Search
Asset 2

استعفای رسمی دولت سوسیالیست پرتغال

استعفای رسمی دولت سوسیالیست پرتغال
نخست وزیر پرتغال آنتونیو کاستا پس از سخنرانی در کاخ سائو بنتو در لیسبون در ۷ نوامبر ۲۰۲۳ محل سخنرانی را ترک می‌کند. (PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور پرتغال در شامگاه پنج‌شنبه، هفتم دسامبر، نامه استعفای آنتونیو کاستا، نخست‌وزیر این کشور را امضا می‌کند. به این ترتیب، دولت سوسیالیست پرتغال به کار خود پایان می‌دهد.

نخست‌وزیر پرتغال بعد از انجام تحقیقات فساد در پروژه‌های لیتیوم و هیدروژن در ابتدای نوامبر امسال، استعفای خود را به رئیس‌جمهور این کشور تحویل داد.

قرار است طبق حکم رئیس‌جمهور پرتغال، مجلس نمایندگان این کشور که متشکل از اکثریت احزاب سوسیالیست است، در پانزدهم ژانویه ۲۰۲۴ منحل و انتخابات مجلس در دهم مارس برگزار شود.

کارشناسان سیاسی و فعالان حزبی در پرتغال معتقدند که با پایان کار دولت چپ‌گرای کاستا، جناح راست در صحنه سیاسی پرتغال قدرتمندتر می‌شود.

در نیم قرن اخیر و بعد از پایان حکومت دیکتاتوری سالازار، دولت‌های چپ و سوسیالیست در پرتغال بیشتر از بقیه جناح‌های سیاسی به قدرت رسیده‌اند. یکی از بزرگترین چالش‌های دولت‌های چپ، مقابله با چالش‌های اقتصادی در این کشور است که باعث شده چندین دولت چپ‌گرا در این کشور استعفا دهد یا منحل شود.

برخی از طرفداران آنتونیو کاستا معتقدند که دولت وی توانسته بر بحران‌های اقتصادی پرتغال غلبه کند.

در نوامبر ۲۰۱۵ یک دولت راست‎گرا در پرتغال به قدرت رسید که عمری بسیار کوتاه داشت. ائتلاف احزاب چپ متشکل از احزاب سوسیالیست و کمونیست در مجلس پرتغال با برنامه‌های این دولت مخالفت کرد و دولت راست‎گرا به رهبری پدرو پاسوش کوئیلو در کمتر از دو هفته سقوط کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی