Search
Asset 2

تهدید کارگران اعتصاب‌کننده به جایگزینی آنها با نیروی جدید

جایگزینی کارگران جدید با کارگران اعتصاب‌کننده
سخاوت اسدی, مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (Public Domain)

سخاوت اسدی مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که تداوم اعتصاب کارگران را «با تحریک و تهدید برخی افراد معاند» مرتبط دانست، تهدید کرد که با پایان مهلت داده شده برای پایان اعتصاب کارگران فصلی، کارگران جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند. 

اسدی، امروز جمعه هشتم اردیبهشت درباره اعتصاب‌های کارگری در این منطقه گفت که کارگران فصلی مشغول کار در هشت طرح پتروشیمی در حال احداث، به دلیل مشکلات معیشتی «ترک کار» کرده‌اند که با پایان مهلت قانونی، ۴ هزار نفر از آنها با کارگران جدید جایگزین می‌شوند. 

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز پنج‌شنبه، هفتم اردیبهشت، با انتشار فهرست کارگاه‌ها و شرکت‌هایی که در اعتصاب همراه شده بودند، اعلام کرد که در هفته نخست اردیبهشت کارگران دست‌کم در ۱۱۰ واحد صنعتی و تولیدی صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیروگاه‌ها و معادن مس دست به اعتصاب زدند. 

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تداوم اعتصاب‌ها را «با تحریک و تهدید برخی افراد معاند» مرتبط دانست و در سخنانی تهدیدآمیز گفت: «به این کارگران فرصت داده شد تا در مهلت قانونی بر سرکار خود بازگردند. در صورتی که در این مدت کارگران قبلی بازنگردند با نیروی جدید جایگزین خواهند شد.» 

اسدی با این حال مدعی شد: «در بخش پالایشگاه‌های گاز و پتروشیمی‌های منطقه ویژه پارس اعتصاب و تحصنی نداشتیم و همه شرکت‌های تولیدی با تمام ظرفیت در حال تولید هستند.» 

او در ادامه تهدیدات خود عنوان کرد: «ابتدای هفته آینده مدیران کل، مسئولین ارشد وزارت کار و معاون وزیر کار به منطقه ویژه پارس می‌آیند تا بتوانیم از ظرفیت نیروی کار سایر استان‌ها استفاده کنیم و کارگران را جایگزین کنیم 

دور جدید از اعتصاب‌های کارگری از روز جمعه هفته گذشته آغاز شده و همچنان گسترش می‌یابد و با ادامه و گسترش اعتصاب کارگری، تعداد زیادی از نهاد‌های مدنی و تشکل‌های دانشجویی حمایت خود را از اعتصابات سراسری کارگران نفت، پتروشیمی و دیگر صنایع اعلام کردند.  

کارگران اعتصابی در حوزه انرژی و نفت خواستار افزایش ۷۹ درصدی دستمزد، پرداخت به‌موقع آن، برخورداری از ۲۰ روز کار و ده روز استراحت در ماه، بیمه، بهبود وضعیت ایاب‌وذهاب، غذا، بهداشت و خوابگاه‌های خود هستند. 

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در بیانیه دوم خود که در روزهای گذشته منتشر کرد، اعلام کرده بود که «اعتصاب ما کارگران پروژه‌ای نفت باقدرت ادامه دارد و هر روز بخشهای بیشتری از همکاران به اعتصاب می‌پیوندند». 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی