Search
Asset 2

ترامپ در پیام روز یادبود به مشکلات حقوقی خود اشاره کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، روز دوشنبه از مشکلات حقوقی پیش روی خود صحبت کرد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در وقت تنفس جلسه استماع پیش از محاکمه دادگاه جنایی نیویورک در ۲۵ مارس ۲۰۲۴ با رسانه‌ها صحبت می‌کند. (Brendan McDermid-Pool/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، روز دوشنبه از مشکلات حقوقی پیش روی خود صحبت کرد که بازگشت او را به جایگاه ریاست‌جمهوری تهدید می‌کنند و در اظهاراتی صریح عنوان کرد که قضات پرونده مغرضانه و با انگیزه سیاسی عمل می‌کنند.

ترامپ در پیامی رسمی در تروث سوشال از سربازان کشته‌شده در جنگ یاد کرد و سپس در پیامی جداگانه به انتقاد از کسانی پرداخت که به گفته او کمر به نابودی کشور بزرگ آمریکا بسته‌اند.

ترامپ سپس به انتقاد از لوئیس کاپلان، قاضی پرونده‌های تهمت به ای. جین کارول، نویسنده مشهور، پرداخت و او را یک چپ‌گرای افراطیِ ترامپ‌ستیز نامید. رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این پرونده‌ها شکست خورد و به پرداخت ۸۳ میلیون دلار غرامت محکوم شد. وکلای ترامپ چندی پیش برای یکی از این پرونده‌ها درخواست تجدیدنظر کردند تا محکومیت او را لغو کنند.

خانم کارول با استناد به اظهارات ترامپ درخصوص تکذیب اتهام تعرض جنسی از او شکایت کرده بود. ترامپ حکم دادگاه را سیاسی و «مضحک» خواند و ضمن تکرار اظهارات خود در پیام روز یادبود در روز دوشنبه مدعی شد که صرفاً یک‌بار با خانم کارول ملاقات کرده و با او دست داده که آن هم به ۲۵ سال پیش بازمی‌گردد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنین به انتقاد از آرتور انگورون، قاضی پرونده کلاهبرداری مدنی، پرداخت که دادستان کل نیویورک، لتیشا جیمز، آن را به جریان انداخته است. خانم جیمز که دموکرات است، در جریان کاراز دادستانی نیویورک در سپتامبر ۲۰۲۳ گفته بود که ترامپ «کلاهبردار» است و او قصد دارد که درباره زوایای تاریک معاملات املاک ترامپ شفاف‌سازی کند.

قاضی انگورون رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به پرداخت بیش از ۴۵۰ میلیون دلار جریمه محکوم کرد. ترامپ در پیام روز یادبود او را «دیوانه» خواند و تأکید کرد که «هیچ کار اشتباهی» انجام نداده است.

خانم جیمز در ۱۶ فوریه در این پرونده پیروز شد و قاضی انگورون به ترامپ و مدیران سازمان او دستور داد که باید حدود ۳۵۰ میلیون دلار غرامت (به اضافه ۱۰۰ میلیون دلار یا بیشتر سود) بپردازند. او همچنین رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به مدت ۳ سال از انجام امور تجاری در نیویورک منع کرد. ترامپ به این حکم نیز اعتراض کرده است.

انتقادات بیشتر

ترامپ در پیام روز یادبود خود اشاره کرد که انتقادات بعدی او متوجه قاضی خوان مرچان خواهند بود که ریاست محاکمه پرونده جعل سوابق تجاری او را در منهتن برعهده دارد. مرچان در این پرونده به اتهامات مربوط به دسته‌بندی اشتباه سوابق تجاری برای لاپوشانی پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های بزرگسال، رسیدگی می‌کند.

در این پرونده، آلوین براگ، دادستان منطقه‌ای منهتن، ترامپ را به ۳۴ فقره جعل سوابق تجاری متهم کرده و مدعی شده که او با لاپوشانی پرداخت حق‌السکوت برای جلوگیری از افشای خبر رابطه ادعایی بازیگر فیلم‌های بزرگسال که رئیس‌جمهور سابق آمریکا آن را تکذیب کرده، به دنبال تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ۲۰۱۶ بوده است.

نگرانی‌هایی درخصوص شواهد این پرونده وجود دارد و سؤالاتی نیز در رابطه با عملکرد قاضی مرچان مطرح شده است. ترامپ پیش‌تر مرچان را به سوگیری و فساد متهم کرده و خواستار برکناری او شده بود.

مارک کلاسون، استاد حقوق و قانون اساسی دانشگاه سدارویل در اوهایو، که روند محاکمه را از از همان ابتدا زیر نظر داشته، به اپک تایمز گفت: «قاضی مرچان مرتکب اقدامات ناشایست مختلفی شده که می‌توان در دادگاه استیناف به آن‌ها استناد کرد.»

آقای کلاسون به اپک تایمز گفت: «من زیر و بم این محاکمه را دنبال کرده‌ام. آلوین براگ، دادستان منطقه‌ای منهتن، علناً گفته که دوست دارد یقه ترامپ را بگیرد. واضح است که موضوع سیاسی است. از این گذشته، قاضی مرچان در موارد متعدد مرتکب اشتباه شده که می‌توان در دادگاه استیناف به آن‌ها استناد کرد.»

قاضی مرچان در تصمیمی بحث‌برانگیز در ۲۶ مارس برای ترامپ دستور سکوت صادر کرد و آن را در ۱ آوریل بسط داد تا رئیس‌جمهور سابق آمریکا نتواند درباره اعضای خانواده قاضی و دادستان منطقه‌ای صحبت کند.

این حکم پس از آن صادر شد که ترامپ قاضی مرچان را به فساد متهم کرد و مدعی شد که دختر او، لورن مرچان، در این پرونده منافع حزبی دارد، زیرا خانم مرچان مدیریت یک شرکت بازاریابی سیاسی را برعهده دارد که با رقبای سیاسی ترامپ همکاری می‌کند و میلیون‌ها دلار از آن‌ها پول گرفته است.

ترامپ پیش‌تر گفته بود که زندانی شدن به دلیل نقض دستور سکوت «افتخار بزرگی» برای او خواهد بود.

ترامپ در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اگر بخواهند با این تصمیم سیاسی مرا به دلیل بیان صریح حقیقت به «زندان» بیندازند، با کمال میل نقش نلسون ماندلای مدرن را می‎پذیرم و این افتخار بزرگی برای من خواهد بود.»

وکلای او قرار است آخرین دفاعیات خود را در ۲۸ مه ارائه کنند. همچنین انتظار می‌رود که هیئت منصفه از اواسط هفته جلسات شور را آغاز کند. سه قاضی مذکور که ترامپ در پیام روز یادبود خود به آن‎ها اشاره کرد، برای اظهار نظر در دسترس نبودند.

قاضی انگورون پیش‌تر ادعاهای مربوط به جانبداری خود را مردود دانسته بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی