Asset 2

فرمانده آمریکا در منطقه هند و اقیانوس آرام: ایالات متحده می‌تواند در جنگ بر سر تایوان پیروز شود

پیروزی آمریکا در صورت حمله چین به تایوان
دریاسالار جان سی آکیلینو در 23 مه 2023 در مرکز رسانه ای پالی در شهر نیویورک در مورد رقابت استراتژیک ایالات متحده و چین بحث می کند.(Samira Bouaou/The Epoch Times)

دریاسالار جان سی. آکیلینو، فرمانده ایالات متحده در منطقه هند و اقیانوس آرام گفت که آمریکا مطمئن است که در صورت حمله چین به تایوان، می‌تواند در جنگ دفاع از تایوان پیروز شود. 

او در نشستی با عنوان «حفظ میراث آزادی و صلح در هند و اقیانوس آرام» گفت: «ایالات متحده تشدید تنش را انتخاب نمی‌کند، ما تحریک کننده نیستیم اما با این اوصاف، من مطمئن هستم که می‌توانیم هر کجا که لازم بود بجنگیم و پیروز شویم 

دریاسالار آکیلینو، در جریان رویدادی که به میزبانی کمیته ملی روابط ایالات متحده و چین برگزار شد، گفت که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و رئیس جمهور جو بایدن به او دو مأموریت محول کرده‌اند. 

او خطاب به حاضران گفت: «اولین مأموریت من این است که از درگیری جلوگیری کنم و دومین مأموریت من این است که اگر در مأموریت اول شکست خوردم آماده جنگ و پیروزی باشم.» 

او افزود: «ارتش ایالات متحده برای اجرای هر دوی این مأموریت‌ها، آموزش دیده، مجهز و آماده است و مهم نیست که چه زمانی این اتفاق بیفتد 

سال‌هاست که چین قصد دارد بر جزیره تایوان که تحت حاکمیت یک حکومت دموکراتیک است مسلط شود بارها اعلام کرده که به این هدف خواهد رسید حتی اگر لازم باشد از زور استفاده کند و از زمان حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال ۲۰۲۲، احتمال تجاوز چین به تایوان طور چشمگیری افزایش یافته است. 

طی ماه‌های گذشته تنش در اطراف تایوان ادامه داشته و بارها ارتش چین با ارسال هواپیماهای خود به حریم هوایی این جزیره بر این تنش افزوده است و چندی پیش نیز طی یک مانور نظامی، ارتش حزب کمونیست چین حمله به تایوان را شبیه‌سازی کرد. 

دریاسالار آکیلینو همچنین در ادامه افزود: «حمله غیرقانونی و غیرمشروع و بی‌مورد روسیه به اوکراین» به جهانیان یک دیدگاه جدید درباره عملکرد رژیم‌های استبدادی ارائه کرد. 

وی گفت: «دنیا بیدار شد. من فکر می‌کنم که جامعه جهانی این نگاه را دارند که در مورد کشورهای استبدادی که یک شخص تصمیم‌گیرنده است، اگر او تصمیمی بگیرد، نظر دیگران به هیچ وجه مهم نیست.» 

او هشدار داد که تجاوز نظامی به تایوان برای رهبر چین «هزینه‌بر و سنگین» خواهد بود و «جامعه جهانی هنگامی که با اقداماتی از این دست روبرو شود به‌سرعت همدل شده و مخالفت خود را نشان می‌دهند» و این امر باعث محکومیت جهانی پکن خواهد شد. 

پل فریستلر، دانشمند ارشد اداره تحلیل آژانس اطلاعات دفاعی، به کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان گفت که چین در توسعه موشک‌های مافوق صوت از روسیه جلوتر است و احتمالاً زرادخانه‌ای را آزمایش کرده است که می‌تواند پایگاه‌های نظامی ایالات متحده را در غرب اقیانوس آرام هدف قرار دهد. 

آکیلینو در پاسخ به نگرانی‌ها در مورد افزایش قدرت تهاجمی چین، خاطرنشان کرد که ایالات متحده از تمام نیروهای مشترک خود برای جلوگیری از تهدیدات نظامی استفاده می‌کند. 

او همچنین با تأکید بر اینکه درگیری با چین «اجتناب‌ناپذیر» نیست افزود: «من معتقدم برقراری ارتباط معمول بین دو ارتش امریکا و رژیم چین برای مدیریت مسئولانه رقابت، کاهش خطرات و جلوگیری از اشتباه محاسباتی بسیار حیاتی است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی