Asset 2

وزیر اقتصاد: گام دوم قرارداد ۲۵ ساله چین و ایران اجرا شد  

اجرای گام دوم قرارداد ۲۵ ساله چین و ایران
احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد (Mostafa Tehrani/Tasnim)

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد می‌گوید که با سفر هیئتی از جمهوری اسلامی به پکن، دومین گام برای اجرا شدن قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برداشته شده است 

به گفته وی، اولین گام اجرا شدن قرارداد ۲۵ ساله در زمان تشکیل کمیسیون مشترک ایران و چین برداشته شد.  

قرارداد ۲۵ ساله میان جمهوری اسلامی و رژیم کمونیستی چین در سال ۱۳۹۹ شمسی در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی و دیگر زیرساخت‌های حیاتی ایران امضا شد، بسیاری از مفاد این قرارداد تاکنون علنی نشده است 

مقامات جمهوری اسلامی بدون ارائه جزئیات بیشتر می‌گویند که برای فعالیت‌های شرکت‌های ایرانی در چین و متقابلا برای فعالیت‌های شرکت‌های چینی در ایران موانعی وجود داشت که با تلاش‌های مقامات در پکن و تهران این مشکلات برطرف شد.  

براساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی از مقامات چینی خواسته است که شرکت‌های چینی را به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران تشویق کند.  

پیش از این، وزیر اقتصاد اعلام کرده بود که در قرارداد ۲۵ ساله با چین، ایران در مقابل افزایش واردات از این کشور، صادرات خود را به چین افزایش خواهد داد.  

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سالجاری میزان صادرات ایران به چین در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است، به طوری که میزان صادرات کالای ایران به چین نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.  

چین امسال صادراتی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به ایران داشت، درحالیکه ایران حدود هشت میلیارد دلار کالای صادراتی به چین ارسال کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی