Search
Asset 2

عبور ۴۲ جنگنده رژیم کمونیستی چین از خط میانی تنگه تایوان

عبور جنگنده های چینی از خط میانی تنگه تایوان
(Wikimedia)

در جریان مانور نظامی ارتش رژیم کمونیستی چین که در واکنش به دیدار رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس‌جمهور تایوان در نزدیکی این جزیره در حال برگزاری است، ۴۲ جنگنده چینی از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.  

رژیم چین در واکنش به دیدار تسای اینگ ون رئیس‌جمهور تایوان با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از امروز مانور نظامی سه روزه‌ای با نام «شمشیر مشترک» برگزار کرد و در مقابل وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرد با آرامش این تحولات را زیر نظر دارد. 

وزارت دفاع تایوان گفت که وضعیت را زیر نظر دارد و هوشیاری بالایی را حفظ کرده و برای دفاع از امنیت جزیره به طور مناسب واکنش نشان خواهد داد. 

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حزب کمونیست چین از سفر تسای به آمریکا «به‌عنوان بهانه‌ای برای انجام تمرین‌های نظامی استفاده می‌کند که به صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای آسیب جدی وارد کرده است 

در ادامه بیانیه وزارت دفاع تایوان آمده است که ارتش با نگرش آرام، منطقی و جدی پاسخ خواهد داد و برای دفاع از حاکمیت ملی و امنیت ملی، با رعایت اصول «عدم تشدید اختلاف و نزاع» این مانور نظامی را زیر نظر خواهد داشت. 

حزب کمونیست چین تایوان را که کشوری با دولت و واحد پولی مستقل است و به طور دموکراتیک اداره می‌شود، قلمرو خود می‌داند و مقامات رژیم چین اعلام کرده‌اند که برای تحت کنترل درآوردن این جزیره از استفاده از زور ابایی ندارند. 

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که رئیس‌جمهور تایوان امروز با هیئت قانون‌گذاران آمریکایی به رهبری مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان دیدار خواهد کرد. 

تسای اینگ ون بارها پیشنهاد مذاکره با حزب کمونیست چین را مطرح کرده است، اما این پیشنهاد رد شده است. او می‌گوید که فقط مردم تایوان می‌توانند آینده خود را تعیین کنند. 

دیپلماسی و رزمایش

حزب کمونیست چین تهدید کرده بود که اگر ملاقات با مک‌کارتی – دومین جانشین رئیس‌جمهور ایالات متحده پس از معاون رئیس‌جمهور – انجام شود، اقداماتی را انجام خواهد داد. البته چین مشخص نکرده بود چه اقدامی را به‌تلافی این دیدار در نظر دارد. 

پکن در ماه اوت پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان وقت از تایپه، مانور جنگی را در اطراف تایوان، شامل پرتاب موشک برگزار کرد. 

با این حال، برخلاف ماه اوت، حزب کمونیست چین هنوز اعلام نکرده است که آیا رزمایش موشکی را نیز برگزار خواهد کرد. در نمونه قبلی، رژیم چین نقشه‌ای را در زمان اعلام رزمایش منتشر کرد که نشان می‌داد به کدام مناطق دریایی نزدیک تایوان شلیک خواهد کرد. 

مقامات تایوانی انتظار داشتند برگزاری دیدار مک‌کارتی در ایالات متحده با رئیس‌جمهور تایوان از سوی چین واکنش کمتری نسبت به قبل داشته باشد، اما آنها گفته بودند که نمی‌توانند احتمال برگزاری رزمایش‌های گسترده توسط حزب کمونیست چین را رد کنند. 

این بیانیه حزب کمونیست چین در مورد برگزاری مانور نظامی ساعاتی پس از خروج امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از چین منتشر شد. ماکرون از پکن خواست تا در مورد جنگ اوکراین با روسیه به‌طور منطقی صحبت کند. 

اورسولا فون در لاین، رئیس اتحادیه اروپا نیز که این هفته برای دیدار با شی در چین به سر می‌برد، گفت ثبات در تنگه تایوان از اهمیت بالایی برخوردار است. 

شی در پاسخ گفت: «بر اساس قرائت حزب کمونیست چین، انتظار از چین برای سازش در مورد تایوان، «تفکری رؤیایی» است». 

یک منبع امنیتی تایوان گفت که تلاش‌های اخیر حزب کمونیست چین برای جذب رهبران خارجی پس از اعلام این رزمایش بی‌نتیجه بوده است. به گفته این منبع امنیتی تایوان: «با اعلام مانور در تنگه، همه آن تلاش‌ها یک‌شبه از بین رفت و به تلاشی بیهوده تبدیل شد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی