Search
Asset 2

روش هوشمندانه برای خوردن ماهی

ماهی کبابی (Shutterstock*)
ماهی کبابی (Shutterstock*)
ماهی کبابی (Shutterstock*)

ترکیب ماهی در رژیم غذایی راه خوبی برای تقویت سلامتی، محافظت از قلب و مغز و کمک به کاهش خطر ابتلا به بعضی سرطان‌‌‏های خاص است. حداقل ماهی، متحد قدرتمندی برای تضمین سلامتی شما در بشقاب غذایتان است؛ البته اگر بهترین و سالم‌‌‏ترین ماهی را بخورید. در زیر راه‌‌‏هایی مفید را برای شناسایی غذاهای دریایی معرفی می‌‌‏کنیم :

ماهی خوب یا ماهی بد؟

در ساده‌‌‏ترین حالت ماهی خوب ماهی است که مزه‌‌‏ی خوبی داشته باشد، درصد سمومش پایین باشد، شکارش تاثیر منفی بر محیط زیست نداشته باشد، بیش از حد صید نشده باشد و صید آن به‌‌‏خاطر روش‌‌‏های ماهی‌‌‏گیری نامناسب روی حیات جانوران دریایی تاثیر منفی نگذارد.

ماهی وحشی یا ماهی پرورشی؟

وقت انتخاب که می‌‌‏رسد کدام بهتر است؟ ماهی پرورشی یا ماهی وحشی؟ واقعیتش را بخواهید هر دو نوع مزایا و معایب خود را دارند. درمورد ماهی پرورشی نگرانی‌‌‏ها متوجه کیفیت تغذیه‌‌‏ی آنها، نظافت محیط نگهداری و تاثیر نوع آب است؛ اما بازدهی بالا بدون ریسک صید بی‌‌‏رویه و تخریب حیات وحش از فواید آن است. در حالی‌‌‏که با مصرف ماهی وحشی، موضوع صید بی‌‌‏رویه که تهدیدی جدی برای بسیاری از گونه‌‌‏ها محسوب می‌‌‏شود وجود دارد. اما درعوض آلودگی ماهی به آلاینده‌‌‏ها بسیار کمتر است. در آخر می‌‌‏توان گفت اگر بخواهید عاقلانه انتخاب کنید، می‌‌‏بینید ماهی صید شده از دریا معمولا بهترین انتخاب است. البته تا زمانی که بدانید چه گونه‌‌‏ی ماهی برای سلامتی مفیدتر است.

خودتان یاد بگیرید

چگونه در مورد انتخاب ماهی عاقلانه عمل کنید؟ اطلاعات خود را بالا ببرید. یکی از وب‌‌‏سایت‌‌‏های کاربرپسند و جامع که من می‌‌‏شناسم، وب‌‌‏سایت www.seafoodwatch.org است که مصرف‌‌‏کنندگان را با توصیه‌‌‏هایی درمورد بهترین انتخاب و جایگزین خوب و انواعی که باید از آنها اجتناب کرد، از بین بیش از پنجاه‌‌ ‏گونه ماهی مطلع می‌‌‏سازد.

بدون بازدید از این وب‌‌‏سایت برای خرید یا خوردن ماهی از خانه بیرون نروید. ماهی‌‌‏دوستان می توانند اپلیکیشن وب‌‌‏سایت مزبور را روی تلفن‌‌‏های هوشمند خود نصب کنند.

نمی‌‌‏توانید تصور کنید ماهی کوچکتان چگونه صید شده است؟ فرق صید از طریق قلابِ گیرکرده در آبشش و صید با تور ماهی گیری را نمی‌‌‏دانید؟ پس نگاهی به صفحات مفید، تصاویر و انیمیشن‌‌‏های مربوط به تکنیک‌‌‏های ماهیگیری در وب‌‌‏سایت بیندازید. بعد از پیدا کردن نوع ماهی مورد علاقه‌‌‏تان و نحوه‌‌‏ی صید آن ببینید در کجای لیست رده‌‌‏بندی ناظران غذاهای دریایی seafoodwatch  یا بنیاد مدافعان محیط زیست قراردارد و بر اساس آن خرید کنید.

مناسب برای شما و دریا

بنابراین کدام ماهی در بالای فهرست انواع مغذی و سالم قرار دارد؟ شش گونه در صدر لیست قرار دارند که ناظران غذاهای دریایی آنها را «سوپر سبز» می‌‌‏نامند. چه چیز آنها را سوپر سبز می کند؟ دو ویژگی بسیار درخور توجه: آنها کمترین میزان آلودگی را دارند و نیاز روزانه به چربی‌‌‏های امگا سه را تامین می کنند، که این دو ویژگی آنها را عالی‌‌‏ترین انتخاب برای مصرف می‌‌‏سازد:

–           ماهی تن آلباکور که از آب‌‌‏های قطبی بریتیش کلمبیا یا امریکا با قلاب صید شده باشد

–           سالمون قزل آلای نقره‌‌‏ای آب شیرین پرورشی از امریکا

–           صدف پرورشی

–           ساردین‌‌‏های صید شده از اقیانوس آرام

–           قزل آلای رنگین‌‌‏کمانی پرورشی

–           قزل آلای صید شده از آلاسکا

منبع وب‌‌‏سایت:    www.drfranklipman.com

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی