logo_eet

احتمال آزادسازی ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران توسط ایالات متحده

دلار
(PUBLIC DOMAIN)

«بنیاد دفاع از دموکراسیها» اعلام کرد که دولت بایدن در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم با جمهوری اسلامی برای آزادکردن گروگانهای آمریکایی است و در مقابل دولت آمریکا ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران را به حکومت ایران تحویل خواهد داد.

به گزارش این اندیشکده که مقر آن در آمریکا قرار دارد، علاوه بر آزادی متقابل اتباع ایرانی که در آمریکا در زندان به سر میبرند، واشنگتن ممکن است ۷ میلیارد دلار سرمایههای ایران که در بانکهای کره جنوبی که بابت تحریمهای ایالات متحده علیه تهران مسدود شدهاند را توسط یک کشور ثالث به ایران تحویل دهد.

این بنیاد در گزارش خود تأکید کرد که همه میخواهند گروگانهای آمریکایی آزاد شوند، اما پرداخت ۷ میلیارد دلار باج به کشور اصلی حامی تروریسم در جهان، تضمین میکند که شهروندان آمریکایی بیشتری نهتنها توسط حکومت ایران، بلکه توسط رژیمهای دیگر در سراسر جهان گروگان گرفته شوند.

وساطت عمان برای مذاکره دولت بایدن با جمهوری اسلامی

همزمان با افزایش گمانهزنیها در مورد اهداف سفر هفته گذشته رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به عمان و نقش عمان به‌عنوان واسطه مذاکرات غیرمستقیم در موضوع هسته‌ای و گروگان‌های آمریکایی، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که همچنان پیگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران اولویت ندارد.

علی علیزاده، نماینده مجلس جمهوری اسلامی، روز گذشته و در آستانه سفر سلطان طارق بنهیثم، حاکم عمان، مدعی شده بود که سفر او باهدف ازسرگیری مذاکرات احیای برجام برنامهریزی شده است و سلطان عمان برای گفتگو در مورد مذاکرات برجام بهزودی به تهران سفر خواهد کرد.

پرایس ارتباط این خبر با دیدار چهارشنبه گذشته رابرت مالی، فرستاده آمریکا برای ایران، را حاکی از تحولی در رابطه با مذاکرات رد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا البته گفت که عمان همواره در مسائل کل «خاورمیانه نقش سازندهای ایفا کرده و در حل چالشها و کاهش اختلافها میان کشورها کمک کرده» که یکی از آنها اختلاف بین آمریکا و جمهوری اسلامی بوده است.

اخبار مرتبط