Search
Asset 2

انتقاد ترامپ از قاضی نیویورک پس از رد درخواست او برای حضور در جلسه استماع دیوان عالی درخصوص مصونیت ریاست‌جمهوری

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا همراه با وکیل خود تاد بلانچ (راست) در خارج از دادگاه جنایی منهتن در شهر نیویورک در ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ با رسانه‌ها صحبت می‌کند. (Brendan McDermid-Pool/Getty Images)
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا همراه با وکیل خود تاد بلانچ (راست) در خارج از دادگاه جنایی منهتن در شهر نیویورک در ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ با رسانه‌ها صحبت می‌کند. (Brendan McDermid-Pool/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، از قاضی نیویورک انتقاد کرده که چرا او را از حضور در جلسه دیوان عالی در واشینگتن درخصوص مصونیت رئیس‌جمهور از پیگرد قانونی اقداماتی که در زمان حضور در کاخ سفید داشته، منع کرده است.

دیوان عالی واشینگتن دی‌سی از روز پنجشنبه رسیدگی به استدلال‌های این پرونده را آغاز خواهد کرد. انتظار می‌رود حکم مصونیت ریاست‌جمهوری تا اواخر ژوئن صادر شود. با این‌حال، خوان مرچان، قاضی دیوان عالی نیویورک، درخواست رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای عدم حضور در جلسه نیویورک را رد کرد و گفت حضور او در جلسه رسیدگی به پرونده «حق‌السکوت» در دیوان عالی نیویورک الزامی است.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه با فاکس‌نیوز دیجیتال در ۲۴ آوریل مدعی شد که قاضی مرچان جایگاه خود را بالاتر از دیوان عالی کشور می‌داند.

ترامپ گفت: «از آن‌جا که او جایگاه خود را بالاتر از دیوان عالی کشور می‌داند، اجازه نمی‌دهد در جلسه استماع دادگاه مصونیت رئیس‌جمهور در واشینگتن شرکت کنم؛ جلسه‌ای که پژوهشگران بزرگ حقوقی در آن صحبت خواهند کرد و مهم‌ترین پرونده سال‌های اخیر در دیوان عالی محسوب می‌شود.»

«بدون مصونیت، ریاست‌جمهوری صرفاً مقامی تشریفاتی خواهد بود و رو به زوال خواهد رفت. قاضی اجازه نمی‌دهد در جلسه استماع شرکت کنم. او یک دموکرات چپ‌گرای افراطی است.»

متعاقب درخواست هفته گذشته رئیس‌جمهور سابق آمریکا، قاضی مرچان گفت درک می‌کند که «استدلال در پیشگاه دیوان عالی مسئله مهمی است و خوب می‌دانم که چرا موکل شما دوست دارد در آن جلسه شرکت کند.»

«اما محاکمه نیویورک نیز مسئله مهمی است.»

دادستان‌های وزارت دادگستری در پرونده دیوان عالی ادعا می‌کنند که ترامپ در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به دنبال ابطال نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ بود و او را به چهار فقره توطئه و مانع‌تراشی متهم کردند. رئیس‌جمهور سابق آمریکا تلاش برای ابطال نتیجه انتخابات را رد کرد و افزود که با درخواست شفافیت و بررسی مجدد آرا در ایالت‌های چرخشی مرتکب هیچ خطایی نشده است.

ترامپ در رابطه با اقداماتی که در زمان تصدی پست ریاست‌جمهوری داشته، به مصونیت ریاست‌جمهوری استناد می‌کند.

جک اسمیت، بازپرس ویژه پرونده، که بر تحقیقات جنایی مربوط به اقدامات ترامپ نظارت می‌کند، گفته که مصونیت رئیس‌جمهور در قبال اقدامات رسمی خود مبنای قانونی و تاریخی ندارد و در مخیله آمریکایی‌ها نمی‌گنجد که رؤسای‌جمهور فراتر از قانون باشند.

قاضی حکم داد که ترامپ باید در دادگاه نیویورک حاضر شود

براساس حکم قاضی مرچان، ترامپ باید روز پنجشنبه در جلسه رسیدگی به ۳۴ فقره جعل اسناد تجاری در دادگاه منهتن حاضر شود. ترامپ در تمام موارد اظهار بی‌گناهی کرده است.

ترامپ گفت: «عملاً همه پژوهشگران و کارشناسان حقوقی کشور با من هم‌نظر هستند که جرمی صورت نگرفته و تمام کارها بدرستی به انجام رسیده‌اند و این پرونده باید در اسرع وقت مختومه شود.»

او گفت: «این مایه شرمساری جو بایدن شیاد و حزب دموکرات است که مطابق معمول پشت پرونده ایستاده‌اند و قاضی که به‌طور کلی سردرگم و مردد است.»

«اتهام جعل اسناد تجاری به این دلیل وارد شده که حسابدار «هزینه‌های حقوقی» را در بخش دستمزدهای پرداختی ثبت کرده که اصلاً جعل نیست. به این می‌گویند هزینه‌های حقوقی، همین. کاملاً قانونی است. یک دستمزد قانونی به وکیل پرداخت شده که هزینه حقوقی نامیده می‌شود.»

این اولین‌بار نیست که رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای عدم حضور در دادگاه قاضی مرچان درخواست می‌دهد. او درخواست دیگری برای شرکت در جشن فارغ‌التحصیلی دبیرستان پسر کوچکش، بارون، در هفدهم مه ارائه کرده است. قاضی مرچان هنوز اعلام نکرده که با این درخواست موافقت می‌کند یا خیر.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا مدعی است که قاضی مرچان پیش‌تر به صراحت گفته که اجازه نمی‌دهد ترامپ در جشن فارغ‌التحصیلی پسرش شرکت کند.

او گفت: «مسئله دیگری که وجود دارد این است که قاضی مرچان اجازه نمی‌دهد در جشن فارغ‌التحصیلی دبیرستان پسرم بارون، که خیلی برای آن زحمت کشیده و دانش‌آموز خوبی است، شرکت کنم.»

«بارون به‌خاطر یک قاضی بدذات که نمی‌داند چه کار بکند، از حضور پدرش در جشن فارغ‌التحصیلی محروم می‌شود. اصلاً نباید به او اجازه دهیم در این پرونده قضاوت کند.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا و وکیل او به قاضی مرچان فشار آورده‌اند که به‌خاطر دخترش، لورن مرچان، و فعالیت‌های سیاسی او که با دموکرات‌های عالی‌رتبه گره خورده است، از قضاوت در این پرونده کناره‌گیری کند.

خانم مرچان مدیر شرکت آتنتیک کمپینز است و جزو مالکان این شرکت نیز محسوب می‌شود. نام کسانی مانند جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، کامالا هریس، معاون بایدن، کتی هوکول، فرماندار نیویورک، آدام شیف، نماینده دموکرات کالیفرنیا، حکیم جفریز، نماینده دموکرات نیویورک و رهبر اقلیت مجلس و دن گلدمن، نماینده دموکرات نیویورک، در بین مشتریان ثبت‌شده در وبسایت این شرکت به چشم می‌خورد.

قاضی مرچان ضمن رد درخواست کناره‌گیری از پرونده مدعی شد که فعالیت‌های دخترش تأثیری روی بی‌طرفی او نمی‌گذارد.

ترامپ در این پرونده دستور سکوت گرفته که او را از اظهار نظرهای علنی درباره عوامل دادگاه، شهود، دادستان‌ها و خانواده قاضی منع می‌کند. دستور سکوت شامل قاضی یا آقای براگ، دادستان دموکرات منهتن، نمی‌شود.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا می‌گوید این دستور باید لغو شود، چرا که حق آزادی بیان او را نقض می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی