکز استان‌هایی که درگیر زمین‌لرزه بودند، پخش کردند، اما بسیاری از شهروندان شهرهای دیگر ترکیه عنوان کرده‌اند که امدادرسانی به آنها بسیار کند صورت‌گرفته است و همچنان در این مناطق این روند کند پیش می‌رود.

البته اردوغان روز چهارشنبه در دیدار از مناطق زلزلهزده به «کاستیها» در واکنش نهادهای دولتی به زلزله اذعان کرد؛ ولی وعده داد که اقدامات برای کمک به قربانیان دوبرابر خواهد شد. او افزود: «آمادگی برای وقوع فاجعهای با این گستردگی ناممکن است

اخبار مرتبط