logo_eet

ارتش آمریکا یک شیء هشت ضلعی را بر فراز میشیگان ساقط کرد

جنگنده اف-۱۶ (WIKIMEDIA)
جنگنده اف-۱۶ (WIKIMEDIA)

یک جت جنگنده آمریکایی روز یکشنبه ۲۳ بهمنماه، به دستور جو بایدن یک شیء ناشناس دیگر را بر فراز دریاچه هورون در ایالت میشیگان ساقط کرد.

بنا بر گزارشهای منتشر شده از سوی مقامهای آمریکا، یک فروند جنگنده اف۱۶ نیروی هوایی آمریکا پس از شناسایی این شیء پرنده آن را هدف قرارداد و ساقط کرد.

به گزارش اپک تایمز انگلیسی جک برگمن عضو مجلس نمایندگان آمریکا عنوان کرد که این شیء پرنده ساختاری هشتضلعی داشته و توسط یک جت اف۱۶ در ارتفاع حدود ۷ کیلومتری سرنگون شده است.

وی تأکید کرد که دستگاههای مسئول، در تلاش برای بازیابی قطعات این شیء پرنده هستند و این عملیات هیچ خسارت جانی یا مالی نداشته است.

همچنین سخنگوی اداره هوانوردی فدرال (FAA) به اپک تایمز گفت روز یکشنبه، حدود ساعت ۱۲ بعدازظهر بهوقت محلی محدودیت پرواز بر فراز دریاچه میشیگان اجرا کردند. به گفته این مقام آمریکایی این محدودیت کوتاه بود و پس از مدتی حریم هوایی دریاچه میشیگان بازگشایی شد.

ماجرای ساقط کردن اجسام پرنده در آمریکا از ورود یک بالن جاسوسی متعلق به چین به حریم هوایی آمریکا آغاز شد؛ بالنی که گفته شده بود بزرگی آن بهاندازه یک اتوبوس بود.

هرچند مقامهای امریکایی اطلاعات دقیقی درباره مسیر حرکت این بالن تا زمان رسیدنش به آمریکا منتشر نکردهاند، اما به گفته رسانههای این کشور بالن ابتدا بر فراز جزایر آلیوتی در شمال اقیانوس آمریکا دیده شد و پس از آن با عبور از روی آلاسکا و کانادا به آمریکا رسید. بعد از چند روز که نیروی هوایی آمریکا این بالن را زیر نظر داشت نهایتاً در ۱۵ بهمنماه این بالن را ساقط کرد.

این هشداری بود برای سیستم دفاعی آمریکا و نیروی هوایی این کشور را بر آن داشت که رادارهای خود را طوری تنظیم کنند که بتواند اشیاء کندتر را نیز شناسایی کند.

پس از آن در روز ۲۱ بهمنماه، یک جنگنده اف۲۲ ارتش آمریکا یک شیء ناشناس که گفته شده به بزرگی یک خودرو کوچک بوده را بر فراز ایالت آلاسکا هدف قرار داده است. در همان زمان اعلام شد که این شیء پرنده فاقد هرگونه سیستم هدایتی بود و مشخص نیست که متعلق به یک دولت یا یک کمپانی و یا یک شخص خصوصی است.

یک روز پس آن یعنی در  ۲۲ بهمنماه، جاستین ترودو، نخستوزیر کانادا، تایید کرده است که یک شیء ناشناس دیگر حریم هوافضایی کانادا را نقض کرده بود

جنگندههایی از کانادا و آمریکا برای ردگیری این شیء به پرواز در آمدند و بعد از هماهنگی میان سران دو کشور این شیء بر فراز یوکان، در شمال غرب کانادا و توسط یک جنگنده اف۲۲ آمریکایی ساقط شد.

جو بایدن رئیسجمهور آمریکا این شیء پرنده را یک بالن استوانهای و کوچکتر از بالن اول توصیف و عنوان کرد که به ۱۶۰ کیلومتری مرز ایالات متحده رسیده است.

اخبار مرتبط