Search
Asset 2

بازداشت سه تماشاگر فوتبال به اتهام «اهانت» به «سرود ملی چین» در بازی هنگ‌کنگ و ایران

پلیس هنگ‌ کنگ اعلام کرد که قبل از بازی هنگ کنگ و ایران، سه نفر را به اتهام «پشت کردن و نشستن حین پخش سرود ملی چین» بازداشت کرد.
بازیکنان هنگ‌کنگ قبل از بازی فوتبال بین هنگ‌کنگ و ایران در ورزشگاه بین‌المللی خلیفه در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴ در دوحه قطر، برای سرود ملی ایستاده‌اند. (Robert Cianflone/Getty Images)

پلیس هنگ‌ کنگ اعلام کرد که قبل از بازی فوتبال هنگ کنگ و ایران در دور مقدماتی جام جهانی، سه نفر را به اتهام «پشت کردن و نشستن حین پخش سرود ملی چین» بازداشت کرده است. عفو بین‌الملل بازداشت این افراد را محکوم و آن را حمله به آزادی بیان عنوان کرده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، تماشاگران فوتبال در هنگ کنگ پیشتر معمولاً سرود چین را به‌عنوان نمایش نارضایتی سیاسی هو می‌کردند، اما دولت در سال ۲۰۲۰ این اقدام را به‌عنوان بخشی از سرکوب‌های گسترده‌تر ممنوع کرد.

پلیس هنگ کنگ روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به بازداشت دو مرد و یک زن، تاکید کرد که هرکسی علنا ​​و عمداً به هر نحوی به سرود ملی توهین کند مرتکب جرم شده است.

سارا بروکس، مدیر بخش چین در سازمان عفو بین‌الملل، در واکنش به بازداشت سه نفر متهم به «توهین» به سرود ملی چین عنوان کرد که بار دیگر در هنگ کنگ، یک اقدام کاملاً مسالمت‌آمیز اعتراضی با واکنش شدید پلیس از طریق یک قانون سرکوبگر که برای جلوگیری از آزادی بیان طراحی شده است، مواجه شد.

استفاده مساالمت‌آمیز از حق آزادی بیان جرم نیست

هنگ کنگ در جنوب چین یک ناحیه تجاری خودمختار است و به نام خود در بسیاری از رشته‌های ورزش از جمله فوتبال رقابت می‌کند.

عفو بین‌الملل درباره بازداشت این سه فرد نوشت که این دستگیری‌ها آخرین مورد از یک رشته حوادثی است که هنگ‌کنگ را به‌طور فزاینده‌ای به عنوان یک ایالت پلیسی نشان می‌دهد، جایی که ساکنان آن از نظر حتی جزئی‌ترین نشانه‌های مخالفت به دقت زیر نظر گرفته می‌شوند و سپس به شدت مجازات می‌شوند.

این سازمان تصریح کرده است که «حق مردم برای ابراز احساسات در مورد سرودهای ملی و سایر نمادهای دولتی به خوبی توسط قوانین بین‌المللی حقوق بشر محافظت می‌شود. با این حال، در هنگ کنگ، «توهین» به سرود ملی چین جرم است، حتی اگر با عمل ساده نشستن صورت گیرد.»

عفو بین‌الملل  تاکید کرده است که «کسانی که به دلیل «توهین» به سرود ملی چین دستگیر شده‌اند، تنها به دلیل استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان خود هدف قرار گرفته‌اند و پرونده‌سازی علیه آنها باید فوراً لغو شود.»

جرم‌انگاری توهین به سرود ملی چین در هنگ‌ کنگ

به نوشته خبرگزاری فرانسه، سه نفر دستگیرشده بین ۱۸ تا ۳۱ سال سن داشتند. آنها اگر مجرم شناخته شوند به نهایتا سه سال زندان و جریمه پنجاه‌هزار دلاری هنگ کنگ (پنج‌هزار پوند/شش‌هزاروچهارصد دلار آمریکا) محکوم خواهند شد.

در طول دهه پرآشوب سیاسی ۲۰۱۰، تیم هنگ کنگ تبدیل به پتانسیلی برای غرور مدنی و گاهی اوقات احساسات ضد دولتی شد.

در آن زمان، صدای پخش سرود ملی چین به طور معمول قبل از مسابقات هنگ کنگ توسط هیاهوها خفه می‌شد و این مقامات را عصبانی می‌کرد.

بلافاصله پس از اینکه پکن در سال ۲۰۲۰ قانون امنیت ملی گسترده‌ای را در هنگ کنگ وضع کرد، یک قانون محلی جداگانه تصویب شد که توهین به سرود چین را جرم‌انگاری کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی