Asset 2

افزایش احتمال حمله زمینی اسرائیل به غزه؛ هشدار جو بایدن به جمهوری اسلامی درباره دخالت در جنگ  

هشدار جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به جمهوری اسلامی در مورد دخالت نکردن در جنگ اسرائیل و حماس
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در تاریخ 6 اکتبر 2023 در واشنگتن دی سی در کاخ سفید اظهاراتی را در مورد گزارش مشاغل سپتامبر ارائه می کند.(Kevin Dietsch/Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به جمهوری اسلامی درباره دخالت در جنگ اسرائیل و حماس که منجر به گسترده‌تر شدن دامنه درگیری‌ها در خاورمیانه می‌شود، هشدار داده است. 

در بحبوحه شعله‌ورتر شدن آتش جنگ در اسرائیل، جو بایدن در سخنانی در جمع برخی از رهبران جامعه یهودی آمریکا که در کاخ سفید دعوت شده بودند گفت به جمهوری اسلامی در مورد عدم دخالت در درگیری بین اسرائیل و حماس که پنجمین روز خود را پشت سر گذاشت هشدار داده است. 

او گفت: تصمیم آمریکا برای استقرار کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی ایالات متحده در نزدیکی اسرائیل، یک پیام قوی به حکومت ایران است که از گروه‌های اسلام‌گرای حماس و حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند. 

رئیس جمهور ایالات متحده تصریح کرد: «ما برای ایرانی‌ها این موضوع را کاملاً روشن کردیم که مراقب باشید 

این اظهارات در حالی مطرح شد که احتمال آغاز حمله زمینی ارتش اسرائیل به غزه بیشتر شده و در مقابل علی برکه، از اعضای ارشد حماس به تازگی هشدار داده بود که متحدانی مانند جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان «اگر غزه در معرض جنگ نابودی قرار گیرد به نبرد خواهند پیوست 

همزمان یائیر لاپید، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، نیز اعلام کرد که رئیس‌جمهوری فرانسه به جمهوری اسلامی پیام داده که در درگیری‌‌های اسرائیل و حماس دخالت نکند.  

او افزود: «به حزب‌الله لبنان و دیگر فلسطینی‌ها هشدار دادیم؛ ما می‌خواهیم به حماس در غزه حمله کنیم و خواهان جنگ منطقه‌ای نیستیم 

پیش از آن نیز چارلز براون، رئیس ستاد ارتش آمریکا به جمهوری اسلامی هشدار داد که از دخالت احتمالی در جنگ اسرائیل و حماس دوری کند.  

رئیس ستاد ارتش آمریکا افزود: «ما یک پیام کاملاً روشن داریم؛ نمی‌خواهیم که این درگیری گسترش یابد، و مهم این است که ایران این پیام را به‌روشنی دریافت کند و از این جنگ دوری کند.»  

او همچنین ۱۸ مهر ماه در گفت‌وگو با هرتسی هالِوی، همتای اسرائیلی خود، به او اطمینان داده بود که ایالات متحده از اسرائیل در برابر حملات احتمالی جمهوری اسلامی دفاع خواهد کرد. 

همزمان با محاصره کامل غزه که تحت تسلط گروه تروریستی حماس قرار دارد، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که ارتش این کشور در حالت «آماده‌باش» برای اجرای عملیات زمینی در نوار غزه است. 

سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین گفت که جنگ در غزه تا «زمان لازم» ادامه خواهد یافت و هیچ جدول زمانی در مورد روند جنگ وجود ندارد. 

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شامگاه سه‌شنبه هجدهم مهر از رسیدن «جرالد فورد»، بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر آمریکا به آب‌های مدیترانه در نزدیکی سواحل اسرائیل خبر داد. 

«سنتکام» هدف از استقرار این ناو هواپیمابر در منطقه را بازدارندگی در مقابل هر طرف خواهان سوءاستفاده از جنگ دانست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی