Search
Asset 2

آمریکا دسترسی ایران، چین و روسیه را به نرم‌افزار هوش مصنوعی محدود می‌کند

دولت بایدن در تلاش برای محافظت از پیشرفته‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی در برابر ایران، چین و روسیه آماده است تا محدودیت‌های احتمالی جدیدی اعمال کند.
(KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP via Getty Images)

دولت بایدن در تلاش برای محافظت از پیشرفته‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی در برابر حکومت‌های ایران، چین و روسیه آماده است تا محدودیت‌های احتمالی جدیدی اعمال کند.

رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از سه منبع آگاه نوشت که وزارت بازرگانی ایالات متحده در حال بررسی یک قانون جدید برای محدود کردن صادرات مدل‌های هوش مصنوعی اختصاصی است، که نرم‌افزار و داده‌هایی که روی آن آموزش داده می‌شود، مخفی نگه داشته می‌شود.

یکی از منابع به رویترز گفته است که هرگونه محدودیت صادرات در این زمینه احتمالا روسیه، چین، کره شمالی و ایران را هدف قرار خواهد داد.

محققان بخش خصوصی و دولتی نگران هستند که دشمنان ایالات متحده بتوانند از این مدل‌های هوش مصنوعی برای خلاصه کردن اطلاعات و تولید محتوا، انجام حملات سایبری تهاجمی یا حتی ایجاد سلاح‌های بیولوژیکی قوی استفاده کنند.

به نوشته این خبرگزاری، این اقدامات تکمیلی طی دو سال گذشته برای جلوگیری از صادرات تراشه‌های پیشرفته هوش مصنوعی به چین و ممانعت از به کارگیری آن برای اهداف نظامی صورت گرفته است.

در این گزارش آمده که وزارت بازرگانی آمریکا از اظهار نظر خودداری کرده است در حالی که سفارت روسیه در واشنگتن به درخواست اظهارنظر پاسخ نداد.

سفارت چین نیز این اقدام را «فشار اقتصادی و قلدری یکجانبه» توصیف کرده که چین قاطعانه با آن مخالف است و افزود که اقدامات لازم را برای حفاظت از منافع خود اتخاذ خواهد کرد.

شرکت مایکروسافت در ماه فوریه طی گزارشی اعلام کرد که گروه‌های هکری وابسته به دولت‌های چین و کره شمالی و همچنین اطلاعات نظامی روسیه و سپاه پاسداران ایران را در حالی که تلاش می‌کردند کمپین‌های هکری خود را با استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی تکمیل کنند، ردیابی کرده است.

استفاده از هوش مصنوعی برای تولید سلاح‌های زیستی و حملات سایبری

 

به نوشته رویترز، جامعه اطلاعاتی آمریکا، اتاق‌های فکر و دانشگاهیان به طور فزاینده‌ای نگران خطرات ناشی از دستیابی «بازیگران بد خارجی» به قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی هستند.

محققان شرکت Gryphon Scientific گفته‌اند که مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعاتی را ارائه دهند که می‌تواند به ایجاد سلاح‌های بیولوژیکی کمک کند.

برای رفع این نگرانی‌ها، ایالات متحده اقداماتی را برای جلوگیری از معامله تراشه‌های هوش مصنوعی آمریکایی و ابزارهای ساخت آنها به چین انجام داده است.

در روزهای گذشته، وزارت بازرگانی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده مجوزهای خاصی را برای صادرات قطعات به شرکت چینی هواوی لغو کرده‌ است.

این اقدام وزارت بازرگانی پس از اعمال فشارهای نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره صورت گرفت که از دولت بایدن خواسته‌اند تا اقدامات سختگیرانه‌تری در پاسخ به فعالیت‌های هواوی در آمریکا انجام دهد.

الیز استفانیک، نماینده جمهوری‌خواه کنگره در بیانیه‌ای گفته است که «این اقدام امنیت ملی ایالات متحده را تقویت می‌کند، از نبوغ آمریکایی محافظت می‌کند و توانایی چین کمونیست را برای پیشرفت فناوری خود کاهش می‌دهد.»

منابع آگاه تاکید کرده‌اند که فاصله زیادی تا نهایی کردن طرح پیشنهادی برای اعمال محدودیت‌ها در زمینه هوش مصنوعی وجود دارد، اما این واقعیت که چنین اقدامی در دست بررسی است نشان می‌دهد که دولت ایالات متحده در تلاش برای خنثی کردن جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی پکن، علیرغم وجود چالش‌های جدی است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی