Search
Asset 2

اظهارات ضدونقیض مقامات جمهوری اسلامی درباره صدای انفجار مهیب در خرم‌آباد 

انفجاری مهیب همراه با لرزش زمین در خرم‌آباد
(Public Domain)

شنیده‌شدن صدای انفجاری مهیب همراه با لرزش زمین در خرم‌آباد در شب گذشته باعث هراس بسیاری از شهروندان این شهر شد اما مقامات محلی در این خصوص اظهارات ضد و نقیضی را مطرح کردند. 

حوالی ساعت ۱۰ شب گذشته صدای انفجار و تکانه‌های شدید زمین با قطع برق در برخی مناطق شهر خرم‌آباد در استان لرستان همراه شد. 

بعد از وقوع این اتفاق برخی تصور کردند که زلزله رخ داده اما مهدی پازوکی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان اعلام کرد که وقوع زلزله در خرم‌آباد صحت ندارد. 

او همچنین اضافه کرد که ولی تا الان منشأ صدای مهیب نیز پیدا نشده و هیچ انفجار و خسارتی نیز تاکنون گزارش نشده است. 

در همین حال مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز وقوع زلزله در این بخش را گزارش نکرد. 

در همین حال احسان یاوری، معاون استاندار لرستان نیز گفت: موضوع انفجار در خرم‌آباد که در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح بوده بر اساس بررسی‌ها منتفی است. 

او با اشاره به اینکه زلزله نیز رخ نداده افزود که «سایر احتمالات» در دست بررسی است. 

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که وقوع انفجار در یک پایگاه موشکی زیرزمینی که در نزدیکی شهر خرم‌آباد واقع شده عامل صدایی بوده که شب گذشته شنیده شده است. 

گفتنی است که در ۲۰ مهر سال ۱۳۸۹ انفجاری در پادگان امام علی خرم‌آباد که حدود ۲۰ کیلومتری غرب خرم‌آباد واقع شده رخ داد که مقامات سپاه در لرستان اعلام کردند که در این انفجار ۱۸ نفر کشته و ۱۴ نفر نیز مجروح شده‌اند. آنها همچنین مدعی شدند که این انفجار در پی سرایت آتش به انبار مهمات صورت گرفته است. 

پس از آن پایگاه خبری دبکا فایل اسرائیل، ۲ آبان ۱۳۸۹ خبر داد که موساد انبار موشک‌های دوربرد شهاب ۳ ایران را هدف قرار داده است. 

روزنامه فرانسوی فیگارو نیز یک سال بعد گزارش داد: «یک سال پیش نیز انفجاری در محل نگهداری موشک‌های دوربرد شهاب ۳ روی داد که ۱۸ نفر در آن حادثه کشته شدند. جمهوری اسلامی در آن زمان نیز علت این رویداد را وقوع آتش‌سوزی در انبار مهمات این پادگان اعلام کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی