Search
Asset 2

علی‌رغم موج اعتراضات گسترده، سه متهم پرونده خانه اصفهان اعدام شدند

حکم اعدام سه شهروند متهم در پرونده خانه‌ اصفهان
(Isna)

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، صبح امروز ۲۹ اردیبهشت‌ماه خبر داد که حکم اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی اجرا شده است. 

حکم اعدام این سه معترض بازداشتی در حالی اجرا شد که طی روزهای گذشته و با افزایش احتمال اعدام این سه نفر اعتراض‌های فراوانی در داخل و خارج ایران نسبت به این اقدام شکل گرفت. 

تعداد زیادی از شهروندان اصفهان در روز و شب چهارشنبه و بامداد پنجشنبه راهی زندان دستگرد این شهر شدند تا نگرانی خود را از اجرای حکم اعدام نشان دهند که نیروهای امنیتی به آنها حمله کردند. پیش از آن نیز در یکشنبه شب و بامداد دوشنبه شهروندان اصفهانی با حضور در مقابل زندان نسبت به احتمال اعدام این سه نفر اعتراض کرده بودند. 

همچنین در روزهای اخیر درخواست‌های بی‌شماری از سوی شهروندان و چهره‌های سیاسی و فرهنگی و هنری در داخل و خارج از ایران برای توقف اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی منتشر شده بود. 

اعدام سه جوان معترض درست یک روز پس از سفر وزیر کشور جمهوری اسلامی به اصفهان صورت گرفت. به نظر می‌رسد سفر او به دلیل احتمال اعتراضات پس از اجرای احکام اعدام در اصفهان صورت گرفته باشد. 

قوه قضاییه این سه نفر را به قتل سه نیروی سرکوبگر حکومت متهم کرده بود و دو بار اعترافات اجباری آنها را از تلویزیون پخش کرد، اما به تازگی یک فایل صوتی از مجید کاظمی، منتشر شده بود که در آن تأکید کرده بود زیر شکنجه ناچار به اعتراف شده است.  

از سوی دیگر پرونده خانه اصفهان از ابتدا دارای مشکلات و تناقضات فراوانی بود و تعدادی از وکلای مستقل بارها به این ابهامات اشاره کرده بودند، اما مقامات قضایی جمهوری اسلامی هرگز به آنها پاسخ ندادند. 

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی متهمان پرونده «خانه اصفهان» در ارتباط با کشته شدن دو بسیجی و یک سرهنگ یگان ویژه در ۲۵ آبان سال گذشته در میدان نگهبانی محله «خانه اصفهان» بازداشت و محاکمه و محکوم به اعدام شدند. 

روز گذشته نیز سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار اقدام قاطع جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از اعدام این سه معترض زندانی و شکنجه شده به دست جمهوری اسلامی شده بود. 

سازمان عفو بین‌الملل نیز در ۲۶ اردیبهشت‌ماه با تأکید بر این که این سه معترض از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌‌اند و وادار به «اعترافات اجباری» شده‌اند، گفت که «محاکمه برگزار شده برای آنها به شدت ناعادلانه بوده است.» 

 ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود حکم اعدام این سه معترض را «توهین به حقوق بشر» خواند و خواستار توقف اجرای این حکم شد. 

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در واکنش به افزایش نگرانی‌ها از احتمال اعدام محکومان «خانه اصفهان» نوشت: «اعدام قریب‌الوقوع آنها توهین به حقوق بشر و کرامت مردم ایران است و نشان می‌دهد که رژیم از اعتراضات هیچ چیزی یاد نگرفته است 

دفتر حقوق بشر و آزادی‌های کانادا نیز با ابراز نگرانی شدید از احتمال اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، از جمهوری اسلامی خواست به احترام حقوق انسانی همه مردم ایران، اجرای همه اعدام‌ها را لغو کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی