Asset 2

آزادشدن سه شهروند دو تابعیتی با وساطت عمان از زندان‌های ایران 

مبادله زندانیان میان بلژیک و جمهوری اسلامی
کامران قادری و مسعود مصاحب آزاد(Public Domain)

شب گذشته سه شهروند دو تابعیتی با وساطت عمان و در چهارچوب مبادله زندانیان میان بلژیک و جمهوری اسلامی آزاد شدند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در ازای تحویل اسدالله اسدی به جمهوری اسلامی از سوی بلژیک، علاوه بر فانده‌کاستیل دو شهروند اتریشی به نام‌های کامران قادری و مسعود مصاحب آزاد شده‌اند. 

هویت نفر سوم به طور رسمی اعلام نشده و لارس لوکه راسموسن، وزیر خارجۀ دانمارک، با ابراز خرسندی از بازگشت این تبعه به کشور و نزد خانواده‌اش، اعلام کرده که از بیان نام او به دلیل «مسئله شخصی» معذور است. اعلام شده که این شهروند در آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات بازداشت شده بود. 

کامران قادری دی‌ماه ۱۳۹۴ در فرودگاه تهران بازداشت شد و دادگاه پس از دو «اعتراف اجباری» او را به اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد. قادری دانش‌آموخته دانشگاه تکنیک وین است و در حوزه فناوری اطلاعات مشغول به کار بوده است. 

مسعود مصاحب شهروند ایرانیاتریشی که در زمان بازداشت ۷۳ساله بود، بهمن ۱۳۹۷ در حالی که هیئتی از شرکت «مدآسترون» را در ایران همراهی می‌کرد، در تهران بازداشت شد. 

قوه قضائیه جمهوری اسلامی با این ادعا که این بازرگان دو تابعیتی «در قالب دبیر کل انجمن دوستی ایران و اتریش، برای سازمان موساد اسرائیل و همچنین آلمان جاسوسی می‌کرد»، او را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد یک هواپیمای «گلدستریم» متعلق به نیروی هوایی سلطنتی عمان از چند روز پیش در تهران بوده و این هواپیما اندکی قبل از انتشار خبر آزادی این سه شهروند اروپایی به پرواز درآمده است. گفته شده این سه فرد با این هواپیمای سلطنتی به عمان منتقل شده‌اند و پس از توقف در عمان برای انجام آزمایش‌های پزشکی، به فرودگاه نظامی بلژیک در ملزبروک منتقل خواهند شد. 

جمعه گذشته، پنجم خرداد، پس از اعلام وزارت امور خارجه عمان مبنی بر تبادل زندانی میان بلژیک و ایران، این دو کشور از آزادی الیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی و اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به تروریسم و زندانی در بلژیک خبر دادند. 

وندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران به زندان طولانی مدت محکوم شد، بهمن ۱۴۰۰ در ایران بازداشت شد. او مدتی به عنوان مدیر برنامه «شورای پناهندگان» که یک نهاد نروژی است، در ایران کار کرده بود. 

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، تیرماه سال ۹۷ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه بازداشت و در بهمن ۹۹ در دادگاه بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی