Search
Asset 2

واکنش جمهوری اسلامی به درخواست کشورهای غربی برای پاسخ فوری ایران به پرسش‌های آژانس

درخواست کشورهای غربی برای پاسخ فوری ایران به پرسش‌های آژانس
علی بحرینی، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد (Twitter via @AliBahreini5)

آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن انتشار بیانیه‌ای مشترک بر ضرورت پاسخگویی جمهوری اسلامی به سوالات آژانس که تاکنون به آن‌ها پاسخ نداده، تاکید کردند و گفتند تهران در حال هدر دادن وقت و ایجاد اختلال عامدانه در توان راستی‌آزمایی آژانس است.

در این بیانیه همچنین آمده است: جمهوری اسلامی علاوه بر نقض تعهداتش، ساختار جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را تضعیف می‌کند.

چهار کشور غربی خاطرنشان کردند جمهوری اسلامی هنوز در ارتباط با کشف ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در ورامین و تورقوزآباد، توضیحات فنی معتبری به آژانس ارائه نکرده و درباره محل کنونی مواد اتمی مورد نظر و تجهیزات آلوده به این مواد، اطلاعاتی نداده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به گزارشات برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس اعلام کرد که «تورقوز آباد» یک مکان صنعتی است و برای ذخیره‌سازی مواد هسته‌ای مناسب نیست. همچنین ادعا شده که سؤالات آژانس «بر اساس اسناد ساختگی و غیرمعتبر» طرح شده و ایران هیچ تعهدی برای پاسخگویی به آنها ندارد.

در جوابیه‌ای که نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد آن را ارائه کرده آمده است: «منشأ ذرات گزارش شده را پیدا نکردیم، اما احتمال وجود چنین ذرات از طریق خرابکاری را نمی‌توان منتفی دانست»

جمهوری اسلامی به نامه اخیر سه کشور اروپایی آلمان و فرانسه و انگلیس نیز واکنش نشان داده و مدعی شده که نامه این سه کشور به رئیس شورای امنیت در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۳، «با بستن چشم بر علت اصلی وضعیت فعلی پیرامون برجام، عمداً اطلاعات نادرستی در مورد تعهدات ایران ذیل برجام و برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای آن منتشر می‌کند.»

بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا اشاره کردند که جمهوری اسلامی اجرای توافق‌هایش با آژانس در اسفند ماه گذشته را بلاتکلیف گذاشته، از جمهوری اسلامی خواستند در ارتباط با تقاضای آژانس برای نصب تجهیزات نظارتی و دسترسی فوری به اطلاعات دوربین‌ها، به صورت فوری با این سازمان همکاری کند.

در بیانیه کشورهای غربی تاکید شده که در صورتی که جمهوری اسلامی به عدم همکاری خود با آژانس ادامه دهد، شورای حکام باید آماده انجام اقدام‌های بیشتر، از جمله صدور قطعنامه‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی