Search
Asset 2

ترامپ عبور بالن‌های چینی از فراز آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری خود را تکذیب کرد

(THE EPOCH TIMES)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا
(THE EPOCH TIMES) دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا

دونالد ترامپ، رئیسجمهور سابق آمریکا در واکنش به ادعاهایی مبنی بر ورود بالنهای جاسوسی رژیم چین به حریم هوایی ایالات متحده در زمان دولت وی، گفت که چنین رویدادهای هرگز اتفاق نیفتاده است.

دونالد ترامپ، رئیسجمهور سابق آمریکا، در گفتوگو با فاکس نیوز، با اشاره به اینکه در زمان ریاستجمهوری او رژیم چین به آمریکا احترام میگذاشت گفت: «در دولت من هرگز بالن رژیم چین وارد حریم هوایی ما نشد و اگر این اتفاق میافتاد، بلافاصله آن را سرنگون میکردیم

یک مقام ارشد دفاعی که نامش فاش نشد، روز شنبه مدعی شد که در زمان ریاستجمهوری دونالد ترامپ، بالنهای نظارتی رژیم چین سه بار و در زمان کوتاه، از حریم هوایی آمریکا عبور کردهاند.

او همچنین عنوان کرد که این اتفاق یکبار دیگر نیز در زمان آغاز دولت بایدن تکرار شده است.

این مقام نظامی همچنین گفت: «ما مستقیماً از طریق چندین کانال با مقامات چینی در مورد نفوذ بالنهای چینی به حریم هوایی ما صحبت کردیم، اما رژیم چین توضیحی ارائه داد که فاقد هرگونه اعتبار بود

ترامپ روز یکشنبه با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «تروث سوشیال» نوشت: «اکنون آنها مدعی میشوند که در دولت ترامپ بالن چینی از فراز آمریکا گذشته است تا فشاری که بر دولت بایدن واردآمده را کاهش دهند».

وی همچنین ادامه داد: «چین برای «ترامپ» احترام زیادی قائل بود و هرگز چنین اقدامی نکرده است

همچنین تعدادی از مقامهای دولت ترامپ نیز با تایید سخنان رئیسجمهور سابق آمریکا ورود بالنهای جاسوسی رژیم چین به آسمان آمریکا را تکذیب کردند.

مارک اسپر که در زمان ترامپ به عنوان وزیر دفاع خدمت میکرد، ادعاهای مربوط به پرواز بالنها بر فراز ایالات متحده در دولت قبلی را رد کرد. همچنین رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوران ترامپ، نیز گفت که اگر یک بالن چینی بر فرار آمریکا پرواز میکرد ما میفهمیدیم، بهصراحت میگویم این موضوع هرگز مطرح نشده است.

ریک گرنل، سرپرست سابق اداره اطلاعات ملی نیز به فاکس گفت: «اگر در جامعه اطلاعاتی چنین موضوعی مطرح میشد، به من میرسید که رئیسجمهور را در جریان قرار دهم

همچنین جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در دوران ریاستجمهوری ترامپ، گفت که در زمان ریاستجمهوری ترامپ هرگز نشنیده است که بالنهای جاسوسی وارد حریم هوایی ایالات متحده شده یا بر فراز خاک ایالات متحده پرواز کنند.

جو ویلسون، نماینده جمهوریخواه کنگره ایالات متحده نیز با انتقاد از جو بایدن رئیسجمهور آمریکا از وی و معاونش، کامالا هریس، خواست که استعفا دهند.

جو ویلسون در یکرشته توییت که روز گذشته ۱۶ بهمنماه منتشر کرد، ضمن انتقاد شدید از جو بایدن و کامالا هریس نوشت که برای خانوادههای آمریکایی مهم نیست که کدام حزب در قدرت است؛ زیرا اولین معیار یک رهبر باید توانایی آنها باشد و صرفنظر از حزب سیاسی، متأسفانه بایدن و هریس در این مورد شکست خوردند.

وی همچنین اضافه کرد اگر آمریکا مورد حمله قرار بگیرد بایدن و هریس نمیتوانند بهموقع و به میزان کافی پاسخ دهند.

گفتنی است که وزارت دفاع آمریکا روز جمعه از رهگیری یک «بالن جاسوسی چینی» بر فراز ایالت مونتانا خبر داد. بر اساس گزارشهای متعدد این بالن چینی چندین روز بر فرار آمریکا در پرواز بود که این موضوع انتقادهای گستردهای را به دنبال داشت و منتقدین بایدن را به سهلانگاری و بیتوجهی به موضوع امنیت ملی متهم کردند.

نهایتاً روز شنبه و زمانی که این بالن به سمت شرق آمریکا در حال حرکت بود توسط ارتش ایالات متحده سرنگون شد و در دریا سقوط کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی