Asset 2

پس از حمله پهپادی به مسکو، زلنسکی گفت که جنگ در حال رسیدن به روسیه است 

ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین گفت که جنگ به خاک روسیه کشیده خواهد شد.
ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین (Public Domain)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پی حمله پهپادی به مسکو گفت که جنگ به خاک روسیه و «مراکز و شهرهای نمادین» این کشور کشیده خواهد شد. 

زلنسکی گفت: «به تدریج جنگ به خاک روسیه، به مراکز نمادین و پایگاه‌های نظامی آن می‌رسد و این یک روند اجتناب‌ناپذیر، طبیعی و کاملاً عادلانه است.» وی افزود: «اوکراین در حال قوی‌تر شدن است.» 

روسیه صبح یکشنبه اعلام کرد که در دو حمله جداگانه پهپادهای اوکراینی را رهگیری کرده است که یکی شبه‌جزیره کریمه و دیگری مسکو را هدف قرار داده بودند. 

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو، شامگاه شنبه هفتم مرداد اعلام کرد که بر اثر حمله پهپادی اوکراین، دو ساختمان اداری در این شهر آسیب دیدند. 

زلنسکی در جریان بازدید از شهر «ایوانو ورانکیوسک» در غرب اوکراین هشدار داد که این کشور باید برای حملات جدید که زیر ساخت‌های انرژی را در زمستان آینده هدف قرار می‌دهند آماده شود. 

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که حمله به مسکو با سه پهپاد بود که یکی از آن‌ها سرنگون شد و دو فروند دیگر خنثی شدند. 

بر اساس این گزارش، به دنبال حمله پهپادی به مسکو، یک نفر زخمی شد و یک ساختمان در مرکز مسکو آسیب دید. همچنین فرودگاه بین‌المللی ونوکووای این شهر به طور موقت تعطیل شد. 

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای این حمله پهپادی را «اقدامی تروریستی از جانب حکومت کی‌یف» خواند و اعلام کرد مسکو هدف حمله سه پهپاد قرار گرفته که سامانه دفاع هوایی روسیه یکی از آن‌ها را در اطراف پایتخت این کشور سرنگون کرده است و دو پهپاد دیگر نیز «به وسیله سامانه‌های جنگ الکترونیک خنثی شده‌» و در منطقه تجاری شهر مسکو سقوط کرده‌اند. 

تصاویر منتشر شده از محل سقوط این پهپاد‌ها از آسیب‌دیدن نمای یک آسمان‌خراش‌ حکایت دارد. سرجی سوبیان، شهردار مسکو از وارد آمدن «خسارات ناچیز» به نمای بیرونی دو ساختمان در منطقه تجاری پایتخت روسیه خبر داد. همچنین به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، و به نقل از مقامات اورژانس، یک محافظ امنیتی نیز بر اثر این حملات زخمی شده است 

وزارت دفاع روسیه همچنین روز یکشنبه در بیانیه‌ای از سرنگونی ۱۶ پهپاد اوکراینی توسط پدافند هوایی روسیه در کریمه اشغالی خبر داد. 

این وزارتخانه افزود: «۹ فروند پهپاد اوکراینی دیگر نیز با استفاده از سامانه‌های جنگ الکترونیک خنثی شده و در دریای سیاه سقوط کردند. این حملات هیچ تلفاتی در پی نداشتند 

این حادثه که چهارمین حمله از این دست در ماه جاری و سومین در عرض یک هفته اخیر است، گمانه‌زنی‌ها را در مورد آسیب‌پذیری مسکو در هجدهمین ماه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تشدید کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی