Asset 2

کاهش تعداد جمهوری‌خواهان مجلس آمریکا با استعفای یک نماینده  

استعفای کریس استوارت، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا
نماینده کریس استوارت در جلسه استماع کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در 15 آوریل 2021 در واشنگتن دی سی صحبت می کند. (Al Drago-Pool/Getty Images)

به دنبال استعفای کریس استوارت، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از یوتا، تعداد اعضا این حزب در مجلس کاهش یافت؛ با این حال همچنان مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان باقی خواهد ماند. 

کریس استوارت با انتشار بیانیه‌ای دلیل استعفای خود را «نگرانی‌ها از سلامتی همسرش» اعلام کرد و گفت که پس از ترتیب دادن یک «انتقال منظم» از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. 

استوارت ۶۲ساله برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ توانست به مجلس نمایندگان راه یابد. او در سال ۲۰۲۲ با ۶۳ درصد آرا مجدداً انتخاب شد. 

جمهوری‌خواهان توانستند در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کنند اما این اکثریت چندان قوی نیست و تا کنون ۲۲۲ کرسی این مجلس در اختیار جمهوری‌خواهان بود و در مقابل دموکرات‌ها ۲۱۳ کرسی را به دست آورده بودند و اکنون استعفای یک نماینده جمهوری‌خواه می‌تواند تصویب قانون در این مجلس را دشوارتر کند. 

در مجلس سنا شرایط برعکس است و دموکرات‌ها ۵۱ کرسی و جمهوری‌خواهان ۴۹ کرسی این مجلس را در اختیار دارند. 

همچنین میت رامنی سناتور جمهوری‌خواه از یوتا نیز با انتشار بیانیه‌ای از خدمات ۱۰ساله کریس استوارت تقدیر کرد و گفت که این نمایند مجلس که قبلاً خلبان نیروی هوایی بوده، همواره برای حفظ نقش یوتا در دفاع ملی کوشش کرده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی