Search
Asset 2

کاخ سعدآباد و تخت‌جمشید پر بازدیدترین بناهای تاریخی نوروز امسال

هر سال تعطیلات نوروزی برای ایرانیان فرصتی را فراهم می‌کند تا مردم بتوانند در کنار برپایی آیین نوروز از اماکن تاریخی و فرهنگی ایران بازدید کنند.
ورودی بنای تاریخی تخت جمشید در نوروز ۱۴۰۳ (Twitter)

هر سال تعطیلات نوروزی برای ایرانیان فرصتی را فراهم می‌کند تا بتوانند در کنار برپایی آیین نوروز از اماکن تاریخی و فرهنگی ایران بازدید کنند. در نوروز امسال، کاخ سعدآباد و تخت جمشید از پربازدیدترین بناهای تاریخی بوده‌اند.

تحویل سال در پاسارگارد

جمعیت زیادی از مردم نوروز را در پاسارگاد کنار آرامگاه کوروش جشن گرفتند و سال نو را در این مکان آغاز کردند و به این ترتیب مجموعه تاریخی ‌‌‏تخت جمشید شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، آثار تاریخی استان فارس در نوروز ۱۴۰۳ از اماکنی بوده که بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشته است.

محمد ثابت اقلیدی، مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس از برگزاری مراسم تحویل سال نو در تخت جمشید و حافظیه خبر داده و گفته بود که مراسم نوروز مطابق سال‌های گذشته در این دو مکان تاریخی برگزار شد.

بسیاری از مردم از نقاط مختلف ایران سال‌هاست برای جشن لحظه سال تحویل به تخت جمشید و حافظیه می‌روند.

این مراسم بارها به تجمعات علیه حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شده است و مردم در لحظات نخستین سال علیه حکومت شعار سر داده‌اند.

برخی تحلیلگران، حضور مردم در مکان‌‌‏های تاریخی را نشانی از افزایش روز افزون میهن‌‌‏پرستی مردم ایران می‌‌‏دانند.

وحید بهمن، پژوهشگر تاریخ در این زمینه در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است: «کشور و ملت ایران نه دیگر جان و توانش را دارند و نه اجازه خواهند داد که دوباره موش آزمایشگاهی جریان‌های سیاسی خاص با ننگین‌ترین کارنامه‌ها شوند. این ملت با آگاهی، دانش و براساس هویت، تاریخ، فرهنگ و منافع ملی، در پی نسخه‌ای ایرانی برای آینده خویش‌ست، بر پایه میهن‌پرستی و ملی‌گرایی. حضور پرشکوه و استقبال کم‌مانند از تخت جمشید در نوروز ۱۴۰۳ یکی از نشانه‌های افزایش روز‌افزون میهن‌پرستی و ملی‌گرایی در نزد ملت ایران است.»

کاخ سعدآباد، پربازدیدترین مکان پایتخت

تصاویر انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تشکیل صف‌های طولانی مردم برای بازدید از مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ سعد‌آباد در ایام نوروز ۱۴۰۳ است.

بنای کاخ سعدآباد در زمان حکومت قاجار پایه‌گذاری شد، اما پس از سال ۱۲۹۹ با به قدرت رسیدن خاندان پهلوی بناهای موجود در مجموعه به دستور رضاخان ساخته و بازسازی شدند.

در نوروز هر سال، کاخ سعد‌آباد، پربازدید‌ترین مکان تاریخی پایتخت اعلام شده است.

مسئولان کاخ سعدآباد در نوروز ۱۴۰۲ از بازدید بیش از یک میلیون‌ نفر از این مجموعه خبر داده بود که نسبت به سال ۱۴۰۱، ۲۵ درصد افزایش را نشان داده است.

این مجموعه تنها میراث جهانی پایتخت ایران است که قدمت اولیه آن به شاه عباس صفوی بازمی‌گردد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی