logo_eet

آزاد شدن سفرهای خارجی برای چینی‌ها همزمان با اوج گرفتن کرونا در چین، موجب نگرانی جهان شد

(STR/AFP via Getty Images)
(STR/AFP via Getty Images)

لغو محدودیت‌های کرونایی سفر توسط رژیم کمونیستی چین و هجوم شهروندان این کشور برای رزرو بلیط سفر به خارج از این کشور باعث بروز نگرانی‌های فراوان در کشورهای منطقه و حتی دورتر شده است.

دولت چین این هفته به طور ناگهانی خبر داد که مرزهای خود را از ۱۸ دی‌ماه برای سفر خارجی شهروندان بازگشایی می‌کند و مقررات قرنطینه مسافران را نیز از آن تاریخ حذف خواهد کرد و دیگر محدودیت رسمی بر سر راه سفر گردشگران چینی وجود نخواهد داشت.

به دنبال این تصمیم دولت چین تعداد زیادی از شهروندان این کشور برای رزرو بلیط به وب‌سایت‌های مسافرتی گردشگری هجوم بردند و حتی این اقدام باعث افزایش قیمت بلیت‌ها شد.

بر اساس آمار وب‌سایت تریپ دات‌کام که در رسانه‌های چین نقل شد، تنها نیم ساعت پس از اعلام خبر، جستجو برای مقصدهای مسافرت ده برابر سال گذشته شد، پرطرفدارترین کشورها ماکائو، هنگ‌کنگ، ژاپن، تایلند و کره جنوبی بودند.

اما از سوی دیگر تصمیم دولت پکن و استقبال شهروندان از این اقدام موجب نگرانی کشورهای دیگر شده و برخی از این کشورها مانند ژاپن، مالزی و تایوان محدودیت‌هایی برای سفر اتباع چین به کشورشان اعمال کردند و داشتن تست منفی کرونا را برای مسافران چینی را الزامی اعلام کردند.

مقام‌های امریکا نیز که یکی از مقاصد گردشگری شهروندان چینی است عنوان کرده‌اند که به دلیل عدم شفافیت دولت چین در مورد میزان شیوع این بیماری، آمادگی برای روبه‌رو شدن با این معضل در سطح جهانی سخت‌تر شده است.

آزاد شدن سفر خارجی اتباع چین در حالی اعلام شده که این کشور با موج جدید شیوع کرونا روبرو است و خبرگزاری فرانسه امروز، هفتم دی‌ماه، از پر بودن بخش‌های اورژانس بیمارستان‌های شهرهای نزدیک به پکن با بیماران کرونایی خبر داد و خبرگزاری رویترز نیز می‌نویسد که کارکنان بهداشتی در چین از «جهش عظیمی» در تعداد ابتلا به کرونا در میان بیماران عمدتاً مسن خبر می‌دهند.

همچنین در بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تنها در روز سه‌شنبه هفته گذشته آزمایش ابتلای حدود ۳۷ میلیون تن از مردم چین به کرونا مثبت بوده و حدود ۲۵۰ میلیون نفر از مردم این کشور در ۲۰ روز نخست از ماه دسامبر به کرونا مبتلا بودند.

اما در مقابل وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین کشورها و رسانه‌های غربی را متهم کرد که تغییر مقررات کرونا در چین را تحریف و بزرگ‌نمایی می‌کنند.

به گفته رسانه‌های دولتی چین، شمار بیمارانی که در این کشور مراقبت‌های اورژانسی دریافت می‌کنند بالا نیست و اکنون از حدود ۱۰۰ نفر در روز به ۴۵۰ تا ۵۵۰ نفر در روز افزایش یافته است.

اخبار مرتبط