Asset 2

ارتش اسرائیل: ۱۰۰۰ تروریست در حمله روز شنبه به اسرائیل شرکت کردند

حمله حماس به اسرائیل
اجساد غیرنظامیان کشته شده در حمله شبه نظامیان فلسطینی در شهر سدروت در جنوب اسرائیل در 7 اکتبر 2023 پوشیده شده است. (BAZ RATNER/AFP via Getty Images)

سخنگوی نیروی دفاعی اسرائیل (IDF) فاش کرد که حدود ۱۰۰۰ تروریست در حمله روز شنبه به اسرائیل شرکت کردند که منجر به کشته شدن بیش از هر زمان دیگری در تاریخ این کشور در یک روز از زمان جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳ شد. 

حماس که توسط ایالات متحده و سایر کشورها به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است، روز شنبه حمله غافلگیرانه‌ای را علیه اسرائیل از هوا، زمین و دریا آغاز کرد و هزاران موشک از قلمرو خود در نوار غزه پرتاب کرد و به خانه‌هایی که در آن شهروندان اسرائیلی کشته شدند حمله کرد. غیرنظامیان اسرائیلی را گروگان گرفتند. 

حماس یکی از دو جناح اصلی در سیاست فلسطین است و جناح دیگر فتح است و مدتهاست در تلاش برای ادعای اراضی از دولت اسرائیل است که می‌گوید حقاً متعلق به فلسطین است. 

در یک به‌روزرسانی شبانه ۸ اکتبر از سرهنگ جاناتان کانریکوس ذخیره ارتش اسرائیل در X، پلتفرمی که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، آقای کانریکوس وضعیت اسرائیل را «وخیم» خواند. 

با گذشت تقریباً ۴۸ ساعت از درگیری، آقای کانریکوس گفت که نیروهای اسرائیلی همچنان در حال نبرد و تعقیب آخرین تروریست‌ها در داخل خاک خود هستند، اگرچه او انتظار دارد که «چند ساعت دیگر» یا شاید بیشتر طول بکشد. 

به گفته آقای کانریکوس، «تقریباً ۱۰۰۰ تروریست در تهاجم دیروز به اسرائیل شرکت داشتند» که منجر به کشته شدن حداقل ۷۰۰ نظامی و غیرنظامی اسرائیلی شد. 

با این حال، آقای کانریکوس انتظار دارد که «عدد نجومی» کشته‌شدگان در روزهای آینده افزایش یابد. بیش از ۲۱۰۰ نفر مجروح گزارش شده است که حال تعداد زیادی از مجروحان وخیم هستند. 

آقای کانریکوس گفت: «این بدترین روز در تاریخ اسرائیل است. هرگز این همه اسرائیلی توسط یک عامل کشته نشده‌اند، چه رسد به عملیات دشمن در یک روز 

آقای کانریکوس گفت: «اگر شما آمریکایی هستید که می‌خواهید این را با چیزی در تاریخ آمریکا مقایسه کنید، این می تواند یک یازده سپتامبر و یک پرل هاربر باشد 

ما کشور کوچکی هستیم که حدود ۸ تا ۹ میلیون یهودی در اینجا زندگی می‌کنند. و از این جمعیت ۷۰۰ تن کشته و ۲۱۰۰ تن زخمی داشته‌ایم. 

تعداد نامعلوم افراد ربوده شده

این کشور که به طور رسمی به عنوان دولت اسرائیل شناخته می شود، از سال ۱۹۴۸، زمانی که دیوید بن گوریون، رئیس اجرایی سازمان جهانی صهیونیستی و بعداً اولین نخست وزیر اسرائیل، تأسیس یک کشور یهودی و استقلال اسرائیل را اعلام کرد، وجود داشته است. 

طبق آمار بانک جهانی، جمعیت اسرائیل حدود ۹.۳ میلیون نفر است. 

آقای کانریکوس  در جریان این حملات میگوید که تعداد نامعلومی نیز توسط حماس (مخفف عربی جنبش مقاومت اسلامی) و تروریست های جهاد اسلامی ربوده شده‌اند. 

آقای کانریکوس معتقد است که «تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان و سربازان اسرائیلی در داخل غزه زندانی شده‌اند» و او انتظار دارد که تعداد رسمی آنها در روزهای آینده فاش شود. 

سرهنگ دوم گفت: «در حال حاضر فقط می‌توانم بگویم که ما در مورد بسیاری از اسرائیلی‌هایی صحبت می‌کنیم که به زور از اسرائیل ربوده شده‌اند: زنان، کودکان، نوزادان، سالمندان و حتی افراد معلول. 

و من ماجراهای یک مادربزرگ بازمانده از هولوکاست را دیده‌ام که توسط شبه نظامیان حماس از مرز اسرائیل به غزه برده شد، با دو کودک نوپا پشت سرش، در یک خودروی ویژه. 

او افزود: «این میزان وحشیگری، بدبینی و هیولاهایی است که ما با آن روبرو هستیم 

در پاسخ به این حمله، نیروهای اسرائیلی از آغاز عملیات «شمشیرهای آهنین» خبر دادند و آن را «عملیاتی در مقیاس وسیع برای دفاع از غیرنظامیان اسرائیلی در برابر حمله ترکیبی حماس علیه اسرائیل» نامیدند. 

۱۰۰هزار  سرباز ذخیره اکنون در جنوب اسرائیل هستند

آقای کانریکوس  فاش کرد که اسرائیل ۱۰۰۰۰۰ سرباز ذخیره در جنوب اسرائیل جمع آوری کرده است تا برای اجرای وظایف محول شده توسط دولت خود آماده شود. از غیرنظامیان فلسطینی خواسته شده است تا پیش از پاسخ نظامی اسرائیل از مکان ها و مخفیگاه های شناخته شده حماس خارج شوند. 

آقای کانریکوس می گوید که هدف اسرائیل این است که اطمینان حاصل کند که در پایان جنگ، حماس دیگر هیچ گونه توانایی نظامی برای تهدید ما نخواهد داشت یا  کنترل نوار غزه که پس از یک جنگ داخلی کوتاه مدت با سازمان آزادیبخش فلسطین در سال ۲۰۰۷ اختیار آن را به دست گرفت، در دست نخواهد داشت.  

منطقه فلسطینی نوار غزه در امتداد سواحل مدیترانه قرار دارد و تنها ۲۵ مایل طول و ۷ مایل عرض دارد. 

با وجود اندازه کوچکش، هنوز هم خانه بیش از ۲ میلیون نفر است. 

آقای کانریکوس گفت: «در پایان این جنگ، ما وضعیت را در اطراف مرز خود در غزه به سمت بهتر تغییر خواهیم داد… و این برای غیرنظامیان اسرائیل و برای فلسطینی‌ها نیز بهتر خواهد بود.» 

با این حال، امروز، آقای کنریکوس می گوید تمرکز بر دفن اجساد کشته‌شدگان، سوگواری با خانواده‌ها، گردهمایی نیروهای اسرائیلی، و آماده سازی برای انجام وظایف نظامی آینده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی