Search
Asset 2

پس از محکومیت ترامپ چه اتفاقی رخ خواهد داد

ترامپ به‌رغم محکومیت همچنان می‌تواند نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود. انتظار می‌رود که او روی حکم خود درخواست تجدید نظر ارائه کند.
رئیس‌جمهور سابق و نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، پس از محکومیت در دادگاه جنایی نیویورک در ۳۰ مه ۲۰۲۴ به برج ترامپ بازگشت. (Timothy A. Clary/AFP via Getty Images)

ترامپ به‌رغم محکومیت همچنان می‌تواند نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود. انتظار می‌رود که او روی حکم خود درخواست تجدید نظر ارائه کند.

هیأت منصفه دادگاه منهتن در کمتر از ۱۲ ساعت حکم دادگاه جنایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، را صادر کرد و او را در ۳۴ فقره اتهام در ارتباط با جعل سوابق تجاری که به ادعای آن‌ها به قصد کتمان جرم دیگری صورت گرفته بود، مجرم شناخت.

محکومیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا او را به اولین رئیس‌جمهور کشور آمریکا تبدیل می‌کند که در دادگاه مجرم شناخته می‌شود.

اگر درخواست تجدید نظر نتیجه‌بخش نباشد، ترامپ با مجازات زندان، عفو مشروط یا جریمه نقدی مواجه خواهد شد.

تصمیم‌گیری درباره حکم نهایی برعهده قاضی پرونده، خوان مرچان، خواهد بود. آلوین براگ، دادستان منطقه‌ای منهتن، درباره این‌که دادستان‌ها به دنبال مجازات زندان هستند یا خیر اظهار نظر نکرد.

قاضی ساعت ۱۰ صبح روز ۱۱ جولای را برای صدور حکم تعیین کرده که چهار روز قبل از کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان است؛ کنوانسیونی که قرار است نام ترامپ را به‌طور رسمی به‌عنوان نامزد اصلی حزب جمهوری‌خواه معرفی کند.

ترامپ به‌رغم محکومیت در دادگاه مشکلی برای نامزدی نخواهد داشت.

مواردی که خوب است بدانید:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده و نامزد جمهوری خواه ریاست‌جمهوری، در دادگاه جنایی منهتن در نیویورک در تاریخ ۳۰ مه ۲۰۲۴ شرکت می‌کند. (MICHAEL M. SANTIAGO/POOL/AFP via Getty Images)

جرائم

 این محاکمه ۶ هفته‌ای حول محور ۱۳۰هزار دلاری انجام گرفت که مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ، قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به بازیگر فیلم‌های بزرگسال، استورمی دنیلز- با نام اصلی استفانی کلیفورد- پرداخت کرده بود. 

آلوین براگ، دادستان منطقه‌ای منهتن، مدعی شد که آقای کوهن از جانب ترامپ به خانم کلیفورد حق‌السکوت داده تا درباره رابطه ادعایی با رئیس‌جمهور سابق آمریکا حرفی نزند که ترامپ آن را تکذیب کرده است. دادستان منطقه ترامپ را متهم کرد که مبالغ پرداختی به کوهن را برای لاپوشانی جرمی دیگر انجام داده که جعل سوابق تجاری و نوعی جرم محسوب می‌شود.

دادستان‌ها مدعی شدند که جرم ثانویه او به قانون انتخابات نیویورک مربوط می‌شود که دسیسه‌چینی به روش‌های غیرقانونی برای تسهیل یا جلوگیری از انتخاب افراد در مناصب دولتی را جرم می‌داند.

رفتار غیرقانونی مورد نظر دادستان‌ها شامل نقض قانون کارزار انتخاباتی فدرال، جعل سوابق تجاری و نقض قوانین مالیاتی می‌شوند. قاضی مرچان گفته بود که اعضای هیأت منصفه مجبور نیستند بر سر «رفتار غیرقانونی» به اجماع برسند.

ترامپ در جریان محاکمه بر بی‌گناهی خود از تمام موارد اتهامی تأکید کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، برای محاکمه به اصطلاح “پول خاموشی” در دادگاه جنایی منهتن در ۲۸ مه ۲۰۲۴ در نیویورک در دادگاه شرکت می‌کند. (Julia Nikhinson-Pool/Getty Images)

چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

جرایمی که ترامپ به ارتکاب آن‌ها محکوم شده جزو چرائم کلاس E محسوب می‌شوند که طبق قوانین نیویورک پایین‌ترین سطح جرم هستند. هر کلاسی حداکثر چهار سال حبس دارد اما قانون ایالتی حداکثر مجازات ممکن را به ۲۰ سال محدود کرده است. 

ترامپ احتمالاً در اسرع وقت برای محکومیت خود درخواست تجدید نظر ثبت خواهد کرد. او برای این کار ۳۰ روز فرصت دارد. اما اگر شکست بخورد، سرنوشت او در دستان قاضی خواهد بود که پیش‎تر او را فردی مغرض و فاسد خوانده بود.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جریان محاکمه دو مرتبه با استناد به تضاد منافع خواستار استعفای قاضی مرچان شد. یکی از موارد ادعایی ترامپ این بود که دختر قاضی مرچان، لورن مرچان، مدیر یک شرکت مشاوره سیاسی است که به حضور کارزار انتخاباتی بایدن-هریس در فهرست مشتریان خود می‌بالد.

قاضی مرچان همچنین به ترامپ دستور داد که نباید درباره کارکنان دادگاه، دادستان‌ها، شهود احتمالی، اعضای هیأت منصفه و اعضای خانواده قاضی اظهار نظر کند. ترامپ در جریان محاکمه به دلیل نقض دستور سکوت ۹هزار دلار جریمه شد.

بسیاری از کارشناسان حقوقی می‌گویند ترامپ حکم زندان نمی‌گیرد. آقای براگ در سخنان خود درباره محکومیت ترامپ در ۳۰ مه به این سؤال که آیا دادستان‌ها به دنبال مجازات زندان هستند یا خیر، پاسخ نداد.

به غیر از زندان، عفو مشروط یا حبس خانگی نیز جزو گزینه‌های احتمالی هستند.

صدور حکم به صلاحدید قاضی مرچان بستگی دارد که سوابق کیفری ترامپ- او فاقد سابقه کیفری است- و عواملی مانند سوابق شخصی و خود جرم را در نظر خواهد گرفت.

همچنین ممکن است که قاضی اجازه دهد تا زمانی که دادگاه تجدید نظر ترامپ به نتیجه نرسیده است، اجرای حکم به تعویق بیفتد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در بیرون از دادگاه ضمن «ننگین» خواندن محکومیت خود گفت از این تصمیم دلسرد نشده است.

او گفت: «حکم واقعی ۵ نوامبر توسط مردم صادر می‌شود.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد جمهوری خواه ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴، در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در نیوجرسی، در ۱۱ مه ۲۰۲۴ صحبت می‌کند. (Jim Watson/AFP via Getty Images)

آیا ترامپ همچنان می‌تواند نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود؟

بله. به‌رغم محکومیت، ترامپ می‌تواند کارزار خود را برای بازگشت به کاخ سفید ادامه دهد. هیچ بندی در قانون اساسی وجود ندارد که محکومان را از نامزدی یا خدمت در عالی‌ترین مناصب آمریکا منع کند. 

چهار روز پس از صدور حکم، کمیته ملی جمهوری‌خواه قرار است نام ترامپ را به‌عنوان نامزد اصلی حزب معرفی کند. کنگره جمهوری‌خواهان از ۱۵ جولای آغاز می‌شود.

تنها چیزی که می‌تواند جلوی نامزدی فرد را بگیرد- غیر از این‌که فرد متولد آمریکا نباشد یا از والدین آمریکایی به دنیا نیامده باشد، کمتر از ۳۵ سال داشته باشد و مدت زمان شهروندی او در آمریکا کمتر از ۱۴ سال باشد- این است که سنا تصمیم بگیرد او را کنار بگذارد. اما صدور چنین رأیی که مستلزم تأیید اکثریت است، زمانی رخ می‌دهد که فرد در محاکمه استیضاح مجرم شناخته شود؛ محکومیتی که تأیید آن به رأی دوسوم نمایندگان بستگی دارد. رسیدگی به این مسئله در مجلس انجام می‌گیرد.

ترامپ علاوه‌بر محکومیت نیویورک همچنان درگیر دو پرونده فدرال است که یکی از آن‌ها توسط بازپرس ویژه، جک اسمیت، و دیگری توسط دادستان منطقه‌ای فولتون، فانی ویلیس، در رابطه با انتخابات ۲۰۲۰ در جورجیا به جریان افتاده است.

مشکلات حقوقی فزاینده ترامپ مسیر انتخاباتی او را ناهموار کرده‌اند. با برگزاری اولین مناظره ریاست‌جمهوری در ۲۷ ژوئن، نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه بدون تردید ترجیح می‌دهد که به‌جای مبارزه برای آزادی خود برای پیروزی در انتخابات بجنگد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده و نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا در دادگاه در جریان محاکمه خود به اتهام پنهان کردن پرداخت پول خاموشی در دادگاه جنایی منهتن در نیویورک، در ۲۸ مه ۲۰۲۴، حضور دارد. (SPENCER PLATT/POOL/AFP via Getty Images)

اگر ترامپ به زندان بیفتد، هنوز می‌تواند رئیس‌جمهور شود؟

حتی اگر ترامپ قبل از انتخابات به زندان محکوم شود، در صورت پیروزی در انتخابات همچنان می‌تواند به‌عنوان فرمانده کل قوا خدمت کند. او همچنان می‌تواند دستور اقدامات نظامی را صادر کند، لوایح را به امضا برساند، در پرونده‌های فدرال از اختیار عفو استفاده کند، پای بیانیه‌ها را امضا کند و تمام مسئولیت‌های رئیس‌جمهور را برعهده بگیرد. 

این‌که دفتر ریاست‌جمهوری در بازداشتگاه یا زندان چه شکلی خواهد داشت، موضوع دیگری است اما او مانند هر رئیس‌جمهور دیگری از حفاظت سرویس مخفی برخوردار خواهد بود. او حتی به‌عنوان رئیس‌جمهور سابق کشور نیز از حفاظت سرویس مخفی برخوردار است، مگر این‌که خودش با آن مخالفت کند که با توجه به تهدیداتی که علیه او وجود دارد بسیار بعید است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری، در کنوانسیون ملی حزب لیبرال در واشنگتن در ۲۵ مه ۲۰۲۴ سخنرانی می‌کند. (Chip Somodevilla/Getty Images)

آیا ترامپ می‌تواند خودش را عفو کند؟

با توجه به این‌که رئیس‌جمهور فقط می‌تواند در مورد پرونده‌های فدرال از اختیار عفو استفاده کند، حتی اگر ترامپ در ماه نوامبر به پیروزی برسد، نمی‌تواند خودش را عفو کند. او درصورت محکومیت در دو پرونده فدرال می‌تواند خودش را عفو کند اما پرونده نیویورک جزو پرونده‌های ایالتی است. در این مورد، تنها کسی که می‌تواند او را عفو کند فرماندار نیویورک است. 

با توجه به این‌که کتی هوکول، فرماندار نیویورک، فردی دموکرات و منتقد رئیس‌جمهور سابق آمریکا است، بعید به نظر می‌رسد که ترامپ را مورد عفو قرار دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی