Search
Asset 2

آمریکا معافیت‌های تحریمی‌ همکاری هسته‌ای ایران و روسیه را تمدید نکرد

دولت بایدن برخی از معافیت‌های تحریمی را که به حکومت‌های ایران و روسیه اجازه می‌داد همکاری هسته‌ای داشته باشند تمدید نکرده است، اما به اجرای تحریم‌ها متعهد نیست.
تاسیسات هسته‌ای اصفهان (AFP via Getty Images)

به گزارش واشنگتن فری‌بیکن، دولت بایدن برخی از معافیت‌های تحریمی را که به حکومت‌های ایران و روسیه اجازه می‌داد همکاری هسته‌ای داشته باشند تمدید نکرده است، اما در عین حال به اجرای تحریم‌ها متعهد نیست.

معافیت‌ها که آخرین بار در آگوست ۲۰۲۳ تمدید شدند، در ابتدای سال ۲۰۲۴ منقضی شدند. این معافیت‌ها میلیاردها دلار سود برای شرکت‌های تحت کنترل دولت روسیه، مانند شرکت انرژی روس اتم، برای کار در نیروگاه‌های هسته‌ای مختلف ایران فراهم می‌کرد.

جمهوری‌خواهان کنگره سال‌ها است که بر وزارت خارجه بایدن فشار می‌آورند تا معافیت‌ها را لغو کند و تحریم‌هایی را اعمال کند که مانع از این همکاری شود. دولت بایدن بارها این معافیت ها را تمدید کرد، اما در اوایل سال جاری اجازه داد منقضی شود.

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس به واشینگتن فری‌بیکن گفت سردرگمی دولت بایدن درباره این موضوع نشان می‌دهد که دولت همکاری بسیار سودآور حکومت‌های روسیه و ایران را نادیده می‌گیرد.

او افزود:«من سال‌ها دولت ترامپ را تحت فشار قرار دادم تا به این معافیت‌ها پایان دهد. آنها هم این کار را انجام دادند اما جو بایدن و مقام‌های دولت او دوباره این معافیت‌ها را به عنوان بخشی از مماشات با حکومت ایران تمدید کردند.»

این معافیت‌ها در چارچوب برجام صادر شده‌اند و دولت‌های آمریکا هر ۶ ماه آن را تمدید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی