Search
Asset 2

روز سوم ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری؛ هشت نفر از نامزدها زن بودند

در پایان روز سوم ثبت نام داوطلبان ریاست‌جمهوری تعداد ۲۳ نفر به وزارت کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۸ نفر ثبت نام کردند.
(Donya-e-eqtesad.com)

سخنگوی ستاد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران در پایان روز سوم ثبت نام داوطلبان، اعلام کرد که تعداد ۲۳ نفر به وزارت کشور مراجعه کردند که از این تعداد سه نفر خانم و ۲٠ نفر آقا بودند و از این ۲۳ نفر هشت نفر ثبت نام کردند.

محسن اسلامی گفته است که اسامی نامزدهای ثبت‌نام‌شده در روز سوم عبارتند از سیداحمد رسولی‌نژاد، مسعود پزشکیان، وحید حقانیان، علیرضا زاکانی، حبیب الله دهمرده، سیدمحمد رضا میرتاج الدینی، زهره الهیان و فداحسین مالکی.

احمد رسولی‌نژاد، نماینده ادوار مجلس بوده و وحید حقانیان، از اعضای دفتر رهبر جمهوری اسلامی است که خبرگزاری رویترز او را «فرمانده سابق سپاه پاسداران» معرفی کرده که توسط آمریکا تحریم شده است.

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس، علیرضا زاکانی شهردار فعلی تهران، فداحسین مالکی، نماینده زاهدان در مجلس یازدهم، حبیب الله دهمرده، نماینده پیشین مجلس و محمدرضا میرتاج‌الدینی، دیگر نماینده پیشین مجلس از دیگر ثبت‌نام‌کنندگان بودند.

به نوشته رسانه‌ها، زهره الهیان به اصولگرایان نزدیک است و دو دوره نماینده تهران در مجلس بوده و در اسفند ماه ۱۴۰۱ در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

وبسایت جماران عنوان کرده است که با احتساب افرادى که در دو روز گذشته ثبت‌نام خود را انجام دادند، تا این لحظه مجموعا ١٧ نفر متقاضى شرکت در انتخابات مى‌باشند.

این وبسایت نوشته است که اولین روحانى و زن داوطلب نیز امروز ثبت نام کردند.

جماران اسامی ثبت‌نام‌کنندگان قطعی امروز شنبه یازدهم خرداد ماه را احمد رسولى‌نژاد، مسعود پزشکیان، سید وحید حقانیان، حبیب‌الله دهمرده، علیرضا زاکانى، محمدرضا میرتاج‌الدینی، زهره الهیان، فدا حسین مالکى اعلام کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی، تاکنون ٨٠ نفر براى ثبت نام چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران به وزارت کشور مراجعه کرده‌اند. از این تعداد هشت نفر خانم و ٧٢ نفر آقا بودند.

اولین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ کیست؟

به نوشته وبسایت خبر آنلاین، «زهره الهیان» که سابقه حضور در چند دوره مجلس را دارد و در آخرین دور از انتخابات مجلس ناکام مانده بود امروز در ستاد انتخابات وزارت کشور نامش را وارد لیست کاندیداها کرد.

طبق گزارش این خبرگزاری، پیش از او نیز چند زن دیگر برای کاندیداتوری به وزارت کشور آمده بودند که ثبت‌نام‌شان قطعی نشد و الهیان تاکنون تنها داوطلب زن انتخابات ریاست جمهوری است.

خبر آنلاین با اشاره به ادوار گذشته انتخابات نوشته است که سالهای قبل چهره‌هایی چون اعظم طالقانی نیز نامشان را به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرده بودند اما با تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان روبرو نشدند.

جنجال قطع برق هنگام ثبت‌نام وحید حقانیان

وحید حقانیان که از او به عنوان معاون رهبر جمهوری اسلامی یا «مرد در سایه» بیت رهبر نام برده می‌شود، هنگام ثبت نام با قطعی برق مواجه شد که واکنش‌ بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

در حالی که حقانیان از حلقه نزدیکان به بیت رهبر جمهوری اسلامی است، مدعی شده که با تصمیم شخصی برای انتخابات نامزد شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های حقوق بشری، وحید حقانیان به دلیل نقش داشتن در سرکوب‌های داخلی و خارجی در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

دولت گزینه‌ای در انتخابات ندارد

به نوشته خبرگزاری تسنیم، احمد وحیدی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت نماینده‌ای برای انتخاباتِ پیش‌روی ریاست جمهوری دارد؟ اظهار داشت که  «خیر، دولت گزینه خاصی ندارد اما مراحل کار و فرایند انتخابات به‌خوبی در حال انجام است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی