Search
Asset 2

آمریکا دور ششم تحریم‌ها را علیه سپاه قدس، حزب‌الله و حوثی‌ها اعمال کرد

ایالات متحده ششمین دور تحریم‌های خود را علیه افراد و نهادهایی که تسهیل‌کنندگان تجاری سپاه قدس پاسداران، حوثی‌های یمن و حزب‌الله لبنان هستند، اعمال کرد.
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (Screenshot Via Twitter)

ایالات متحده ششمین دور تحریم‌های خود را علیه افراد و نهادهایی که تسهیل‌کنندگان فعالیت‌های تجاری سپاه قدس پاسداران، حوثی‌های یمن و حزب‌الله لبنان هستند، اعمال کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، تحریم‌ها شش نهاد، یک فرد و دو نفتکش را هدف قرار داده است که در لیبریا، هند، ویتنام، لبنان و کویت مستقر یا ثبت شده‌اند و در تسهیل حمل و نقل کالا و تراکنش‌های مالی نقش دارند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای عنوان کرده که ما به استفاده از ابزارهایی که در اختیار داریم برای هدف قرار دادن کسانی که محموله‌های غیرقانونی را به نفع گروه‌های تروریستی حمل می‌کنند، ادامه خواهیم داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین به طور جداگانه یازده فرد و نهاد را که به «تسهیل نقل و انتقالات مالی غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر» مرتبط با رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه کمک می‌کنند، تحریم کرد.

این وزارتخانه در ششمین دور تحریم‌های خود علیه شبکه سعید الجمال از دسامبر ۲۰۲۳، شش نهاد، یک فرد و دو کشتی مرتبط با حزب‌الله، حوثی‌ها و سپاه قدس پاسداران را تحریم کرده است.

نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال

یکی از افرادی که تحریم شده است، توفیق محمد سعید علا، یک «صرافی سوری مستقر در لبنان» است.

واشنگتن گفته است که او «کیف پول دیجیتالی برای دریافت وجوه از فروش کالاهای سپاه قدس و انتقال ارزهای دیجیتالی» در اختیار حزب الله قرار داده است.

براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری، او برای مقامات سابق حزب‌الله که قبلاً تحریم شده بودند، از جمله محمد جعفر قصیر و محمد قاسم البزال، انتقال ارزهای دیجیتال انجام داده است.

این صراف سوری همچنین متهم به «ارائه خدمات مالی» به سعید الجمال و شبکه تسهیل‌کننده مالی حوثی‌های مستقر در ایران است.

او از دو شرکت مستقر در کویت برای انتقال پول جهت خرید کالا در حمایت از سعید الجمال استفاده کرده است.

دور ششم تحریم‌ها

واشنگتن در گزارشی نوشته است که این اقدامات ششمین دور تحریم‌ها را تشکیل می‌دهد که شبکه سعید الجمال را از دسامبر ۲۰۲۳ هدف قرار می‌دهد و نشان‌دهنده گامی بزرگتر در «یک کارزار هماهنگ برای برهم زدن امور مالی نیروی قدس و حمایت آن از تروریست‌هایی مانند حوثی‌ها» است.

این تحریم‌ها همچنین دو کشتی به نام‌های «DAWN II» با پرچم پاناما و «ABYSS» با پرچم پالائو را به دلیل مشارکت در شبکه مرتبط با حوثی‌ها هدف قرار داده است.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، سعید الجمال متهم به استفاده از یک شرکت و شبکه کشتی برای قاچاق کالاهای ایرانی با استفاده از اسناد جعلی و روش‌های فریبنده است.

در نتیجه این تحریم‌ها، هر گونه اموال یا منافع این افراد و نهادها در ایالات متحده یا تحت کنترل افراد آمریکایی مسدود شده و به وزارت خزانه‌داری گزارش می‌شود.

علاوه بر این، اموال هر نهادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم، با این افراد و نهادها معامله کنند نیز مشمول مسدود شدن هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی