Search
Asset 2

سازمان ملل: اسناد قتل نیکا شاکرمی را پیگیری و با حکم اعدام توماج صالحی مقابله می‌کنیم

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان اسناد قتل و تعرض به نیکا شاکرمی را بررسی خواهد کرد و در برابر صدور حکم اعدام توماج صالحی خواهد ایستاد.
نیکا شاکرمی و توماج صالحی (Twitter)

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این سازمان اسناد قتل و تعرض به نیکا شاکرمی را بررسی خواهد کرد و در برابر صدور حکم اعدام توماج صالحی خواهد ایستاد.

استفان دوجاریک در پاسخ به سوال یک‌ خبرنگار درباره اینکه آیا دبیرکل سازمان ملل از گزارش بی‌بی‌سی درباره مرگ نیکا شاکرمی اطلاع دارد و آیا سازمان ملل قصد دارد از بی‌بی‌سی بخواهد این سند را به مقامات بالاتر ارائه دهد، گفت که ما این گزارش «بسیار بسیار نگران‌کننده» را دیده‌ایم.

او با بیان اینکه دبیرکل سازمان ملل بارها نگرانی خود را از نقض حقوق بشر در ایران بیان کرده است، افزود که «یک گزارشگر ویژه در مورد ایران وجود دارد و مکانیسم‌های حقوق بشر دیگری نیز وجود دارد و هر اطلاعاتی که بی‌بی‌سی ارائه داده است باید به آن مکانیسم‌ها ارسال شود.»

دوجاریک در پاسخ به سوالی درباره صدور حکم اعدام توماج صالحی تاکید کرد که «ما در برابر هرگونه استفاده از مجازات اعدام ایستاده‌ایم و می‌ایستیم و بسیار امیدواریم که این اتفاق نیفتد.»

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد که «این‌ها مسائلی است که مرتباً با مقامات ایرانی مطرح شده است.»

با گذشت چندین روز از گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی درباره جزئیات تجاوز و به قتل رساندن نیکا شاکرمی، واکنش‌ها به این گزارش ادامه دارد.

گزارشی که بی‌بی‌سی به آن دست یافته دارای مهر «بسیار محرمانه» و حاوی خلاصه جلسه رسیدگی به پرونده نیکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

در این گزارش آمده است که نیکا شاکرمی در یک خودرو ابتدا توسط تعدادی از ماموران جمهوری اسلامی مورد تعرض و آزار و اذیت جنسی قرار گرفته و بعد به قتل رسیده است.

وکیل توماج صالحی، خواننده معترض زندانی هفته گذشته اعلام کرد که موکلش از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شده است و اخبار منتشر شده مبنی بر عفو او را کذب خواند.

امیر رئیسیان روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت در گفتگو با روزنامه شرق گفت: «شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان،در اقدامی که در نوع خود بی‌سابقه است،حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرد و با ارشادی خواندن این حکم و تاکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به اتهام افساد فی الارض،به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.»

واکنش‌ها در داخل و خارج ایران به صدور حکم اعدام توماج صالحی ادامه دارد. شماری از مقامات خارجی از جمله وزیر خارجه کانادا، صدور این حکم را محکوم کرده‌اند.

وزیر خارجه کانادا می‌گوید که توماج و بسیاری از شهروندان ایران قربانی نقض حقوق بشر توسط سپاه پاسداران شده‌اند و دولت کانادا صدور حکم اعدام توماج صالحی را به شدت محکوم می‌کند.

ملانی جولی، روز پنج شنبه با بیان این مطلب در صفحه ایکس خود نوشته است که بسیاری از شهروندان قربانی نقض حقوق بشر توسط سپاه و بی‌اعتنایی آشکار به زندگی انسانی شده‌اند.

ایرانیان خارج از کشور با برپایی تجمعات در اعتراض به صدور این حکم، خواستار لغو حکم اعدام توماج صالحی شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی